1. Barf - krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou
Název tohoto krmení je odvozen od jeho zkratky v anglickém jazyce - Bone and raw food - tedy kosti a syrové jídlo. Jako základ se zpravidla používá syrové maso různých druhů, vnitřnosti, kosti a zelenina. Tento způsob vyžaduje základní znalosti principu tohoto způsobu krmení. Je také vhodné přidávání různých doplňků. Výhodou tohoto způsobu je, že vidíte, co pejskovi přesně dáváte. Nevýhodou je cenová náročnost v případě, že chcete použít kvalitní maso a také potřeba určitých znalostí ve výživě. Pro řadu lidí bývá problematická i logistická stránka věci. Mít každý den připravené maso a doplňky není úplně snadné, zvláště v případě, že máte většího pejska nebo když jich máte hned několik. Motivací pro tento typ stravy je především to, že se blíží nejvíce přirozené stravě v přírodě.
2. Vařená strava
Princip vařené stravy je celkem podobný jako v předchozím případě, jen se potraviny předem tepelně zpracují. Důvodem, kvůli kterému lidé volí tento postup je to, že při vaření se zničí parazité a nebezpečné bakterie. Výhody a nevýhody tohoto způsobu jsou totožné s bodem výše.
3. Konzervy
Je to první zástupce komerčně vyráběných krmiv pro psy. Na trhu v dnešní době naleznete spoustu konzerv, které lze v zásadě rozdělit do dvou skupin - kompletní a doplňkové. Kompletní konzerva obsahuje zpravidla maso s nějakou přílohou, doplněné o minerály a vitamíny. Doplňkovou konzervu můžete doplnit přílohou, čímž získáte v podstatě kompletní stravu. Zároveň ji ale můžete přidat například k suchému krmivu jako doplněk. Konzervám budeme věnovat některý z dalších dílů našeho seriálu.
4. Suchá krmiva
Nejpoužívanější a nejdiskutovanější metoda krmení. Díky množství suchých krmiv je orientace skutečně těžká. Za suchá krmiva byla dříve považována především extrudovaná krmiva. Dnes do této kategorie musíme zařadit i krmiva pečená, lisovaná nebo dokonce polosuchá. Vzhledem k tomu, že neexistují žádné kvalitativní standardy, je nutné bedlivě hledat všechny informace o krmivu. A protože se každý den setkáváme s řadou dotazů ohledně výběru krmiv, budeme následující díly věnovat hlavně informacím o suchých krmivech.
Mezi majiteli psů je poměrně běžné, že jednotlivé typy krmiv spolu míchají nebo používají střídavě. V případě, že pejsek se střídáním nebo mícháním nemá žádné potíže (myslíme tedy zažívací), nevidím úplně problém v tom kombinovat různé postupy. Na druhou stranu nevidím pro tento postup zvláštní důvod. Myslím, že je daleko vhodnější zvážit, který typ krmiva chci používat a tomu věřit a používat výhradně ten.
V příštím díle si řekneme něco o technologii výroby suchých krmiv.