Kvalitní krmiva a chovatelské potřeby

Domů

800 888 734Doprava nad 499 Kč ZDARMA

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené produkty:

0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Se psem do letadla

Se psem do letadla

Datum: 4.7.2016 Novotná Zuzana

Máte v plánu vyrazit letos na dovolenou se psem? Bude cesta dlouhá a tak raději volíte leteckou dopravu? Poradíme vám, co budete potřebovat a na co nezapomenout pro vašeho psího parťáka.

Cestovat se psem letadlem není nic výjimečného, zároveň je ale potřeba dobře promyslet, zda je to vhodné. Počítejte s tím, že pejsek bude zavřený nejen po celou dobu cesty, ale už od odbavení před odletem. Někteří psi to zvládnou bez problémů, pro jiné jsou to velice stresové situace. Je tedy potřeba zvážit, jak je na tom zrovna váš pejsek a podle toho se rozhodnout.

V kabině letadla nebo v nákladovém prostoru?

Pes s vámi může cestovat buď přímo v kabině letadla nebo sám v nákladovém prostoru. Oba způsoby cestování mají svá pravidla, která se však mohou mírně měnit v závislosti na konkrétní letecké společnosti. Proto je potřeba si před cestou ověřit konkrétní podmínky, dané vaším dopravcem.
 
Na palubu letadla s vámi smí pes v boxu s nepropustným dnem, jehož maximální rozměry se pohybují cca okolo 43 x 30 x 27 cm (rozměry uvedené u ČSA). Celková váha přepravky i se psem nesmí přesahovat 8 kg (pozor, tato hodnota může být u některých společností i nižší). K odbavení se musíte dostavit alespoň 60 minut před odletem a za psa zaplatíte poplatek, jehož výše se opět může lišit v návaznosti na konkrétní letecké společnosti. Pro představu se u ČSA jedná o částku 1700 Kč.
 
Výjimku v této situaci tvoří policejní a záchranářští psi ve službě a certifikovaní asistenční psi pro cestující, kteří jsou na jejich doprovodu závislí. Tito psi jsou bráni přednostně a cestují na palubě letadla zdarma a bez schrány.
 
V nákladovém prostoru cestuje pes sám, uzavřený v boxu s nepropustným dnem a otvory pro dobrou cirkulaci vzduchu. ČSA uvádí maximální rozměry přepravky 125 x 69 x 80 cm. Letištní personál při odbavení kontroluje, zda přepravka splňuje předpisy dané dopravní společností a zda má zvíře v přepravce dostatek prostoru. Musí mít možnost v přepravce pohodlně stát v přirozené poloze, otočit se i lehnout si. Přepravka musí mít uvnitř umístěnou misku a to takovým způsobem, že je možné doplnit vodu i bez otvírání přepravky. Box musí být označen vaším jménem, adresou a telefonickým kontaktem, zvíře v něm umístěné musí být označeno příslušnými doklady. Přepravka se psem bude odbavena společně s vašimi ostatními zavazadly. K odbavení si nachystejte veškerou potřebnou dokumentaci, vč. zdravotní způsobilosti psa k přepravě, je-li vyžadována.

Vhodné přepravky

Jak vlastně poznáte, že přepravka je vhodná pro cestu letadlem? Některé společnosti poskytují k zapůjčení či prodeji vlastní přepravky. Přepravku je ale možné zakoupit i jinde a dbát na označení IATA, tj. International Air Transport Association. Přepravky s certifikátem IATA jsou vyrobené z pevného netoxického materiálu, ideálně plastu či dřeva. Uvnitř boxu nesmí být žádné ostré hrany.

Na co nezapomenout

Před koupí letenky si dobře prostudujte podmínky dané země, zda-li vůbec smíte přiletět se psem a co vše je k tomu třeba. Podrobnější informace vám může poskytnout velvyslanectví dané země, příp. Státní veterinární správa ČR. Doporučuje se, nechat si od dopravní společnosti potvrdit, že jste je informovali o přepravě vašeho psa.
 
Ověřte si podmínky dopravní společnosti, se kterou cestujete. Zda-li vyhovuje váš přepravní box jejich podmínkám a zda je potřeba potvrzení od veterinárního lékaře. Někteří dopravci mohou mít specifikovaná plemena, která nepřepravují (např. psy s krátkým čumákem).
 
Dále před cestou nezapomeňte na veškerou dokumentaci, jako je pet pas s uvedenými potřebnými vyšetřeními, očkováním a čipováním. Pokud je pejsek při cestování stresovaný, můžete mu pomoci podáním některého z uklidňovacích prostředků.
 
Personálu na palubě letadla oznamte, že máte v zavazadlovém prostoru živé zvíře. Požádejte je, aby tam piloti monitorovali teplotu a tlak.
 
A teď už nezbývá, než jen popřát příjemný let a krásnou dovolenou.

Seznam doporučených produktů

Floating Banner
Potřebujete poradit? Blogujeme...

Provozovatel

Spokojeny Pes.cz s.r.o., Hvězdova1073/33, 14000 Praha 4-Nusle

IČ: 28772563, DIČ: CZ28772563 Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze voddílu C, vložka 207978.

E-mail: vas@spokojenypes.cz

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

800 888 734 — volejte zdarmaPondělí až pátek 9:00 — 16:30