Kvalitní krmiva a chovatelské potřeby

Domů

800 888 734Doprava nad 499 Kč ZDARMA

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené produkty:

0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Vybíráme vhodné krmivo Díl druhý: Rozdělení suchých krmiv podle technologie výroby

Vybíráme vhodné krmivo Díl druhý: Rozdělení suchých krmiv podle technologie výroby

Datum: 27.1.2014 Pučálka Martin

Než se dostaneme ke kvalitativnímu rozdělení krmiv, je nutné nejprve říci, jaké druhy suchých krmiv existují. Krmiva můžeme v zásadě rozdělit dle technologie výroby na krmiva extrudovaná, pečená, lisovaná a polosuchá. Zajímá vás, co přesně tyhle pojmy znamenají?

Extrudovaná krmiva 

Největší množství běžných krmiv je výráběno extruzí. Jejich výhoda je pro někoho zároveň jejich nevýhodou, což je do určité míry pravda. Při extruzi krmiva procházejí vyššími teplotami (nad 100°C), při kterých dojde ke zničení nežádoucích organismů (parazité, bakterie). Zároveň dojde k rozložení škrobů, čímž se suroviny, které jej obsahují, stanou výrazně stravitelnější. Při vyšších teplotách může docházet k degradaci vitamínů a minerálů, které je pak nutné do krmiva přidat ve finální fázi výroby.

Lisovaná krmiva

Lisovaná krmiva mají od ostatních tří typů velký rozdíl v technologii výroby. Granule neprocházejí vyššími teplotami, ale jsou lisovanány bez zahřívání. I přesto, při lisovaní vznikají třením vyšší teploty (okolo 50°C). Při nižších teplotách nedochází k degradaci živin. Na druhou stranu nedojde ke zničení zárodků parazitů a nebezpečných bakterií. Nevýhodou také je, že nedojde k rozložení škrobů, výsledkem čehož může být nižší stravitelnosti krmiva. Obecným problémem tohoto typu krmiva je většinou horší složení než u ostaních druhů.

Pečená krmiva

Finální produkt je velmi podobný krmivům extrudovaným. Výhodou pro výrobce je, že nemusejí investovat obrovské peníze do drahých extrudérů. Při pečení krmivo prochází sice o něco menší teplotou než u extrudace, ale zase je jí vystaveno delší dobu.

Polosuchá krmiva 

Tato krmiva jsou vyráběna ve stejném extruderu jako krmiva extrudovaná. Při výrobě se používají malinko nižší teploty. Finální produkt není dosušován jako krmiva suchá. Nevýhodou tohoto způsobu výroby je to, že krmivo je nutné zabezpečit proti zaplísnění, což se většinou dělá chemickými stabilizátory. Musí se také po otevření rychle spotřebovat.

Všechny způsoby výroby mají výhody a nevýhody. V takovém světle je skutečně výrazně důležitější, co krmivo obsahuje, než jakým způsobem je výraběno. V krmivech jsou obrovské kvalitativní rozdíly a my se vám pokusíme pomoci se zorientovat ve složení.

V příštím díle se podíváme na kvalitativní rozdělení krmiv

Floating Banner
Potřebujete poradit? Blogujeme...

Provozovatel

Spokojeny Pes.cz s.r.o., Hvězdova1073/33, 14000 Praha 4-Nusle

IČ: 28772563, DIČ: CZ28772563 Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze voddílu C, vložka 207978.

E-mail: vas@spokojenypes.cz

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

800 888 734 — volejte zdarmaPondělí až pátek 9:00 — 16:30