Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

800 888 734 zdarma po-pá 9:00-16:30 Doprava nad 599 Kč ZDARMA Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené produkty:

0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Výběr vhodného plemene

Výběr vhodného plemene

Datum: 7.4.2016 Janáková Pavlína

Rozhodli jste se pořídit si psího parťáka, ale nevíte, které plemeno by pro vás bylo vhodné? Poradíme vám, podle čeho vybrat ideální rasu, aby život s vaším psem nebyl pod psa ;-)

Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. Stal se jím pravděpodobně 10 000 – 15 000 let před naším letopočtem. O tom, kdy a kde byl pes domestikován, můžeme stále jen spekulovat, ale ke sbližování psa a člověka docházelo zřejmě současně v různých koutech světa. Psi a lidé se naučili vzájemné spolupráci, naučili se těžit z nově uzavřeného spojenectví, psi pomáhali při lovu, při ochraně obydlí a člověk jim na oplátku zajistil potravu a střechu nad hlavou. To bylo však možné pouze v případě, že psi nebyli agresivní a plnili dobře svou funkci, tím začala první selekce a upevňování žádoucích vlastností. S migrací lidí docházelo i k migraci psů a k jejich křížení, z těchto potomků si pak lidé vybírali vhodné jedince pro konkrétní činnosti, kterých postupem času přibývalo. Psi s dobrými vlastnostmi se pak pářili mezi sebou a vznikali tak stále specializovanější a v typu jednotnější jedinci. Kromě lovu a ochrany, našli psi uplatnění při práci s dobytkem, při tahání a přepravě nákladů i lidí a v neposlední řadě jako věrní společníci, hřející vaše nohy během dlouhých zimních večerů. V současné době uznává největší kynologická organizace FCI přes 400 plemen, která vznikala za různým účelem. Mnoho z nich již nemá původní uplatnění, některá plemena v důsledku toho zanikla, jiná se dokázala uplatnit jako psi rodinní a společenští, přes to v nich ale koluje krev jejich předků a vlohy, které v nich byly po dlouhá léta, možná staletí, posilovány a pro které byli šlechtěni, v nich stále dřímají a je třeba mít to na paměti!  
 
Jak již bylo řečeno, psi žili na různých místech a za různým účelem, to mělo vliv na jejich vzhled, neboli exteriér, který byl hlavně funkční. Psi hlídající stáda mají většinou bílou barvu, aby splynuli s ovcemi, které střeží před predátory. Severští psi mají srst uzpůsobenou pro pobyt v chladném prostředí a dokáží bez problému přenocovat venku na sněhu. Dlouhé uši slídičů tvoří jakýsi trychtýř, kterým pach proudí k čenichu mnohem intenzivněji. Hůře jsou na tom plemena společenská, kde se exteriér odvíjel především od „módních výstřelků“ a mnohdy způsoboval psům velké zdravotní problémy. Nyní se od některých extrémů ze zdravotních důvodů upouští nebo je alespoň snaha je zmírnit. 

Ve snaze docílit co nejlepších výsledků, tedy psů s žádoucím exteriérem a vlastnostmi, docházelo často k páření blízce příbuzných jedinců. Čímž se upevňovali znaky žádoucí, ale také nežádoucí, často skryté, v podobě nemocí a jiných odchylek. Kvůli tomu se nyní mnoho plemen potýká s různými nemocemi, které jsou více či méně dědičné a člověkem – chovatelem ovlivnitelné. Díky genetickým testům, které jsou v dnešní době dostupné, je možné plemena od některých onemocnění ozdravit, ve většině případů je ale dědičnost poměrně složitá a přes veškeré snahy chovatelů o zdravá štěňata, si genetika postaví hlavu a zamíchá kartami úplně jinak. Vždy je tedy riziko výskytu některé z nemocí, typické pro dané plemeno.

Při výběru plemene jsou tedy důležité tři aspekty: povaha, exteriér a zdraví.
Všechny tyto aspekty by měli jít ruku v ruce a proto až budete prohlížet atlas psů, nenechte se unést pouze kouzelným kukučem pejska na obrázku, zamyslete se, pro jaký účel bylo plemeno vyšlechtěno a zda vám povahové vlastnosti s tím související budou vyhovovat. Jak náročná bude „údržba“ psa a zda vám vyhovuje daný typ srsti. Dlouhé chlupy, které se musí pravidelně česat, hrubá srst, vyžadující trimování (Pozor! Drsnosrsté psy a psy s podsadou není vhodné stříhat, ničí se tím funkce a kvalita srsti a mohou se vyskytnout i kožní problémy.) Bezsrsté psy je nutné mazat opalovacím krémem a celkově pečovat o kůži, která může být velice náchylná. Krátké ostré chloupky, zapichující se do vaší nové pohovky vám asi úsměv na tváři nevykouzlí. Naštěstí existuje přes 400 různých plemen a věřím, že si mezi nimi každý vybere toho správného parťáka pro život. 

A že už máte favorita a začínáte pročítat inzeráty? Pak vám bude určitě užitečný článek o tom, zda má pes mít PP (průkaz původu) či nikoli a k čemu je to vlastně dobré. Přeji šťastnou ruku při výběru a toho nej přítele, který zde bude vždy jen a jen pro vás!
Floating Banner
Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV?

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

Spokojený pes na sociálních sítích

FacebookSledujte nás na Facebooku InstagramJsme i na Instagramu

Rychlý pesNOVINKA

Rychlý pes je naše vlastní rozvážková služba po Praze - DORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

800 888 734 — volejte zdarmaPondělí až pátek 9:00 — 16:30