Quinoa, dýně, tapioka, mořské řasy, cizrna, čekanka. Víte jaké jsou novinky v oblasti krmiv?
Ať se vám to zdá sebevíce zvláštní, tak jako si my můžeme zvolit více či méně přírodní a zdravou stravu, i u krmiv pro naše chlupaté přátele posiluje trend přidávání zdravých, osvědčených surovin. Kdo by z poslední doby neznal výraz superpotravina nebo zdravá výživa?
Opomineme-li extrémní případy, tak je vhodné konzumovat zdravé a někdy méně typické suroviny. I pro naše mazlíčky je mnoho z nich vhodných. Pojďme si je představit.
Quinoa
Merlík čilský, známý spíše jako quinoa, je stará pseudoobilovina. Její doslovný výraz znamená ,,matka zrno’’. Obsahuje 60 % škrobů je tedy především zdrojem energie. To ale není nikterak vyjímečné. Velkou výhodou je, že quinoa neobsahuje lepek. Naopak je bohatá na bílkoviny a je skvělým zdrojem vitaminů - thiaminu, riboflavinu nebo vitaminu C.
Nejčastěji se zpracovávají zrna, která se rozemelou na velice jemnou moučku. Vyjímečně se zprcovávají i listy. Quinoa je výbornou a přínosnější alternativou než např. rýže.
Dýně
Velký boom zaznamenaly dýně, především druh hokaido. Dýně je typickou zeleninou pro tradiční italskou kuchyni s jedinečnými nutričními vlastnostmi a více blahodárnými účinky.
Je anti-diabetická, podporuje koncept nízkého glykemického indexu. Je významným zdrojem beta-karotenu (vitaminu A) a dalších přírodních antioxidantů, tím podporuje imunitní systém.
Dýně působí proti volným radikálům, mají antikarcinogenní efekt. Krmivo s dýní je tedy velice vhodné např. pro pejsky s rizikem vzniku nádoru nebo těm, kteří se léčí s rakovinou.
Dýně navíc podporuje ochranu kardiovaskulárního systému, reguluje motilitu střev a má protizánětlivý a antiparazitní účinek. Takže, co na dýni říkáte?
Tapi, tapi, tapioka!
Tapioka je dužina hlíz manioku jedlého. Je zdravým zdrojem komplexních polysacharidů s nízkým obsahem cholesterolu bez "nezdravých" tuků. Neobsahuje lepek a může být proto součástí bezlepkové diety. Produkty z tapioky jsou poměrně kalorické, ale zasytí na delší dobu. Vynikající je obsah vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku. Je také zdrojem železa, kyseliny listové, vitamínu B, omega-3 a omega-6 mastných kyselin. A pozor, také neobsahuje lepek. Poskytuje energii, obsahuje celých 88 % sachridů.
Podceňované mořské řasy
Ano, podceňované. Ačkoli se nejedná o přirozenou potravu ani kočky a ani psa, určitě se na ně zaměřte. Například druh Ascophyllum nodosum obsahuje karotenoidy, množství aminokyselin, vitaminů a stopových prvků. Další skvělá vlastnost je, že podporují přirozenou pigmentaci srsti a zvířatům bez srsti pomáhají chránit kůži. Mořské řasy svými enzymy a složením přispívají ke snížení hladiny cholesterolu, odbourávají tuky a tím zlepšuje stav cév. A co možná nevíte je, že mořské řasy jsou vynikajícím zdrojem vápníku. Z řas lze získat několikanásobně více vápníku než například z mléka.
Do krmiv se řasy přidávají především díky aminokyselinám, podpoře kůže a pigmentace a obsahu vápníku.
Zrna zvaná cizrna?
Garbanzo, římský hrách, tedy cizrna beraní. Jde o prastarou luštěninu, která vyniká vysokým obsahem vlákniny, železa, vitaminů skupiny B a kyseliny listové. Pomáhá při zácpě a posiluje nervovou soustavu. Skládá se z 25 % z bílkovin a z 55 % ze sachridů. Je tedy ideální složkou krmiv. Cizrna je velice vhodná pro březí a kojící feny a také pro psy trpící stresem či úzkostmi. Je zcela bez cholesterolu a lepku. Takže, kdo myslel, že cizrna je špatná, asi se spletl.
Čekanka
Čekanka je vysoká a krásná rostlinka s modro fialovým květem. I kdyby ji pejsek spásal po trsech, nenakrmí se jí. Tak proč je vlastně tato kytička do krmiv přidávána? Čekanka je samozřemjmě jen doplněk, bylinka. Má prokázané antiparazitární účinky a to především proti vnitřním parazitům. Podporuje tak zdraví celého zažívání. Kořen čekanky obsahuje inulin, fruktooligosacharidy, seskviterpenické laktony, polyfenolické sloučeniny, vitaminy, minerály a další super látky.
Čekanka se prozatím nepoužívá moc často, ale snad se to zlepší.
Žádná z těchto surovin není psovi ani kočce přirozeně vyhledávanou složkou krmiva. Ale ruku na srdce, dnešní domácí kočky a opečovávání pejsci také už nejsou ti vlci, kteří se proháněli lesem a lovili zvěř. Pokud se jedná o zdravé, přínosné a nezatěžující suroviny, tak proč je nezkusit? Vývoj v krmivech jde kupředu a alternativní zdroje surovin, jiné než běžné druhy mas, obiloviny a tuky, jsou využívány s velice kladným ohlasem. Vždy je důležité dbát na to, aby váš mazlíček krmivo přijímal rád a dobře po něm prospíval.
Jaké netradiční suroviny jste našli v krmivech vy? Vyzkoušeli jste už nějaká krmiva s dýní nebo quinoou? Napište nám!
Superpotraviny v krmivech, proč ne? Tlapku na to!