Aby antiparazitika skutečně fungovala
Každý majitel psa očekává od antiparazitního obojku či pipety maximální ochranu svého psa. Účinnost antiparazitika však nezávisí jen na účinné látce a tedy na samotném výrobku. Stejně důležitá je správná aplikace přípravku i pozdější "údržba". Co se týká aplikace přípravku, vždy čtěte příbalový leták.
Máme pro vás několik zásadních doporučení, na která byste neměli zapomenout. Jde o nejčastější chyby, které majitelé psů dělají při aplikaci antiparazitik a snižují tak jejich účinnost v boji proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům.
Antiparazitní obojky
Funkce obojku spočívá v tom, že se účinná látka šíří po celé kůži psa (v lipidové vrstvě kůže, neproniká do krve). Plná účinnost antiparazitního obojku proto nenastává ihned, ale až zhruba od druhého týdne nošení.
Psa byste po tuto dobu neměli koupat, aby mohlo dojít k rozšíření účinné látky po kůži psa. Konkrétní informace o odolnosti antiparazitního obojku vůči vodě se mohou u jednotlivých typů lišit. Například obojek Scalibor® Protectorband je odolný vůči vodě a příležitostný kontakt s vodou neomezuje jeho účinnost. I zde však platí pravidlo, že koupat psa prvních cca 7 dnů od nasazení obojku se nedoporučuje. Také se nedoporučuje koupat psa dva dny před nasazením obojku. Jak je uvedeno výše, příležitostný kontakt s vodou nevadí, časté koupání či časté šamponování však na účinnost antiparazitika bude pochopitelně mít vliv.
Antiparazitní obojky u psa účinkují celou sezonu (zpravidla 6 - 7 měsíců). Po čase si všimnete, že je obojek špinavý. Omyjte ho hadříkem namočeným do mýdlové vody. Tím se uvolní póry v obojku a bude opět docházet k pozvolnému uvolňování účinných látek.
Antiparazitní pipety
Oblíbenou formou antiparazitik jsou vedle obojků také antiparazitní pipety, někdy označované jako spot-on. Mezi nejoblíbenější značky patří Frontline či Advantix. Existují také spot-on přípravky na přírodní bázi.
Tyto přípravky ve formě tekutiny se aplikují mezi lopatky zvířete. Opět po několika dnech dojde k rozšíření přípravku do kůže zvířete (nikoliv do krevního oběhu). Pro koupání platí stejná pravidla jako u antiparazitních obojků.
Pipetu je vhodné aplikovat večer a zajistit, aby její obsah neolízalo ani jiné domácí zvíře v domácnosti.
100 % účinné antiparazitikum neexistuje
Je potřeba mít na paměti, že žádné antiparazitikum není 100% účinné. To znamená, že pokud vezmete psa do lesa či na louku, kde je vysoká koncentrace klíšťat, je velmi pravděpodobné, že si nějaké domů ponese. Bez obojku by jich však přinesl několikanásobně více! Vyvarujte se proto míst, kde se může vyskytovat velké množství klíšťat, nenechávejte psa běhat ve vysoké trávě a podobně. A po každé procházce psa prohlédněte a odstraňte klíšťata, která se i přes ochranu přisála (použijte vytahovače, pinzety, háčky či hřebínky). V prvních dnech po aplikaci antiparazitika myslete na to, že jeho účinek ještě není na maximální možné míře.
Dalším častým omylem je, že majitelé psů očekávají od antiparazitika zneškodnění již uchycených parazitů. Takto ale antiparazitika nefungují, jejich funkce je pouze repelentní. Jejich odpuzující účinek zabraňuje usazování, bodnutí nebo kousnutí parazitů. Pokud má váš pejsek blechy či jiné parazity, je potřeba se jich nejdříve zbavit jak na zvířeti, tak v jeho blízkém okolí. Tzn. v pelíšku, kobercích atd. (pro ošetření okolí jsou vhodné např. přípravky Bio Kill).
Lze antiparazitika kombinovat či dělit mezi více psů?
Mnoho majitelů se snaží zvýšit účinnost antiparazitik jejich kombinací. Toto nikdy nedělejte, nekombinujte obojky s pipetami. Pokud aplikujete pipetu, nedávejte další antiparazitikum dříve než za měsíc, nezvyšujte ani dávku antiparazitika.
Vhodný antiparazitní obojek nebo pipeta jsou dány váhou zvířete. Vždy vyberte odpovídající velikost obojku či odpovídající označení na pipetě, které se shoduje s váhou vašeho psa.
Nekupujte obojek dlouhý 65 cm, který je určený pro velké psy s tím, že jej rozdělíte mezi dva malé psy. V takovém případě by oba menší psi dostali mnohem více účinné látky než je nutné a hrozilo by velké zdravotní riziko. Stejně tak u pipet - nekupujte pipetu pro 25 kg psa s tím, že ji rozdělíte dvěma psům s poloviční hmotností.
Několik rad na závěr
Antiparazitika (kromě těch na přírodní bázi) jsou vyhrazenými veterinárními léčivými přípravky, která podléhají kontrole ze strany státních orgánů. Přesto je potřeba dodržet několik hlavních zásad.
1. Při koupi antiparazitika se obraťte na specializovanou prodejnu (seznam prodejců na stránkách ÚSKVBL), lékárnu nebo veterináře.
2. Každý prodejce musí být na prodej antiparazitik proškolen a mít vhodně vybavené prostory.
3. Před použitím antiparazitika si vždy přečtěte příbalový leták a v případě nežádoucích účinků je potřeba se řídit pokyny v příbalové informaci, obojek ihned sundat a kontaktovat prodejce.