Přenos na domácí mazlíčky? Neprokázán.
Jdeme hned k nejčastějším otázkám. Mohou onemocnět COVID-19 i naši chlupáči? Mohou být přenašečem onemocnění? Aktuální stanovisko Světové organizace pro zdraví zvířat nás uklidňuje: “Nemáme důkaz, že by psi mohli šířit nákazu nemoci COVID-19 nebo že by tímto onemocněním sami onemocněli. Avšak je potřeba uskutečnit další studie, abychom pochopili specifika působení koronaviru nového typu na zvířata…” 1)
Virologové přináší pozitivní zprávy i poté, co byl v Hong Kongu u psa metodou PCR zachycen výskyt koronaviru nového typu. Profesor Jonathan Ball, molekulární virolog z Velké Británie, to komentuje: “Musíme rozlišit rozdíl mezi opravdovou infekcí organismu virem a mezi tím, kdy pouze detekujeme přítomnost viru.” Dodává také, že pravděpodobnost, že by virus přeskakoval mezi různými živočišným druhy je velmi, velmi malá. V průběhu epidemie SARS v roce 2003 se objevil malý počet psů a koček s pozitivními testy na tento virus. Zvířata však nepřenášela virus na jiná zvířata či mezi lidskou populaci. 2)
Smečko, to jsou zatím dobré zprávy! Tak odložme paniku a chopme se mýdla a pokračujme ve zvýšené hygieně rukou. Po procházce či bouřlivé hře s psiskem, před a po krmení si vždy ruce pořádně umyjte. Zabere to minutu a je to základ dnešních dnů. Čistou tlapku na to!
A pokud onemocníte, péči o chlupáče a úzký kontakt s nimi přenechejte jinému členu rodiny nebo požádejte o pomoc své přátele a blízké.
Jak na procházky v rámci zákazu volného pohybu?
Od pondělní půlnoci do 24. 3. vláda vyhlásila zákaz volného pohybu občanů. O naše čtyřnožce se samozřejmě můžeme starat nadále a psi se tak stávají jednou z “propustek” ven. Smečko, pojďme venčit zodpovědně!
Opravdu teď vynechte hromadné venčení a výlety, pojďme se striktně držet procházkového pravidla psa či psy z jedné domácnosti venčí vždy jedna osoba. Že to bude osamělá procházka? Tak si pusťte do ucha třeba náš podcast Ukecaný pes. Nebo si zavolejte s babičkou či kamarádkou. A pokud už venčíte hromadně, vždy jen s lidmi, se kterými sdílíte domácnost.
Necítíte se dobře? Onemocněli jste? Přenechte věnčení někomu jinému z rodiny. Řekněte si o pomoc, teď je ta správná chvíle držet pospolu a vycházet si v rámci pejskařské komunity vstříc.
Máte doma roušku nebo respirátor? Noste ho na každou procházku. Každá bariéra se počítá.
Máte zahradu? Skvělé. Omezte na těch pár dní venčení na jednu delší procházku denně místo tří kratších.
Vybírejte si na procházku lokality s co nejmenším výskytem lidí. Možná to bude chtít trochu víc plánování, možná nějaký čas vynecháte své oblíbené parky a psí hřiště, ale zvládnete to a aspoň poznáte nová místa.
Chcete jet se psem do lesa a nemáte ho hned u bydliště? Ideálně jeďte autem nebo jděte pěšky. Omezte přesouvání se psem pomocí MHD nebo vlakem na zcela nutné situace.
Buďte procházkoví solitéři - když proti vám půjde jiný pejskař, nestyďte se držet psa nakrátko, ustoupit na stranu, vyhnout se setkání bližšímu než 1 metr. Je to v této situaci naopak zcela v pořádku. Jde nám všem o stejnou věc - vyvětrat sebe i naše čtyřnožce, ale snížit mezilidský kontakt na minimum.
A jak už jsme psali výše, po procházce rovnou do koupelny a umýt ruce, to už ale určitě víte :-)
Se psem si na zahradě nebo v bytě hodně hrajte a naučte ho nové triky, ať se vy i chlupáči udržíte v bystré kondici. V TlapkaTV najdete spoustu inspirace!
Jste nemocní či v karanténě? Pošleme vám Rychlého psa!
Pokud jste nemocní nebo v karanténě, v Praze a okolí se o vás postará naše dovážková služba Rychlý pes. Stačí si objednat zboží na e-shopu, zaplatit předem kartou a napsat nám do poznámky, že jste v karanténě. Kurýr Rychlého psa vám zavolá a domluvíte se na bezkontaktním předání, všechny dobroty pro chlupáče budete mít nachystané hned před dveřmi. My vás prostě nenecháme na holičkách, a tak teď opravdu všichni, kdo u nás mají volné tlapky, pracují ve skladu, aby vám zásoby pro mazlíčky dorazily po celém Česku i Slovensku co nejrychleji.
V rámci zásobení doporučujeme pořídit krmivo nebo třeba kočkolit na jeden měsíc dopředu, to bude stačit a dodá vám to potřebný klid. Nezapomeňte na antiparazitika, protože blechy a klíšťata už jsou vzhůru a je potřeba chránit před nemocemi, které přenáší, sebe i naše mazlíčky.
K veterináři jen v akutní situaci
Co když váš chlupáč stůně? Nebo potřebuje své obvyklé léky? Vždy nejdříve zavolejte svému veterináři a popište mu situaci nebo příznaky, na veterinu se vydáte jen v případě, že jde o akutní ohrožení zdraví a života vašeho mazlíčka. Nebo si s veterinářem domluvíte strategii pro vyzvednutí léků. Také v čekárnách veterinárních ordinací potřebujeme omezit mezilidský kontakt na minimum, a tak Komora veterinárních lékařů ČR vydala přehledná pravidla pro návštěvu veterinární ordinace pro další dny. Povinná četba pro nás pro všechny: http://bit.ly/korona-veterina
Smečko, příští dny rozhodnou, jak to všechno zvládneme. Omezení volného pohybu nám způsobí komplikace, ale má to smysl. Pojďme proto návštěvy kamenných prodejen omezit jen na základní neodkladné nákupy. S online nákupem pro vaše mazlíčky vám pomůžeme. A až bude tato zkouška za námi, zase se budeme pravidelně potkávat na našich prodejnách Spokojeného psa a všude jinde, kde je nám chovatelům dobře. Jsme tu pro vás rádi. Tlapku na to!
Zdroje:
1 http://bit.ly/QAdogs_corona
2 https://www.bbc.com/news/health-51386894