Oblečky pro psy
Ano, zřejmě vás napadlo to samé. Oblečky představují snadný způsob, jak psa v zimě udržet v teple a suchu. Obleček pro psa zdaleka není otázkou módy, ale zdraví a pohodlí. Jak poznat, že obleček zrovna váš pes potřebuje? Záleží na tělesné stavbě, typu osrstění, zdravotním stavu a povětrnostních podmínkách. Také je rozdíl mezi psem žijícím v bytě a venku. Venkovní psi si na změnu počasí postupně zvykají, jejich srst houstne a poskytuje tak lepší ochranu.
Pořízení zatepleného oblečku zvažte především v případě malého plemene, které ztrácí teplo rychleji než velký pes, štíhlého plemene (chrt, whippet), které má nižší podíl tuku a svalstva a je tak náchylnější k prochladnutí, krátkosrstého plemene a psa se srstí bez podsady, která by před chladem chránila.
Máte-li doma psa seniora, určitě do kategorie zimní oblečky pro psy také zabrouzdejte. Starší pejsci mohou hůře snášet výkyvy teplot, mívají pomalejší metabolismus a s tím spojenou horší schopnost udržet si optimální tělesnou teplotu. Obleček jim tyto neduhy dokáže alespoň částečně vykompenzovat. Pokud navíc pejska trápí problémy s klouby a pohybovým aparátem, obleček pomůže udržet svaly a klouby v teple, což přispívá k jejich lepšímu fungování, snížení bolestivosti a omezení tuhosti.
Reflexní a svítivé prvky
Zima rovná se venčení za tmy. Nepříjemná věc, které se asi žádný pejskař nevyhne. Svítící prvky jsou především o bezpečnosti. Pes je lépe vidět pro vás, ostatní majitele psů a zejména pro cyklisty (na které lze v zimě také narazit) a řidiče aut. Psa bez světla může řidič snadněji přehlédnout a způsobit tak srážku. Díky světélku pro psy nebo svítícímu obojku pes sám lépe vidí, kudy chodí, čímž se snižuje riziko zakopnutí o neviditelnou větev, pořezání packy o ostrý předmět nebo spadnutí do příkopu.
Aby byl pejsek ještě lépe vidět, není od věci zvážit reflexní vestu pro psy, zvláště pokud se často pohybujete v lese. Reflexní vesta zvyšuje viditelnost až na desítky metrů a chrání tak psa před řidiči, cyklisty a myslivci. Reflexní prvky můžete také nalézt na běžném postroji nebo vodítku, což je takové praktické dva v jednom 😊 Značka Halti nebo Rogz nabízí produkty s reflexním prošíváním. A pokud jste příznivci žluté barvy a více je lepší než méně, sáhněte po fešácké pláštěnce Hurtta Mudventure Coat Reflective, která je reflexní vrstvou pokryta od hlavy až k „patě“.
Pohodlné místo na odpočinek
Umístění a volba pelíšku by se u zimomřivých pejsků také neměly podceňovat. Pelíšek by měl být umístěn na teplém a suché místě, ideálně mimo průvan a studené podlahy jako dlažba nebo beton. Má-li pejsek své místečko poblíž oken, dveří nebo stěn, ujistěte se, že není vystaven vlhkosti. Pozor ovšem, není cílem pejska donutit ležet vedle teplého radiátoru, mohlo by naopak dojít k přehřátí psa.
Pelíšky z dutého vlákna nebo paměťové pěny dobře drží teplo a pejskovi dopřejí příjemné a teploučké místo k odpočinku. Někteří jedinci upřednostňují maximální zachumlání a hebký povlak jako fleece nebo měkký plyš, který ještě více umocní pocit tepla a bezpečí. Omrkněte kategorii kukaně a boudičky pro psy nebo roztomilé tulipelechy. Při výběru velikosti pelíšku dbejte na to, aby nebyl pro pejska příliš velký, protože nadbytečný prostor může ochlazovat. Pejsek by měl mít dostatek místa pro pohodlné stočení do klubíčka aneb jeho přirozenou polohu pro udržení tepla.
Nezapomínejme také na venkovní pejsky, jejichž přístřešek či bouda by měl být zateplený a s izolací, aby ho účinně ochránil před mrazem a vlhkem.
Péče o tlapky
Štráduje-li si to váš chlupáč po městském předměstí v zimních měsících, dozajista se nevyhne posypovým směsím, které zdobí zdejší silnice a chodníky. Tento posyp může citlivou kůži na tlapkách podráždit, vysušit a způsobit popraskání až zánět. Speciální produkty na bázi bambuckého másla nebo včelího vosku snižují riziko poškození polštářků a pomáhají při jejich ošetření a regeneraci.
Mast na tlapky slouží k použití před i po. Před procházkou stačí nanést na tlapky tenkou vrstvu, nechat pár minutek vstřebat a můžete vyrazit. Po návratu domů z procházky po náročném terénu stačí psí ťapky omýt čistou vodou, osušit a opět balzám aplikovat. Pokud jsou tlapičky vašeho pejska suché a náchylné k praskání, lze je mazat i pravidelně. Balzám na tlapky poslouží také k promazání čumáčku nebo k podpoře hojení jiné popraskané pokožky.
Pokud se v oblastech s vysokým množstvím posypových směsí nebo v extrémních podmínkách vyskytujete častěji, zvažte použití psích botiček, které poskytnou nejlepší ochranu, včetně ochrany před mechanickým poškozením. Na výběr máte barefoot botičky, botičky s pevným došlapem, speciální zimní botičky nebo vysoké botičky s prodlouženým krytí.
Předcházejte nebezpečí
- Ledové plochy a zamrzlá jezera – pes může při běhu nebo brždění snadno uklouznout, což může vést k podvrtnutí, natažení svalů, natrhnutí vazů nebo i vážnějším zraněním. Tenký led se navíc může pod psem snadno prolomit a i krátkodobý kontakt se studenou vodou může způsobit podchlazení.
- Podezřelé tekutiny, posypy chodníků (chlorid sodný) nebo samotný sníh psa nenechávejte příliš ochutnávat. Pozření velkého množství sněhu může způsobit zažívací problémy.
- Nemrznoucí směsi (antifreeze) jsou pro psy velmi jedovaté. Můžete se s nimi setkat v garážích, na parkovištích nebo na ulicích při úniku z vozidel nebo při špatné manipulaci během doplňování. Směs má sladkou chuť, která pejsky velmi přitahuje. Požití i malého množství směsi může způsobit selhání ledvin a smrt. Buďte proto obezřetní a nenechávejte psa pít z kaluží nebo čichat k podezřelým tekutinám.
- Sledujte příznaky podchlazení, jako je třes, letargie nebo neochota se hýbat. Jakmile k podchlazení dojde, zahřejte psa dečkou a kontaktujte veterináře.
- Kontrola po procházce – u dlouhosrstých chlupáčů odstraňte ze srsti sněhové koule (některá plemena mají to štěstí, že s nimi bojují i během procházky), z pacek odstraňte případné zbytky soli a srst pravidelně kartáčujte, aby nezplstnatěla.
- Přizpůsobte délku pobytu venku - zejména u citlivějších psů zkracujte v mrazivých dnech čas strávený venku.