Dospívání u psů je různé, záleží na velikosti plemene. Obecně se dá říci, že čím menší plemeno, tím dříve dospívá. U malých psů může přijít puberta již kolem 5. až 6. měsíce věku.
U psa samce se začíná objevovat zájem o feny, začíná při močení zvedat nohu (ale to je individuální, může se objevit i dřív nebo později) a při kontaktu s ostatními samci se přestává chovat jako podřízené štěně. U fenky obvykle poznáme nástup dospělosti s prvním háráním. Některé feny mají první hárání „skryté“ bez výtoku, dá se ale odhalit právě zvýšeným zájmem od psích kluků a zduřením vulvy. Pozor, již při takovém hárání je fenka schopna zabřeznout!
A tak se náš pes dostává do puberty, což s sebou přináší změny nejen fyzické, ale hlavně psychické. Náš poslušný pejsek najednou „ohluchne“, může se začít toulat, ničit věci a jinak se snažit pokoušet naši trpělivost. V tomto období je potřeba držet výchovu v pevných otěžích a vyžadovat od psího puberťáka dodržování již nastavených pravidel. Velice žádoucí je teď zaměstnat psí hlavu cvičením, psími hlavolamy a jinou zábavou, která není náročná na pohybový aparát psa.
Fyzická dospělost, aneb kdy do zátěže
Co se týče fyzické dospělosti, platí, že čím větší a těžší plemeno je, tím nastupuje déle. Zatímco malá plemena můžeme v 8. až 10. měsících považovat za fyzicky hotová, u středních plemen je to 12. až 14. měsíců, u velkých až 16. až 20. měsíců.
Do té doby je potřeba pohybový aparát zvířete šetřit, nejenom vhodnou fyzickou aktivitou, ale i chovatelskými podmínkami. Naprosto nevhodný je pro takové mladé zvíře prudký, rychlý pohyb po kluzkém (dlažba, plovoucí podlaha, ledovka, ale i tvrdý asfalt), přílišné skákání, aportování, běhání v tahu. Zde rozhodně platí, že čím méně, tím lépe.
Tělo psa se v tomto věku vyvíjí a rychle roste, avšak většina štěňat neumí své najednou dlouhé nohy koordinovat, proto může při zběsilé hře snadno přijít k úrazu. Navíc svalová hmota není v takové kondici, aby případný pád podržela tak, jako je tomu u dospělého zvířete.
Najděte štěněti kamarády
Je samozřejmě žádoucí, aby štěně a dospívající pes měli kontakt s ostatními kamarády, ale divoká hra s výrazně větší váhovou kategorií není úplně bezpečná. Vždy je lepší najít štěněti kamarády, kteří mají přibližně stejnou velikost.
Jakmile pes dospěje, můžeme začít postupně přidávat na fyzické zátěži. Pokud se budeme s pejskem chtít věnovat nějakému psímu sportu, je vždycky lepší, když začneme u zkušeného trenéra a ten nás správně navede, „jak na to“.
Teď je také chvíle začít dávat psovi krmivo pro dospělé, varianty „adult“ pro pejsky s normální aktivitou, nebo „aktiv/sport“ pro pracovní či sportující chlupáče.
Věříme, že si dospívání vašeho psího rošťáka budete jen užívat. Tlapku na to! 😊