Stříhání srsti bývá nedílnou součástí péče o pejska. Ať už z hlediska estetického anebo praktického. Využít můžete služeb psích salónů, kde se o vše postarají za vás. Nebo můžete pejska stříhat sami doma.
Správný střih a tvar vám neporadím, ale ukážeme si, jaký
strojek je vhodný na tu kterou srst a jak o něj pečovat. Takže pokud se chystáte začít krášlit pejska sami doma, určitě čtěte dál.
Proč stříhat?
Je spousta psích plemen, která stříhání srsti zkrátka potřebují. Srst jim totiž jinak přerůstá, plstnatí, nadměrně se cuchá, padá jim do očí, lepí se na řitní otvor, na srst mezi prsty se lepí sníh a pejska tlačí. Důvodů je spousta. Další plemena stříháme z důvodu výstav, kdy se snažíme docílit co nejlepšího reprezentativního vzhledu.
Stříhat můžeme jednotlivé partie, které je nutné upravit, anebo rovnou celého pejska.
Která plemena stříháme?
Srst se dělí na dva hlavní druhy. S podsadou a bez podsady. Podsada je kratší srst, která chrání pejska před chladem. Proto v letních měsícíh pejsek líná, ztrácí podsadu, aby mu nebylo přílišné horko. Pokud pejska s podsadovou srstí ostříháte, odstraníte většinou jen vrchní část srsti, nikoli podsadu. To vede k dalšímu růstu podsadové srsti a jejímu cuchání. Proto pejsky s podsadovou srstí nestříháme.
Plemena, která podsadsu nemají, můžete stříhat bez obav. Typickým plemenem je například maltézáček nebo Yorkshire teriér.
Jak vybrat stříhací strojek?
Druh srsti je faktor, dle kterého volíme strojek. Tedy jeho výkon. Pokud je srst kratší, není nijak hustá, stačí strojek s výkonem okolo 25 W. Měkká kratší srst nebývá zacuchaná, snáze se udržuje v upraveném stavu. Proto postačí nižší výkon na její zkrácení. Takovým strojkem je například
Moser 1230 Rex .
Pokud máte pejska, který má hustou, dlouhou anebo kudrnatou srst, určitě musíte volit strojek s výkonem minimálně 30 W. Hustá a chuchající se srst potřebuje vyšší výkon, aby měla stříhací hlavice větší sílu se srstí prostříhat a strojek se nezasekával a nezadrhával. Silný strojek pro náročnou srst je
Wahl KM 10. Tyto strojky jsou často již profesionální, ale to neznamená, že si ho nemůžete pořídit domu. Naopak má odlehčenou konstrukci, komfortní úchop, vysoký výkon, spolehlivý motor a další přednosti, které jen oceníte.
Síťový nebo akumulátorový?
Ještě donedávna se akumulátorové strojky používaly spíše jako záložní např. na výstavě, kde jste potřebovali rychle doladit detaily. Případně pro úpravu špatně dostupných míst, kde je práce se síťovým strojkem nepraktická.
Dnes je spousta akumulátorových strojků, které jsou velmi výkonné, mají dlouhou výdrž a nízkou hmotnost. Rychle se nabíjí, bez činnosti se nevybíjí a hodí se jak na precizní střih tak na celkovou úpravu.
Velmi oblíbeným akumulátorovým strojkem je
Wahl Super Groom. Ostříháte s ním, doladíte střih uší i čumáku a baterie vám vydrží i na zbytek celého těla.
Jak srst připravit na stříhání?
Stříhat musíme čistou srst. Proto je vhodné pejska předem vykoupat, srst řádně vysušit a rozčesat. Srst umytím změkne, je poddajnější, zbavena nadměrné mastnoty a nečistot. Před samotným stříháním kožíšek ještě řádně pročešeme, abychom ho zbavili co nejvíce chomáčků, uvolněné srsti a případných drobných nečistot, jako jsou zrníčka trávy, drobky krmiva apod.
Nesprávně připravená srst se stříhá náročněji, strojek je více namáhán a hlavice díky nečistotám a chomáčkům rychleji ztrácí svou ostrost.
Pár rad a tipů:
- velké chomáčky zacuchané srsti můžeme odstřihnout
- k pročesání používáme nejprve řidší a pak hustší hřeben nebo kartáč
- během stříhání děláme přestávky, při stříhání hlavice velice rychle kmitá a tím se zahřívá. Musíme ji nechat vychladnout, aby pejska na kůži nepálila
- stříhací hlavici po každém stříhání řádně vyčistěte – sejměte ji ze strojku, pročistěte ji kartáčkem, stejně tak upevňovací díly hlavice
- pravidelně hlavici promazávejte, jen tak bude maximálně dlouho ostrá a nebude se tak rychle zahřívat
- k promazávání používejte pouze olej určený právě pro strojky a nůžky
- při koupi strojku myslete i na náhradní stříhací hlavice a nástavné hřebeny
- při výběru strojku volte ten s vyšším výkonem, čím vyšší výkon, tím lepší bude výsledek