Dovolenkování s čtyřnohým přítelem není jen o koupání se ve vodě, jak jste se dočetli v tomto článku. V létě si společně totiž skvěle užijete i turistiku.
Pes jako vysokohorský turista
Váš pejsek stejně jako vy má svoji kondici. A netřeba ji podceňovat. Je dobré, že chcete chlupáče vzít s sebou třeba i na výlet na Sněžku. Nicméně nepodceňujte jeho schopnosti. Váš 10kg psík nemusí dobře snášet tři dny za sebou náročnější turistiky. Zejména v případě, že vaše denní procházky se rovnají třicetiminutovým kolečkům kolem bydliště.
Příprava na delší výlet
Pokud se chystáte daný den na delší výlet a víte, že vám to bude trvat, připravte na to psíka zavodněním. On skutečně neví, co ho čeká. Přibližně dvě hodinky před odchodem ho proto zavodněte. Ano, už dvě hodiny, protože voda se během nich vstřebá ze žaludku a jeho nebude nic v bříšku tlačit.
Kolik vody by měl hafan dostat? Jsou na to jednoduché počty. 15 ml vody na 1 kg hmotnosti psa. Pravděpodobně se stane, že ji nebude chtít přijmout naráz jen tak čistou. Proto existují triky, jak toho docílit.
Tip 1: Přidejte do vody pár kusů granulek.
Tip 2: Rozmíchejte ve vodě malou paštiku anebo konzervičku. Vodu to rozvoní a psík ji bude ochotně přijímat.
Tip 3: Přidejte pár kapek oblíbeného oleje. Skvělá volba je lososový, případně jiný, který psíkovi voní.
Tip 4: Pokud chcete dodat něco skutečně extra, přidejte do vody „energetický drink“ pro psy. Najdete ho tady. A postupujte v dávkovaní podle instrukcí.
Výběr trasy
Přizpůsobte výlet vašim schopnostem. Ano, to už se zmiňovalo výše. Nejde jen o délku trasy, ale také o její náročnost (převýšení, skály, žebříky...). Pokud máte doma sportovce, který umí lézt náročnějším terénem, je to o něčem jiném. Je-li psík začátečník, nepřeceňujte jeho síly. Pečlivě si naplánujte trasu i místa k odpočinku. Může se vám to zdát zvláštní, ale pravidelné zastávky na určených místech vám dají příležitost napojit psa a dát mu malou odměnu na dobití baterek. Stejně tak je to důležité při vyšších teplotách.
Výbava na turistiku
Co všechno potřebujete na delší výlet do hor? Určitě se bude hodit lékárnička, a to jak vám, tak i vašemu čtyřnohému parťákovi. Ve výbavě by neměla chybět botička, která se využije v případě poranění tlapky. Samozřejmostí je cestovní miska, dostatek vody na výlet, pamlsky na doplnění energie, sáčky na exkrementy, vodítko (ideálně praktické přepínací s dostatečnou délkou, samonavíječky nechte doma do praku), případně, jste-li už profík, oprašte svůj sedák a amortizér. Vhodnou volbou je postroj (samozřejmě ten správně padnoucí). A také náhubek (košík). Může totiž nastat situace, kdy jej budete potřebovat, a to hlavně ve chvíli, kdy to nejméně čekáte... ať už jde o přístup do horské chaty, lanovky či jiného dopravního prostředku. Buďte ohleduplní a dodržujte pravidla. Tak nikdo nebude ukazovat na nezodpovědné pejskaře.
Závěr
Užijte si výlet plný dobrodružství správně připravení a plní energie. Nezanedbejte přípravu a kondici. Nastudujte trasu a zvolte vhodnou destinaci. Sem tam se může stát, že je volný pohyb psů zakázán. Tak pozor na to.