Pokud máte doma pejska, který ne vždy přijde na první zavolání, je potřeba ho mít na vodítku. Též v obcích, na většině míst, není povoleno venčení psa bez patřičného zajištění. Samonavíjecí vodítka vypadají pěkně, ale při nesprávném používání mohou zkomplikovat procházku nejen vám, ale i ostatním lidem nebo psům. Jde se o vodítka, která mají delší dosah než vodítka pevná. Proto má pejsek možnost vzdálit se od vás na až na osm metrů, což je velmi daleko. A v určitých případech se může jednat o nepříjemnou situaci.
Proč zvážit používání samonavíjecího vodítka?
Bezpochyby jde o skvělou pomůcku při venčení, ale je důležité vodítko správně používat. Každé samonavíjecí vodítko lze zajistit a přizpůsobit si tak jeho délku. Buď pouze dočasně, nebo i na trvalo. Díky této možnosti je jednoduché psa držet u nohy, pokud proti vám po chodníku jde další pes nebo člověk. Samonavíjecí vodítko si tedy můžete nastavit na vhodnou délkou už doma a používat ho jako běžné vodítko pevné. Na výběr máte vodítka s lankem nebo s páskem v různých designových provedeních. Nikdy nepoužívejte vodítko s určitým doporučeným maximální hmotnosti na psa, který tuto váhu převyšuje. Vodítko by nemuselo plnit svou funkci, mohlo by se při škubnutí pejska vytrhnout a zvířecí kamarád by vám mohl utéci.
Je vhodné do města?
Ve velké části obcí chybí dostatečné prostory pro možnost venčení psa na samonavíjecím vodítku. Je velmi důležité uvědomit si, že pokud venčíte svého chlupatého kamaráda, neměli byste obtěžovat kolemjdoucí. Též ne každý pes je zvyklý na společnost psa jiného. Proto není příliš moudré používání samonavíjecího vodítka ve městě bez rozmyslu, za použití celé jeho délky. Ta v nejkratších povedeních představuje tři metry, ale běžně se pohybuje v délce pěti metrů. Jedná se o dosti dlouhou vzdálenost, kterou je potřeba mít na paměti. Z tohoto důvodu trvá relativně dlouho, než se vodítko zpět navine a vy tak můžete umožnit průchod dalším lidem.
Kdy ho používat?
Jestliže váš pes bez problému zvládá povel „ke mně“, je samonavíjecí vodítko výbornou pomůckou pro trénování poslušnosti, zároveň máte jistotu, že se pejsek nikam nezaběhne. Vždy platí, že štěně nejprve zvykáme na klasické krátké vodítko, na kterém se nejlépe naučí chodit u nohy. Pokud váš pejsek na vodítku tahá a nezvládá základní chůzi a povely, určitě samonavíjecí vodítko ještě zvažte a dál trénujte poslušnost vašeho psa. K tomuto vodítku se nejlépe chodí klasický obojek. Určitě není vhodné používat obojky stahovací nebo polostahovací.
Samonavíjecí vodítko lze použít ale i pro jiná zvířata, něž jsou pouze psi. Stále více v oblibě je venčení kočiček. Kočka se venku chová zdaleka jinak než pes, a proto je pro ni samonavíjecí vodítko perfektní volbou. Jedná se vlastně o jištění, kdy máme kočku pod kontrolou, v případě, že se lekne, nikam se vám nezaběhne. Kočičku mějte vždy na postroji a vyvarujte se používaní obojků s bezpečnostní pojistkou proti zavěšení, které by při trhnutí mohly kočku z obojku uvolnit.
Totéž platí i o králíčcích. Jistě už vás někdy napadlo vzít svého býložravého kamaráda na chutnou travičku. Pokud nemáte k dispozici ohrádku, samonavíjecí vodítko vám přijde vhod. Taktéž, jako u kočičky, je potřeba zvolit správně padnoucí kšírky a vodítko používat pouze jako jištění v případě možného úniku nebo nutné rychlé manipulace se zvířetem. U králíků je lepší nejprve celé vodítko vytáhnout ze zásobníku, poté zajistit a nechat králíčka pod dozorem. Králík není pes, ani kočka, proto po něm nikdy nemůžete chtít chození přesně tam, kam vy chcete. Venčení králíkům dopřává volný pohyb, zpestření stravy v podobně trávy a zvykání si na neznámé okolí. Určitě mějte na paměti, že pokud chcete venčit králíčka na samonavíjecím vodítku, je potřeba ho nejprve zvykat na nandávaní kšírek, vodítka i samotný pohyb mimo známé prostředí. Též je velmi důležité, aby králík měl za sebou všechna platná přeočkování, jež slouží k jeho nenakažení, skrze létavý hmyz, nebezpečnými nemocemi.
Teď už budete vědět pro koho a kdy je samonavíjecí vodítko vhodné. Tlapku na to!