Čím je řád hlodavci tak jedinečný?
Jak už název napovídá, hlodavci se odlišují tvarem a uspořádáním předních zubů neboli hlodáků. Hlodáky jsou uzpůsobeny k přijímání i té nejtvrdší potravy, nemusíte se tedy bát, že by si váš domácí mazlíček jeden ze zubů vylomil. Protože se hlodavé zuby na konci neustále obrušují, musejí dorůstat. Proto je dobré jim neustále poskytovat dostatek vhodné potravy k jejich obrušování, jako jsou například větvičky stromů, tyčinky k ohlodávání, přírodní bylinné pamlsky nebo kvalitní tvrdé pamlsky.
Pokud půjdete pro větvičky stromů do lesa, dávejte pozor, z jakého stromu větev trháte. Některé jsou pro hlodavce a ostatně i jiná zvířata jedovaté. Patří mezi ně například břečťan, jalovec, jis, durman a mnoho dalších. Proto uděláte nejlépe, pokud najdete jakýkoliv ovocný strom a větvičku utrhnete z něj, váš malý kamarád vám poděkuje a vy budete mít jistotu, že pro něj dobrota není jedovatá. Suchý chleba, jak se doporučuje hlavně pro králíky, také není vhodný. Podává se spíše králíkům na výkrm. Chleba obsahuje hodně cukrů a dalších přidaných, pro zvíře nevhodných, látek. Lépe tak uděláte, pokud králíčkovi dáte jakoukoliv z výše zmíněných zdravých dobrot.
Zelené krmení
Ke klasické potravě, jako jsou granule nebo krmné směsi, přidáváme jakékoliv čerstvé krmení. Zde platí, že s ničím se to nemá přehánět. Hlodavec si na krmení čerstvou stravou musí zvykat postupně, mohlo by se stát, že zvíře dostane průjem či se dokonce může nadmout. Tuto složku do potravy přidáváme postupně a hlídáme výkaly zvířete. Pokud jsou moc řídké, čerstvou potravu ubereme a začneme ji přidávat pomaleji. Až půjdeme ven sbírat tyto pochutiny, musíme si dávat pozor, co zvířeti přineseme. Nikdy netrháme trávu a byliny v hrstech bez rozmyslu, ale raději vybíráme jen ty rostliny, které opravdu známe a víme, že jsou pro zvíře neškodné. Na louce se raději vyhneme druhům jako hrách, vikev nebo i například jetel, které můžou být v některých případech pro zvíře jedovaté.
Ovoce a zelenina
Zde opět platí to stejné jako u zeleného krmení, tedy přidávat jako složku do potravy postupně a hlídat, jak na ni zvíře reaguje. Ovšem ovoce by se mělo podávat ještě méně často, obsahuje totiž příliš cukru, který je pro hlodavce nevhodný. Snažíme se raději vyhýbat nadýmavým druhům, jako je například kapusta, brokolice, fazolky, pórek, bílé a červené zelí apod. U zvířete mohou způsobit průjem až nadmutí. U zeleniny bychom se raději měli vyhnout rajčeti a lilku, sice nejsou jedovaté, ale větší množství může opět způsobit zažívací potíže.
Na co dát pozor
Pokud pouštíme zvíře volně po bytě, je vhodné zamezit čemukoliv, co by bylo pro něj život ohrožující. Určitě bychom měli mít všechny kabely v dostatečné výšce, aby se k nim zvíře nedostalo a nemohlo je překousat - ať už pro škodu, co způsobí, i pro své vlastní bezpečí. Dále je potřeba myslet na pokojové rostliny, většina z nich je pro zvíře jedovatá a je tedy potřeba je odstranit z dosahu. Patří mezi ně například Aloe vera, brambořík, dracena, tulipán nebo ve vánočním období jmelí. Většina těchto rostlin není pro zvíře smrtelně nebezpečná, ve větším množství způsobí “pouze” zažívací potíže. Je ale vhodné nic nepodcenit a všechny rostliny z dosahu zvířete odstranit. Dále bychom se měli vyhnout slaným oříškům, čokoládě nebo sladkostem obecně, mohou způsobit obezitu a případně další zdravotní potíže.
Krmení u potkana a křečka
U těchto dvou tvorečků nemusí být potrava pouze rostlinná, ale je vhodné jim podávat i nějakou živočišnou. Jídelníček jim můžete zpestřit například sušenými červy nebo kvalitní masovou kapsičkou. Dopřát jim kousek kvalitní šunky, sýru nebo psí granule je vhodné, ale zase jen trochu a s mírou. Žádný potkan neodmítne piškoty. Ty v omezeném množství nevadí, ale pokud byste to s nimi přeháněli, zvířátko bude zanedlouho zmlsané a nebude tak chtít nic jiného. Ve větší míře mohou způsobovat obezitu a další zdravotní problémy. Toto platí i pro další cukrovinky, za odměnu je tak lepší použít kousek jablka, banánu nebo hrušky.
Na závěr je vhodné říct, že u všech hlodavců by nemělo v denní dávce krmiva chybět kvalitní, co nejvíce zelené, seno. Zvíře si jím brousí zadní stoličky a hlavně obsahuje hodně vlákniny, tedy nejdůležitější složku potravy hlodavců. A samozřejmě miska nebo napáječka s neustále čerstvou vodou.