Vybrala jsem pro testování variantu Lishinu 3 neon pink L 13-40 kg, protože máme rádi barvičky a Máje to samozřejmě musí ladit s růžovým obojkem.
„Haf! To je přece jasné, že musím vypadat dobře!”
Lishinu, vodítko na zápěstí
Vodítko Lishinu je specifické v tom, že ho člověk nemusí držet v ruce, ale jednoduše si ho připne suchým zipem na ruku. “Sucháč” je dostatečně pevný, nezdá se, že by se za chvíli ošoupal, tak nemusíte mít strach, že to psa neudrží nebo, že vodítko ztratíte.
Výhoda uchycení na ruku je nejen v tom, že máte volné ruce pro cokoli jiného (třeba ten kočárek nebo tašku), ale také nemusíte řešit, kam vodítko odložit, když pouštíte psa na volno. Mája běhá na volno často, takže mít vodítko takhle po ruce, když je potřeba si ji připnout jen na chvíli, je super.
„Já teda nevím, ale panička furt nadává, že jí to vodítko plandá u ruky.”
Jo, to je pravda, pokud je pes na volno, tak vám u ruky visí půlmetrové vodítko a přemýšlíte, co s ním. Naštěstí vodítko Lishinu má na sobě kroužek, který můžete využít třeba pro připnutí zásobníku na exkrementy, ale já ho využívám právě na připnutí volné karabiny.
„Kéž by mě nechala panička běhat na volno pořád, já jí přeci nikam neuteču. To vodítko je prostě krátké!”
Jaká je ideální délka?
Lishinu vodítko má délku 3 metry, ale je to ideální délka? Pro tento typ vodítka je to asi maximální možná délka. Pokud by bylo lanko delší, znamenalo by to, že “krabička” na ruce bude větší, a to už by nemuselo být příjemné.
Samozřejmě na procházku po loukách či lesích, kde musíte mít psa z nějakého důvodu na vodítku, ale ne nutně u nohy, by se vám asi hodilo delší vodítko. Ale pokud si jdete zaběhat nebo na procházku s kočárkem, tak je delší vodítko zbytečné. Někdy i ty 3 metry mohou být hodně, protože se vám pes motá do kočárku apod.
„Já za to nemůžu, že tam ten kočár pořád překáží. Ono to tam fakt lákavě vonělo a já si to chtěla očuchat.”
Výrobce uvádí, že je možné připnout vodítko i jinam než na ruku, například ke kočárku. Ano, připnout to jde snadno. K něčemu pevnému, proč ne. Ale ke kočárku to nedoporučuji z bezpečnostních důvodů. Berme v potaz, že je to pořád pes a i když hodný a poslušný, nikdy nevíme, kdy se rozhodne někam zamířit (ze zájmu nebo ze strachu) a vezme kočárek s sebou.
Vodítko pro poslušné psy
Lishinu bych nazvala vodítkem pro poslušné psy. Musí být připnutí na vodítku, ale poslouchají vás. Pokud mám psa, který mě bude tahat za jinými psy, nebo aby si něco očuchal, tak mi to bude hodně nepříjemné a vodítko poletí rychle z domu (nebo pes na cvičák).
Samozřejmě i tohle navíjecí vodítko má stopku. A protože se počítá s tím, že jej nedržíte v ruce, tak má stopku automatickou. Stačí, aby pes rychleji vystartoval, nebo vy jste cukli rukou a stopka se aktivuje. Tedy nestane se, že by pes běžel tři metry a pak vám utrhl ruku, zastaví ho to mnohem dřív. Příjemné vám to ale ani tak nebude. Pokud ho chcete vodítkem zastavit vy, tak to bude chtít trochu cviku. Protože když se naučíte, jak rychle musíte trhnout rukou, aby se vodítko zastavilo, tak přichází druhý zádrhel, že nesmíte ruku povolit. No, co vám budu povídat, je to dost automatický pohyb vrátit ruku zpátky. Takže sice vodítko stopnu, ale v tu ránu ho opět povolím. Zatím se mi to lépe nepovedlo.
Druhá varianta je manuální stopka, kterou můžete zaseknout na delší dobu a udělat si tak z Lishinu vodítka pevnou šňůru přivázanou k vaší ruce. Tím, že se v tu chvíli vodítko nenavíjí, doporučuji nenechávat zaseknutý moc dlouhý kus, ať se do něj pes nezamotá. Malou nevýhodou této stopky je, že ji musíte ovládat druhou rukou, takže za chůze s kočárkem žádná sranda.
Venčení více psů s Lishinu
„Jé, to byla sranda! Moc dlouho nás panička na vodítku neměla, prý by se z nás zbláznila. Nechápu to, jsme přece tak hodné!”
Ano, moje psí holky jsou opravdu zlaté. Přesto venčení s Lishinu vodítkem a dvěma psy bylo, řekněme, náročné. Použití rozdvojky nepřichází v úvahu. Mája je už seniorka, co má ráda svůj klid a své tempo. Anďa je pes v nejlepších letech, co by nejradši někde lítal a ač chůzi na vodítku zvládá, pořád je to s větší energií a na rozdvojce je Mája trochu chudák. Tedy rozdvojku doporučuju pro dva klidnější psy nebo pro prcky, které hravě zvládnete i s rozdílným temperamentem.
U nás to teda dopadlo s venčením s klasickým vodítkem a k tomu druhý pes na vodítku Lishinu. No, nebudu popisovat všechny situace, ale povím vám, že vymotávat dvě běžná vodítka je jednodušší, než když máte jedno z vodítek přivázané na ruce.
Běh s vodítkem Lishinu
Mája je vlastně ideální pes pro běh s tímto vodítkem. Nikdy neměla potřebu tahat a být rychlejší jak já. Tváři se, jako by jí ten běh moc nebavil.
„Říká se “jaký pán, takový pes”, ne?!”
Ano, má pravdu, v tomhle si rozumíme. Obě raději běháme na parkuru plném překážek než jen tak přírodou. Ta je lepší na procházky a pořádně si to okolí užít. Ale přesto jsme si to šly zkusit, jestli se něco nezmění, když bude Mája na vodítku v mé blízkosti. No... nezměnilo. Přesto ale musím říct, že vodítko v téhle situaci obstálo na jedničku.
Pokud tedy máte psa, který není tahoun a rádi si s ním jdete zaběhat, pak vodítko Lishinu oceníte. Pokud jej chcete pouze na běh, mrkla bych spíše na variantu Lishinu bungee s odpruženou částí, kdyby přeci jen ten pejsek vyrazil rychleji.
Tak co, kam vy vezmete pejska s Lishinu vodítkem? Na výlet, zasportovat si anebo vyvenčit děti?
Shrnutí
+ nízká hmotnost
+ výběr z několika barev i možnost vyměnit si barevný kryt
+ volné ruce
+ ideální délka
+ super pro běh s pomalejším psem
+ snadné nasazení i sundání ze zápěstí
+ padne na každou ruku
- nepříjemné pro tahající a neposlušné psy
- komplikace při více psech
Foto: Anna Štochlová