U lidí bývají plovací pomůcky známkou toho, že nejsou dobrými plavci, že se teprve učí a nebo se bojí hloubky. Musí tomu tak být ale ve všech případech? A musí tomu tak být i u psů? Zdaleka ne!
Vestičky můžete pořídit různých typů, z různých materiálů a i různých velikostí. Některé mohou být určené opravdu jen jako první pomoc, aby se pejsek neutopil, ale v praxi jsem je už hodně dlouho neviděla. Využití se pro ně stále najde, zejm. při sjíždění řek, ale novější typy vest jsou vhodnější, protože je využijete i při kondičním plavání.
V létě nesmí chybět
Pokud každé léto trávíte dovolenou sjížděním řeky a pořídili jste si psa, máte dvě možnosti. Buď mu po dobu dovolené seženete hlídání a nebo vezmete pejska s sebou. Samozřejmě musíte brát ohled na bezpečnost psa i celé posádky, takže sjíždět divoké řeky se psem není zrovna vhodné, ale na ty klidnější s vámi váš čtyřnohý parťák jistě rád vyrazí. Přesto doporučuji i na klidnější vody vybavit psa plovací vestou.
Pro psy, kteří se do vody bojí, jdou si smočit packy, ale nechtějí plavat, je plovací vesta výbornou pomůckou, jak se zbavit strachu a začít si užívat vodních hrátek naplno. Některým k tomu postačí jiný psí kámoš, jiným oblíbená hračka a pak jsou ti, kteří potřebují fyzickou podporu při plavání. A tu jim dodá právě ta vesta.
Rehabilitační a sportovní pomůcka
Dále jsou vesty hojně využívány při rehabilitaci psů po operacích. Plavání je výborná aktivita, při které pes může nasvalovat, aniž by byl přehnaně zatěžován pohybový aparát. Avšak psi po operaci často nemají dostatečnou fyzickou kondici, aby vydrželi plavat delší dobu a hodí se vesta jako pojistka. Dále, pokud jsou vesty dobře šité a dostatečně dlouhé, pomáhají psovi držet tělo ve správné poloze pro plavání. Nedovolí, aby pes ponořil zadek výrazně pod hladinu a předními packami pak vykopával nad hladinu.
Díky těmto zkušenostem z rehabilitací se dostávají plovací vesty do podvědomí i běžné veřejnosti a zejména pak majitelům psů, kteří aktivně sportují. Proto můžete dnes vidět u rybníka psa ve vestičce, přestože plavat umí a často i plave správně. Vestičku má jako oporu, pomocnou tlapku a nezbytného společníka, pro pravidelné a časté plavání a zlepšování kondice psa.
Jak by měla vesta sedět?
Především tak, aby pejskovi nijak nepřekážela. Tedy nesmí ho nikdy dřít nebo škrtit, nesmí mu zabraňovat v pohybu. Vesta by měla být dostatečně pevná, ale zároveň poddajná, aby kopírovala tělo psa. Délka vesty by měla dosahovat cca do 2/3 zad. Kdyby byla vesta delší, zejména pak dosahovala až ke kořeni ocasu, omezovala by psovi pohyb.
Osobní zkušenost
Na naší letní dovolenou s borderkou And jsme si vzali
plovací vestu norského výrobce Non-stop. Proč jsme zvolili právě tuto značku? Protože se nám svým provedením zamlouvala nejvíce. Plováky jsou přiměřeně veliké, tudíž vesta na psovi nijak netrčí, ale krásně přiléhá na tělo. Vesta je nastavitelná u krku i na obvodu hrudníku. Co se velikosti týče, určitě je lepší konkrétní velikost zkusit, protože každý pejsek je konstitučně jiný. Konkrétně v našem případě jsme odhadovali, že
velikost 5 by mohla odpovídat, zejména vzhledem k délce zad. Bohužel po ozkoušení bylo vidět, že vesta nesedí dobře a dosahuje dále, než do 2/3 zad. Na první pohled bylo zřejmé, že by do této velikosti potřebovala ještě pár kilogramů přibrat. Vyměnili jsme tedy velikost za
č. 4 a bylo jasno, sedne parádně. Pro informaci, jedná se o pejska 50 cm vysokého, vážícího 12,5 kg, plemene border kolie.
A proč že jsme vlastně brali vestu na dovolenou? O pár dní dříve jsme byli s pejsky u vody, mohli plavat, aportovat míček a to naše mladé šídlo nevědělo, kam dřív skočit. Nebála se vody, ale při plavání vypadala, že neustále někam spěchá. Bylo jasné, že na dovolené ji od vody daleko neudržím, jelikož jsme trávili dva týdny v Jižních Čechách. Vestu jsme tedy vzali s tím, že třeba získá trochu více jistoty, uklidní se a nebude při plavání tak zbrklá.
Od prvního plavání se změnila Andy reakce na plovací vestu. Jakmile jsem jí vzala do ruky, hned začala poskakovat a zamířila rovnou k rybníku. Někdy se na břehu otočila na mě s výrazem “už můžu?” a jindy nebyl čas ani na to a už čekala ve vodě, co se dál bude dít.
Zpočátku dovolené chodila do vody opatrně, dávala pozor na každý další krok. Na konci dovolené však již skákala do vody ze všech stran a na nic se neohlížela. Plavat chodila téměř každý den, vypadala, že jí to baví čím dál více. Netrvalo dlouho a zjistila, že nemusí nikam spěchat a i při plavání je možné normálně dýchat.
Za tuto zkušenost jsem nesmírně ráda. Není lepšího porovnání než u psa, kterého znáte a máte ho denně na očích. Ano, i u psa, který zdánlivě dobře plave, může být plovací vesta pomůckou, zejména pokud chcete, aby pes plaval kondičně a přineslo plavání více užitku, než jen zabavení psa na pár minut.
Pokud byste si s výběrem vhodné velikosti nevěděli rady, neváhejte se na nás obrátit telefonicky, emailem a nebo se zastavte osobně na některé z našich prodejen. Rádi vám s výběrem pomůžeme.