Historie
Prapůvod králíků obecně nyní přeskočíme. Jelikož zakrslá plemena jsou cca 100 letá, není jejich historie až tak dávná. Prvopočátky pokusů o vyšlechtění se odehrály v Nizozemsku. Nebyly však příliš úspěšné. Šlechtění se tak ujali chovatelé z Německa a ti měli větší úspěch. Vznikla první zakrslá plemena a další je zakrátko následovala. V České republice se tato plemena objevovala až okolo 50. let, ale byla na okraji pozornosti chovatelů i veřejnosti. Až v roce 1958 byl založen chovatelský klub malých králíků, který funguje dodnes a ten pomohl rozšířit oblíbenost a zájem o chov těchto mrňousků. Pro zajímavost, na první výstavě malých plemen králíků v roce 1970 bylo vystaveno 25 exemplářů, před rokem to bylo již 210 exemplářů. To dokládá neustále se zvyšující zájem o tyto malé králíčky.
Chování a temperament
I zakrslý králík je stále králík. Od toho se odvíjí všechny základní a známé nároky, zvyklosti a podobně. Králíkovi je nejlépe ve venkovním vytepleném kotci. Ale právě malá velikost zakrslých králíčků a s tím spojená menší náročnost na rozměry klecí zapříčinila, že se tato plemena stala velmi oblíbeným a rozšířeným mazlíčkem chovaným právě uvnitř domu či bytu. Dlouhou dobu je jedním z nejvyhledávanějších mazlíčků pro děti a dospívající. Povaha a chování malých králíčků je dobrá. Zpravidla jsou klidní, aktivní ale trochu teritoriální. I zakrslá plemena špatně snáší samotu a jsou raději s králičím parťákem stejné velikosti. Rozhodně se vyplatí zainvestovat do mláděte od prověřeného chovatele, který zná nejen genetický základ králíčka ale také podmínky, za kterých on i jeho předci pochází. I chování majitele ke králíčkům má vliv na jejich temperament.
Vzhled
Zakrslí králíčci s normální srstí občas vypadají jako mláďata velkých králíků. Laik často nepozná, zda jde o odrostlejší mládě velkého králíka nebo dospělého zakrslého králíka. Zpravidla jsou ale zavalitější, ale elegantní a dá se říct, že velmi roztomilí. Přední končetiny jsou silné. Mají kulaté tvary, hebkou srst a výraznější oči. V dospělosti dorůstají do hmotnosti cca 1 kg, není ale výjimka, když váží spíše o něco méně. Nejvyhledávanější je ale kategorie o hmotnosti 1,15 až 1,25 kg. Platí za "tak akorát", lehčí jedinci mají spíše sklon ke slabší tělesné konstituci a mohou mít slabší zdraví. Větší a těžší jedinci mohou již ztrácet kouzlo zakrslých plemen.
Zakrslý beran - I zakrslá varianta berana má svůj typický znak - svěšené dlouhé uši. Při měření přes hlavu dosahují délky až 28 cm. Beránek má zpravidla okolo 1,7 kg, což je na zakrslého králíka vyšší hmotnost, ale podmínky splňuje. Dle standardu se hmotnost může pohybovat v rozmezí 1,5 až 1,9 kg. Tělo tohoto plemene je zavalité, válcovité, hlava je výrazná, plná a kulatá. Barevných rázů je uznaných mnoho. Zakrslý beran je v ČR druhým nejoblíbenějším plemenem.
Hermelín - Původem z 19. století z Anglie, označovaný právem za první zakrslé plemeno. A podle čeho ho zaručeně poznáte? Hermelín je čistě bílý a má nezvykle malá a vztyčená ouška. Část původní populace byla šlechtěna do typu Polish, který je znám jako zakrslý zaječí králík. Druhá část populace je právě ta, kterou známe právě jako hermelína. Malý, zavalitý králíček s válcovitým tělem, kulatou hlavou, čistě bílou srstí a modrým nebo červeným okem. Hermelín dorůstá do hmotnosti 1 až 1,35 kg. Ouška jsou vztyčená, dosahují max. délky 6 cm. Ačkoli je toto plemeno dobře dostupné a známé, není o něj mezi chovateli již delší dobu velký zájem. Není to škoda?
Zakrslý - Zakrslý králíček je nejoblíbenějším plemenem u nás. Je vzhledný, má výrazně zavalité a krátké tělo, stejně tak hlava je výrazná, silná, plná a široká. Ouška jsou vztyčená a dorůstají do délky až 6 cm, ideální je délka kolem 5,5 cm. Uznáno je mnoho barevných rázů, modrý, bílopesíkatý, divoký, černý a mnoho dalších.
Zakrslý strakáč - Zakrslý strakáč je spíše ojediněle chované plemeno, je trochu náročnější na chov a nehodí se tedy pro začátečníky. Pochází z německo-českého šlechtění, uznáno bylo až v roce 2002. Tělo je válcovité a zavalité, srst krátká s anglickou strakatostí. Hlava je široká a plná. Uši vztyčené, mohou dorůstat až 7 cm. Dospělý králíček dosahuje hmotnosti 1,4 až 1,8 kg. Pro zakrslé strakáče je charakteristický pruh nad páteří a boční kresba.
Péče a životní podmínky
Základem péče o jakékoliv zvíře jsou dobré životní podmínky, správné krmivo a veterinární péče. Králíček potřebuje dostatek místa, ideálně soužití s dalším jedincem svého druhu a kontakt s vámi jako s člověkem. Přeci jen zakrslí králíčci jsou od počátku svého vyšlechtění hlavně mazlíčci a jsou odjakživa zvyklí na častý lidský dotek. Pro žití králíček potřebuje své zázemí. Ideálně venkovní vyteplený kotec s výběhem, případně prostornou klec s možností výběhu doma. Počítejte minimálně 2,5 délky králíčka jako délku klece. V případě více králíčků v jedné kleci se velikost násobí. Součástí kotce či klece musí být domeček, nějaké prvky k prolézání, mostík, hračky, okusovací věci a samozřejmě miska na krmivo, čistá voda a seno.
V případě výběhů buďte ale důslední. Venkovní výběh by měl být ukotvený pevně k zemi, aby se nedal nadzdvihnout, ideálně ani podhrabat a bezpečí zajistíte zakrytím. Nejlépe pletivem nebo jiným bezpečným a nezničitelným materiálem. Malí králíčci jsou snadnou kořistí dravců. Projděte si alespoň očima trávu, kam králíka pouštíte, aby v ní nerostly jedovaté rostliny. Domácí výběh je možný i v otevřeném prostoru, ale buďte ostražití. Elektrický kabel, pokojové rostliny nebo vratké předměty mohou vašeho chlupáče vážně zranit.
Králíci jsou všeobecně velmi čistotní, nesnáší mokrou podestýlku, nevyčištěnou toaletu, mokré krmivo a podobně. Denně tedy upravujte interiér jejich příbytku. Péče je nenáročná, stačí pravidelně pročesávat srst, aby v ní nebyly dredy, smítka, kontrolujte stav drápků, očí, uší a zubů. Minimálně jednou za rok navštivte veterináře a nezapomeňte na antiparazitika. I když s králíčkem nikam nechodíte, může vám například pes přinést blechu nebo klíště a je zaděláno na problém.
Zdraví
Drtivá většina zakrslých králíků má dobré a pevné zdraví, i při základní péči nemají sklony k závažnějším onemocněním. Občas je potrápí zažívání, ale nejde o nic závažného. Dodržte rady chovatele, očkujte, dobře krmte a máte na 90 % vyhráno 🙂
Krmení
Králíci milují čerstvé lupení. Salát, bylinky, trávu, cokoli se zrovna naskytne. Vděční jsou také za čerstvou zeleninu. Občas přidejte i ovoce a denně podávejte nové krmivo v podobě sestavené anebo koupené směsi či granulí. Určitě si nechte poradit od chovatele, která krmiva preferovat, protože pokud chcete s mazlíkem na výstavy, musíte dodržovat barevné rázy srsti a ty mohou být právě některými dobrotami ovlivněné. Zároveň vám chovatel poradí, která krmiva jsou pro dané plemeno osvědčená a dá vám i vzorek.