Jasně, ne každý pes tu vodu má rád. Pro někoho je lepší jen zalézt do stínu a tam si v klidu odpočívat. Ale někdy je dobré i ty pejsky, co se sami nekoupou, vzít do bazénku a ochladit je. Je to rychlé a efektivní řešení.
Proč je lepší bazén pro psy než plavání v rybníku?
Ochlazení vodou je vždy efektivnější a rychlejší, než jen klid ve stínu. Ale u psů není vhodné ochlazovat celé tělo. Proč? Protože se nepotí po celém těle, jako je tomu například u lidí. Proto ochlazení míst, která se nepotí, nemají takový efekt. Naopak mohou spíše uškodit. Ochlazování zad a velkých svalů, jako je například stehenní sval, může způsobit, laicky řečeno, šok pro sval a způsobit křeče. Ostatně u lidí řešíme stejné problémy, prudké ochlazení může ohrozit činnost srdce.
Proto u psů chladíme zejména packy, eventuelně břicho a slabiny. Proto je ideální, když si pes jen stoupne nebo lehne do nějaké menší hloubky. A v tu chvíli tu máme psí bazén Karlie s ideální hloubkou vody a možností psa chladit dle potřeb.
„Jako jo, bazének je super, ale fakt si v něm musím lehat?“
Specifika bazénu pro psy
V první řadě skládací bazén pro psy Karlie není nafukovací, tedy odolnější proti protržením psími drápky. A i když by náhodou pejsek testoval své zuby na okraji bazénu, tak sice utrpí šrámy na své kráse, ale funkční bude dál. A jak je možné, že drží svůj tvar? Právě díky vodě, kterou ho naplníte.
„Tak kousat jsem to teda nezkoušela, však to musí chutnat hrozně. Ale drápky to vydrží, to můžu potvrdit.“
Bazén můžete lehce tvarovat podle potřeby. Pokud třeba máte ideální místo pro bazének v rohu, tak je možné okraje trochu porovnat a vytvořit rohovou výplň. Po napuštění vodou už svůj tvar udrží. Ale samozřejmě to pak nebude vizuálně tak pěkné, jako když je bazének kruhový.
Výška okraje se odvíjí podle velikosti bazénu. Ty nejmenší s průměrem 80 cm, které jsou určené spíše pro menší psy, mají okraj vysoký pouhých 20 cm. Pokud máte psa střední velikosti, doporučuji vzít bazén o průměru 120 cm, u velkého pak až 160 cm, oba dva pak mají výšku okraje 30 cm. Poberou tedy už hodně vody, přitom psům se dovnitř i ven leze pohodlně.
Vnitřek bazénu je hladký, ale povrch není nijak kluzký pro psy ani pro lidi. Pokud se spolu s pejskem bude chtít koupat i vaše malé dítko, určitě se o něj nemusíte bát. Sama si chodím zchladit nohy spolu se psem.
„Jo a pak na mě cáká vodu a tváří se, jaká je to legrace. Snažím se jí do té nohy kousnout, ale je moc rychlá a směje se tomu, že prý chytám tu vodu.“
Snadná příprava i úklid
Protože nemusíte skládací bazén pro psy Karlie nijak nafukovat, je připravený a napuštěný opravdu během chvilky. Stačí ho rozhodit na zem, natáhnout hadici a za chvilku je hotovo.
Ani úklid nezabere příliš mnoho času, protože bazének má ve spodní části ventil, který stačí otevřít, a voda už se valí ven. Není tedy potřeba ani kýblů na odnos vody, ani velké síly na obrácení bazénu. Většina vody se vypustí ventilkem sama a pak už jej zvládne zvednout kdokoliv.
„No to nevím, já to nezvedla teda a to batole, co tu pobíhá, tak taky ne.“
No dobře, tak tak úplně kdokoliv ne, ale každý dospělý, i ten, co nesmí nosit těžké věci.
A pokud bude potřeba bazének pro psy vyčistit, postačí vám vše otřít mokrým hadrem, nechat pořádně proschnout a můžete bazén schovat pro další sezónu. No a nebo ho přes zimu třeba naplnit balónkama.
Shrnutí
+ pevný materiál
+ bazén není potřeba nafukovat a je i díky tomu odolnější proti psím drápkům
+ neklouže
+ má ventil na vypuštění vody
+ ideální rozměry
+ snadno se skladuje
+ součástí balení je i přenosná taška
- do přenosné tašky je občas oříšek bazén poskládat a nezapomeňte, že ho tam musíte dát perfektně vysušený, jinak se zapaří
Foto: Kateřina Černická