Historie
Pískomil mongolský svým názvem prozrazuje i místo, které je jeho původní domovinou. Ano, je to hlavně Mongolsko a Čína. Teprve v polovině 19. století se rozšířil do Evropy. Nejvíce žije pískomil na stepi, polopoušti a poušti. Zajímavostí ale je, že žije také na Sibiři, kde je opačná teplota, okolo -50°C. Z toho vyplývá, že pískomil obývá oblasti s extrémními životními podmínkami, k čemuž má skvěle vyvinutý kožíšek.
Žije vždy ve skupinách, které čítají okolo 20 jedinců. Hloubí si cca 50 cm pod zemí chodbičky, které se spojují v jedné “obytné” noře a propojují se i se dvěma norami, kde jsou zásoby krmiva. Soubor těchto chodbiček tvoří dokonalý labyrint. Pískomil je aktivní hlavně ve dne, ale většinu času tráví tak, že cca dvě hodiny spí a dvě hodiny je aktivní. A takto stále dokola. Zjednodušeně ale můžeme říci, že je pískomil neúnavný průzkumník a běžec.
Chování a temperament
Hravý, aktivní, neposedný, zvědavý. Milující hrabání a hloubení. Právě díky zvědavosti se mu rychle daří překonat strach a nedůvěra, co se týče braní do ruky, hlazení a celkově dotyků čolvěka. Miluje společnost dalších pískomilů, o samotě trpí a strádá. Je schopen se usoužit žalem. Pokud žije v dobrých podmínkách a zacházíte s ním jemně, nikdy vás nekousne. Ikdyž ho budete chovat v páru nebo dokonce skupince, potřebuje mít s vámi denní kontakt. Proto si každý den vyčleňte minimálně patnáct minut jen pro pískomila. Budete se možná smát, ale pískomil má skutečné sociální cítění.
Vzhled
Vypadá jako větší křeček s dlouhým ocasem. Má nápadné, tmavé a velké oči, které ihned zaujmou. Tělesná hmotnost se pohybuje mezi 100 až 120 g, samec je těžší než samička. Tělo je spíše atletické, nohy jsou silné, hlava lehce protažená. Uši jsou větší a vzpřímené. Ocas má dlouhý, holý, se štětičkou srsti na konci. Ta slouží jako kormidlo ale také jako návnada pro nepřítele, který by chtěl na pískomila zaútočit. Ocásek má stejnou schopnost jako u osmáka - v případě potřeby se oddělí od zbytku těla a poslouží tak jako kořist místo pískomila. Bohužel, ocásek nikdy nedoroste. Srst je krátká a hrubší, nejznámější barevný ráz je hnědá, existují ale i další variety jako bílá, šedá, zlatá a dokonce i černá. V dobrých podmínkách se dožije až sedmi let.
Péče a životní podmínky
Ačkoli je pískomil hlodavec, ideální ubykace je jednoduché skleněné akvárium s klecovou nástavbou. Hluboké nepropustné a průhledné stěny umožní umístit vysokou vrstvu podestýlky, ve které se bude pískomil rád hrabošit a pokoušet o noru či chodbu. Z klasické hlodavčí klece by většina podestýlky ihned vylítala, protože jejich vaničky jsou poměrně nízké. Díky tomu, že je pískomil čistotný, se velmi rychle naučí vylučování na jednom místě, zpravidla v rohu. Stojí za to vyzkoušet hlodavčí toaletu. Snadno si na ni zvyknou. Vyberte tu, která má přísavky ke stěně, jinak bude při prvním hrabání převrhnuta.
K vybavení klece pak určitě patří dřevěný domeček, závěsná hrazda či most, různé prolézačky a tunely. A rozhodně také miska na krmivo a pítko na vodu. Misky zvolte dvě, jednu na suché krmivo a jednu na čerstvou zeleninu či ovoce. Pískomil rád kouše, dodejte mu tak pár větviček ovocných stromů. Pokud tápete nad tím, čím podestýlat, zvolte kombinaci písku, sena a hoblin. Je to ideální vzhledem k čištění, dostupnosti a vlastnostem k hloubení.
Pískomil je nenáročné a snadno ochočitelné zvířátko. Miluje čistotu, proto mu pravidelně odstraňujte zbytky krmiva i znečištěné stelivo. Při jeho pořízení, prosíme, myslete na to, že samota je pro něj za trest a může vést i k úhynu.
Krmení
Pískomil pochází z oblasti, která je poměrně chudá na vodu i čerstvé a rozmanité krmivo. I vody je zde velmi pomálu, proto s ní hospodaří opravdu šetrně. Ve své domovině tedy po dlouhém hledání a shánění naplní bříško několika semínky, kořínky a v lepším případě pár čerstvými lupeny čehokoli. A když jednou za čas najdou nějakého červíka, jsou to úplné hody. Nejsou zvyklí na větší množství bílkovin a neumí ho ani dobře strávit. Proto nejlepší volbou je krmná směs pro malé hlodavce nebo přímo pro pískomily, kterou občas doplňte kouskem čerstvé zeleniny nebo ovoce, milují jablka i brokolici. Samozřejmostí je pak čerstvá voda. Nelekejte se ale, pokud uvidíte, že ubyla značná část vody z misky, ale moč aby v kleci pohledal. Jak jsem již napsala, pískomilovo tělo s vodou hospodaří velmi důmyslně, vylučuje ji v pouze velmi malém množství. Na den potřebuje jeden jedinec přibližně 10 - 15 g krmiva. Je to málo, ale je to jemu vlastní, odjakživa měl o krmivo nouzi.
Zaujal vás pískomil? Máte ho doma nebo už jste se s ním u někoho setkali? Jde o velmi přizpůsobivé zvířátko, které si zamilujete. Tlapku na to!