Vzteklina
Vzteklina (rabies – v očkovacím průkazu zkratka R) je akutní virové onemocnění nervové soustavy, které je přenosné i na člověka. Nástup onemocnění je rychlý, projevuje se změnami chování, nadměrným sliněním, agresivitou, ale i podezřelou krotkostí u divoce žijících šelem, citlivostí na světlo a paralýzami. Vzteklina je vysoce nakažlivá, přenáší se kousnutím a ve většině případů je smrtelná. Naštěstí je Česká republika, právě i díky povinné vakcinaci psovitých šelem, od roku 2002 uznána jako vztekliny prostá. Vakcinační schéma začíná mezi 4. a 6. měsícem života štěněte a poté se po roce nebo 3 letech, záleží na druhu vakcíny, pravidelně opakuje.
Mezi další očkování, které už bude mít štěně rozočkované od chovatele, patří psinka (D), infekční hepatitida (H), parvoviróza (P), parainfluenza (Pi) a leptospiróza (L).
Psinka
Psinka je akutní nakažlivé onemocnění. Existují čtyři formy, plicní, nervová, střevní a nejčastější kožní. Léčba je velice komplikovaná a neúspěšná. Psinkou se pes nakazí velice snadno, a to kontaktem s nakaženým zvířetem nebo s jeho močí, slinami, exkrementy. Vakcinace sice není ze zákona povinná, ale rozhodně se doporučuje.
Infekční hepatitida
Infekční hepatitida je další velice vážné onemocnění psů. Přenáší se také velmi snadno a napadá játra, zejména u mladých zvířat. Není přenosná na člověka. Vnímavé jsou vůči ní jen psovité šelmy a medvědi. K očkování se používá oslabený příbuzný virus a rozhodně se vyplatí.
Parvoviróza
Parvoviróza je opravdu silně nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji projevuje krvavým průjmem a úporným zvracením. Bývá často příčinou úmrtí štěňat. Parvovirus je bohužel velmi odolný proti desinfekčním prostředkům i teplotním změnám. Ve výkalech je schopný přežít měsíce až roky. Očkování proti parvoviru výrazně snižuje riziko nákazy a jejího těžkého průběhu. Mezi další prevenci nákazy určitě patří pouze ověřené, proočkované chovy a vyhýbání se neznámým psům, dokud štěně nemá dokončené očkování.
Parainfluenza neboli psí chřipka
Parainfluenza postihuje horní dýchací cesty a na rozdíl od ostatních nemocí ze základního vakcinačního schématu nemá tak závažný průběh a následky. Přenáší se kapénkovou infekcí a projevuje se kašlem, výtokem z nosu, z očí, únavou a nechutenstvím.
Leptospiróza
Leptospiróza je bakteriální infekce, která se šíří především močí hlodavců, a to přímým kontaktem, ale i například vodou. Tato nemoc je nebezpečná a přenosná i na člověka. Onemocnění napadá játra a vede často ke smrti nakaženého jedince. Typickým příznakem je ikterus (zažloutnutí sliznic).
Výše uvedené nemoci jsou součástí běžné vakcíny označované v průkazu jako DHPPi + LR. Z nadstandardních vakcín je určitě doporučitelná „tetanovka“. Bakterie Clostridium tetani přežívá v půdě i několik desetiletí a produkuje nervový jed tetanospazmin. Typická je celková ztuhlost až obrna svalů psa, léčba je velmi náročná a často neúspěšná. Nejohroženější jsou štěňata v době přezubování, proto se doporučuje naočkovat ještě před výměnou zoubků. První dávka se jednou opakuje, poté se očkuje každé dva roky.