Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

226 227 586 Volejte po-čt 8:00-18:00,
pá 8:00-17:00
Doprava ZDARMA  již od 999 Kč Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené položky:

0
Menu

Psotoulky #22 - Zlín

Psotoulky #22 - Zlín

Datum: 27.5. 2021 Váš SpokojenyPes.cz

Ahooj smečko! Jsou tu další Psotoulky a tentokrát si protáhneme tlapky ve Zlíně. Ve městě, které proslavil především Tomáš Baťa, který si tenkrát úspěšně prošlapal svoji vlastní cestičku v podnikání a jehož boty jsou dodnes synonymem kvality, oddanosti a focusu na zákazníkovu spokojenost.

Pročmucháme společně ty nejzajímavější kouty Zlína a opět se vydáme i za bájným Psokladem. Čeká nás spoustu dobrodružství, tak si protáhněte tlapky a vyrážíme! 🐾

Co to jsou #psotoulky?

„Všude dobře, doma nejlíp.“ Moře sice nemáme, ale za to nádhernou přírodu ano! Ve spolupráci s cestovatelem a fotografem Radkem Vandrou pro vás každých 14 dní připravujeme tip na výlet po ČR, který je vhodný i pro vaše chlupáče (naháče také :). A aby to bylo pořádné „dobrodrůžo“, na místě bude vždy ukrytý psoklad, tedy krabička s překvapením. Jste připraveni? Vyrážíme! :)

Baťův Zlín

Krajské město Zlínského kraje s necelými 75 000 obyvateli se nachází na východě Moravy a zasahuje do tří oblastí - Valašska, Hané a Slovácka, přičemž charakterem má nejblíže k Valašsku. Věděli jste, že v roce 1949 bylo město přejmenováno na Gottwaldov?🤔

Nejvíce město proslavil ve 20. století Tomáš Baťa, který zde vybudoval obrovský obuvnický závod, ale i několik významných architektů, kteří vtiskli Zlínu jedinečný charakter funkcionalistického města, jedinečného v rámci celé Evropy.

Ikonické jsou zejména neomítnuté budovy z červených cihel, které jsme si okamžitě zamilovali... V jednoduchosti je krása a když se procházíte celou čtvrtí jen z těchto domků, je to prostě paráda.

A právě do jedné z takových čtvrtí se hned na začátek vydáme…

Čtvrť Letná - ráj cihlových domků

Letná je jednou z nejcharakteričtějších částí Zlína, ležící západním směrem od centra. Je to doslova ráj cihlových domků a pokud se vám budou líbit alespoň z poloviny tak jako nám, asi tu nějakou tu hodinku strávíte…😁

Jde o první čtvrť zahradních domků, které nechal Tomáš Baťa vystavět svým zaměstnancům poblíž závodu. V úzkých uličkách se snadno ztratíte, ale ty výhledy, které se z horních ulic sem tam otevírají, za doprovodu zapadajícího slunce, za to rozhodně stojí!

Památník Tomáše Bati

Postupně se přesouváme na další lokalitu, která je jen kousek od Letné, na náměstí T. G. Masaryka. Na jeho horním konci stojí jedna ze zlínských dominant, Památník Tomáše Bati.

Budova vznikla v roce 1933 na návrh architekta Františka Lýdie Gahury, jako pocta tragicky zesnulému Tomáši Baťovi. Zároveň je považována za perlu světového funkcionalismu a významem je srovnávána třeba s brněnskou Vilou Tugendhat.

Architektovým záměrem bylo vyjádření osobnosti Tomáše Bati, tedy zejména velkorysost, optimismus, jasnost. Vznikl tak návrh „skleněného krystalu“ ze skla, betonu a kovu. Uvnitř najdete výrazné schodiště ve tvaru písmene „Z“ (Zlín), loučové lampy podle vzoru původních lamp nebo věrnou kopii Baťova osobního letadla Junkers F-13.

Lavička Václava Havla

O něco níže na náměstí už vykukuje další zajímavé místo, a to Lavička Václava Havla. I když spíše než o lavičku jde tedy o stolek se dvěma židlemi.✌️

Václav Havel měl ke Zlínu velmi blízký vztah, protože zde dlouhá léta působil jeho dědeček jako diplomat a spisovatel. Václav u dědečka také nějakou dobu pobýval, a to ve čtvrti Mokrá.

Zámek Zlín

Od Lavičky Václava Havla se přesouváme k nedalekému renesančnímu zámku, který vznikl přestavbou původní tvrze ze 16. století. Nachází se uprostřed sadu Svobody a dříve zde sídlilo Muzeum jihovýchodní Moravy s Krajskou galerií výtvarného umění.

V současnosti uvnitř můžete navštívit Galerii Václava Chada.

Náměstí Míru

Na Zlínu je super, že je všechno tak pěkně blízko u sebe.😁 Ani si nestačím pořádně upravit popruhy od batohu na zádech a už přicházíme na nejstarší náměstí ve městě. Dříve se mu říkalo také Hlavní/Masarykovo náměstí a jeho tahákem je místní radnice.

Ta byla postavena roku 1923 na místě, kde vyhořela původní renesanční radnice.

Baťova vila

Začátkem 20. století si Tomáš Baťa nechal navrhnout svoji vlastní vilu. Ta se po roce 1946, kdy byla znárodněna, stala sídlem domu pionýrů a od roku 1998 v ní najdeme Nadaci Tomáše Bati.

Na podobě vily se podílelo spoustu známých architektů a po předchozí domluvě si můžete její interiéry i prohlédnout. Kromě toho se zde pořádají různé kulturní akce, jako jsou přednášky, koncerty nebo oslavy.

Baťův mrakodrap

Aneb známá zlínská „jednadvacítka“. Se svými necelými 78 metry byla po dokončení v roce 1938 nejvyšším objektem tehdejšího Československa a druhá nejvyšší budova Evropy!

Mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa jako sídlo ředitelství obuvnické firmy. Aby to nebylo jen tak, tenhle mrakodrap má jednu technickou lahůdku. Výtahovou kancelář.

Šéfova kancelář byla opravdu výtahem o rozměrech 6x6 metrů. K dispozici měl i klimatizaci, umyvadlo, potrubní poštu nebo podlahové zásuvky.

Důvodem prý bylo zefektivnění porad s týmy v různých patrech budovy, podle jedné z legend pak efektivní kontrola zaměstnanců. Pravda je však taková, že v něm Baťa ve skutečnosti nikdy nejel…

A proč „jednadvacítka“? Všechny budovy v Baťových závodech byly pojmenovány podle amerického stylu (první číslo = řada budovy směrem od východu k západu, druhé číslo = řada budovy směrem od jihu k severu).

Dnes v mrakodrapu sídlí Krajský úřad Zlínského kraje a finanční úřad. Ve spodních patrech je také restaurace nebo prostory pro výstavy, naopak v tom nejsvrchnějším kavárna a vyhlídka.

14|15 Baťův institut

Uf… Je toho dost, co? Ale když tady je pořád co objevovat!🐾 Posledním místem, kam v rámci těchto Psotoulek zavítáme, je 14|15 Baťův institut.

Ten vznikl ze dvou továrních budov v areálu závodu, které se tak změnily v moderní kulturní centrum. Aktuálně zde sídlí Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně.

Kromě tří stálých expozic se zde koná celá řada různých výstav, přednášek, konferencí, koncertů,…

Významné osobnosti

Lucy s Rozárkou také vyčmuchaly, že odtud pochází spoustu zajímavých osobností, tak třeba:

 • Wabi Daněk - folkový a trampský písničkář, rodák ze Zlína
 • Leona Machálková, rodačka ze Zlína
 • Zdeněk Miler - ilustrátor (autor Krtečka), v mládí působil ve Zlíně
 • Ilja Prachař - herec, rodák ze Zlína - Malenovic
 • Pavel Zedníček - herec, vyrůstal ve Zlíně
 • Antonín Bajaja - spisovatel, rodák ze Zlína
 • Emil Zátopek - běžec, závodit začal ve Zlíně
 • Tomáš Dvořák - desetibojař, rodák ze Zlína
 • Petr Čajánek - hokejista, rodák ze Zlína
 • Ladislav Vácha - gymnasta, žil ve Zlíně

Firma jménem Baťa

A protože jsme ve Zlíně, tak si dovolím ještě pár slov o jedné z nejúspěšnějších českých firem, o společnosti Baťa.😉

Tento obuvnický business rozjeli sourozenci Baťovi v roce 1894. Díky rychlému růstu se začalo současně rozvíjet i samotné město, které do té doby bylo spíše starobylé, plné řemeslníků a obchodníků.

Postupně se z něj však stalo důležité průmyslové středisko, které za první světové války dodávalo miliony párů bot rakousko-uherské armádě a v Baťově závodu tou dobou pracovalo na 4 000 zaměstnanců.

Společnost měla na město obrovský vliv, kdy díky ní vzniklo spoustu nových bytů, domů, hotelů, kin, školních budov, vědeckých ústavů, velká nemocnice nebo filmové ateliéry.

Německá okupace v době druhé světové války rozmach Baťovy firmy zastavila a americké bombardování velkou část továren zničilo. Po válce se sídlem společnosti stala Kanada.

Odtud se v roce 1991 vrátila zpět do Zlína a aktuálně působí po celém světě…

Psoklaaad!

Nebojte, nezapomněli jsme! Bájný Psoklad je na svém místě a čeká na své objevitele! Jako super výchozí bod pro jeho objevení je čtvrť Letná, kde jsme tyto Psotoulky začínali.

 • Chcete zkusit dobrodružnější způsob? Zadejte vašemu čmuchacímu parťákovi následující souřadnice: 49°12’58“N 17°39’16“E
 • Hafan dává přednost šišce a na souřadnice vám prdí? Rozklikněte si tuhle mapku: https://mapy.cz/s/bucomofolo
 • Nedaří se vám jej najít? Když si přečtete následující větu pozpátku, vyluštíte si nápovědu: UMORTS UNILKUP UOKLEV ETJEHCUMČORP

Pro prvních 10 z vás? Možná pro všechny!

Až krabičku najdete, udělejte si radost tím, co ukrývá, a ideálně na oplátku vložte nějakou drobnost s psí tématikou zase dovnitř pro ostatní.

Pro prvních 10 z vás máme připravené překvápko my, ale když tam něco necháte i vy, uděláte tím radost zase někomu dalšímu, když nenajde pouze prázdnou krabičku!

Pssst! Skrýš krabičky je tajná a neměl by vás při manipulaci s ní vidět žádný nepsí mudla! Jakmile vylovíte poklad, vraťte ji prosím na stejné místo přesně tak, jak jste ji našli. Tlapku na to!

Ooobrovská novinka pro rok 2021!

V každé krabičce od teď najdete kromě drobné odměny i jeden speciální symbol. Symbol, který vám pomůže postupně rozšifrovat velkou roční tajenku, která je zveřejněna na www.psotoulky.cz. A když ji rozluštíte jako první, vyhrajete roční zásobu Spokoboxů zcela zdarma! Znak najdete vždy na spodní straně víčka a v papírovém notýsku.

Horste, to není všechno!

 • Spokobox pro prvního nálezce - když jako první objevíte daný Psoklad a vyfotíte nám ho se svým chlupáčem na Instagram, kde nás označíte (#psotoulky, @spokojenypes), máte u nás Spokobox zdarma! Zakomponujte do fotky ideálně i okolní prostředí, ať společně namotivujeme i další výletníky. :)
 • Fotosoutěž - nestihli jste to jako první? To vůbec nevadí! Foťte, označujte a my každý měsíc vybereme jednoho z vás, komu pošleme malý dárek!
 • Top 3 hledači roku - jezdíte za Psoklady pravidelně? Na www.psotoulky.cz bude statistika top 3 čmuchacích týmů roku 2021, které následně odměníme. Tak nás nezapomeňte označovat na Instagramu (#psotoulky, @spokojenypes), podle kterého budeme statistiku aktualizovat.
 • Tajenka 2021 - o té už jsem psal výše, ale pro jistotu, zapisujte si dané symboly! ;)

Máte Instagram? A mohli bychom ho vidět?

Vyfoťte na místě nějakou čupr fotku, přidejte k ní #psotoulky a klidně nás i označte (@spokojenypes, @greenmind.cz), uděláte nám tím velkou radost!

Těšíme se na vás u dalšího dobrodružství!

Jak se vám tento výlet líbil? Věříme, že jste si ho užili a budeme se těšit u dalších Psotoulek! 🐾

Místa na mapce: https://mapy.cz/s/repehesaru

Brzy bude dobře, nebojte! Ale napřed čtěte...

Potvrzuji, že moje domácí zvíře bylo vyšetřeno veterinářem, který na základě stanovené diagnózy doporučil užívání tohoto produktu.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud moje domácí zvíře dostává toto krmivo, doporučuje se nejméně jednou za 6 měsíců konzultovat užívání s veterinářem.

Přečetl(a) jsem si a beru na vědomí, že pokud se stav mého domácího zvířete při užívání tohoto produktu jakýmkoli způsobem zhorší, je třeba vyhledat okamžitou veterinární konzultaci.

Souhlasíte se všemi body?

Pro pokračování v nákupu si prosím přečtěte text výše a zaškrtněte ANO.

Ve vašem košíku nic není. Napravíte to?

PES KOČKA OSTATNÍ VET.DIETY

BARFujete?

Rádi vám dodáme pro vašeho chlupáče i mražené maso.

Tento sortiment však dokáže doručit jen naše doprava Rychlý Pes po Praze a blízkém okolí. Případně si zboží můžete vyzvednout osobně na naší prodejně v Říčanech. Děkujeme za pochopení.

Omlouváme se tímto té části smečky, která se u nás nenaBARFuje, ale dodávat mražené zboží není jen tak.

Dobrou chuť!
Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV? Plemena / rasy psů

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

FacebookSledujte nás na Facebooku InstagramJsme i na Instagramu Naše ocenění
Splňujeme Nařízení EU 2019/6
o veterinárních léčivých přípravcích

Rychlý pes ®

Rychlý pes  je naše vlastní rozvážková služba po Praze, Brně a okolíDORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

226 227 586 — Potřebujete pomocnou tlapku? Jsme tu pro vás. Pondělí až čtvrtek 8:00-18:00, pátek 8:00-17:00

Tím nejlepším oceněním je váš zájem!

 • 1. místo
 • 1. místo (2x)
 • 1. místo
 • 1. místo Chovatelství (5x)
 • Celkový vítěz

Platební metody