Agama vousatá pochází z Austrálie, kde je chráněným druhem. Přirozeným prostředím agamy jsou suché a polosuché lesy – zejména v oblastech s nedostatkem srážek, křovinaté planiny, kamenité a travnaté svahy kopců, polopouště a pouště.
- Výskyt: Australské pouště
- Velikost: 40-60 cm
- Hmotnost: až 500 g
- Krmivo: živočišná i rostlinná složka
Co budeme pro agamu potřebovat?
Pro jednu agamu budeme potřebovat terárium o rozměru 100 x 50 x 50 cm, pro 2 agamy 120 x 60 x 60 cm, pro 3 agamy 140 x 70 x 70 cm. Terárium zařizujeme jako pouštní. Jako substrát skvěle poslouží pouštní písek. Na pravidelnou údržbu písku použijeme speciální lopatku Lucky Reptile pro pouštní terária. I když je agama pouštní zvíře, nikdy v teráriu nesmí chybět miska Exo Terra na vodu.
Osvětlení terária se skládá ze 3 složek, a sice výhřevné žárovky, UVB záření a denního UVA záření. Žárovky umisťujeme přímo do terária pomocí porcelánové objímky s vypínacím kabelem. Díky dennímu světlu prosvětlíme celou plochu terária pomocí plnospektrálních zdrojů (zářivky, výbojky). Absence denního světla je nejčastější příčinou nechutenství a celkového snížení aktivity.
Jako další umístíme do terária UVB žárovku. Tuto žárovku vždy umisťujeme hned vedle výhřevné žárovky. Agamy totiž potřebují k využití UVB záření teplo. Bez UVB záření neumí agama metabolizovat vápník a fosfor a dochází u ní ke křivici (rachitis). Počátky rachitidy lze pozorovat již na špičce ocásku, který se začíná kroutit a vlnit. V horším případě začínají agamě řídnout kosti, lámou se a agama v bolestech umírá. Proto tato žárovka nesmí nikdy chybět. Jako zdroj tepla zvolíme nejlépe bodovou výhřevnou žárovku. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C, pod zdrojem tepla i 40-50 °C. Správnost teploty si hlídáme pomocí teploměru. Vzhledem k tomu, že agamy rády šplhají a odpočinek nad zemí je uklidňuje, umístíme do terária silné větve s hrubou kůrou (např. švestka, hrušeň, dub). Nikdy nepoužívejte dřevo z jehličnanů. Díky umístění větví na šplhání se zároveň zvětšuje užitná plocha terária. Jako úkryt poslouží třeba dutý kmen nebo přírodní dřevěný most z kulatých dřívek Trixie.
Kolik agam chovat?
Pokud zvažujete koupi jedné agamy, nemusíte se bát, že by strádala samotou. Ani volba pohlaví není nijak složitá. Samečci jsou více aktivní, protože se rádi předvádí (kývou hlavou, černají jim “vousy” na bradě), i když není v blízkosti další agama. Samičky jsou klidnější, ale není to vždy pravidlem. Jediný neduh, který samice mají, je riziko zadržení neoplodněných snůšek.
Pokud uvažujete o chovu více agam, mějte na paměti, že pokud mají samci chuť k páření, nemají vůbec žádné ohledy na to, zda samice např. několik dní nežrala nebo zda není krátce po snůšce. Samice tak mohou být v permanentním stresu. Mnohdy nepomůže ani chov více samic s jedním samcem pohromadě. Sameček je v období rozmnožování dosti náruživý a stihne tak obtěžovat všechny samice nebo se zaměří jen na jednu jedinou, což také rozhodně není dobře. Někteří samci mají toto období pouze sezónní (po zimování), ale existují i samci, kteří se takto chovají celoročně, a to i velmi agresivním způsobem. Proto pokud chcete agamy rozmnožovat, je lepší mít více terárií, abychom v případě nutnosti mohli náruživé samce oddělit nebo nechat samice po kladení vajec odpočinout. Chov více samic pohromadě je většinou bezproblémový, vždy je ale ideální pořizovat stejně stará a hlavně stejně velká zvířata.
Vezeme si agamu domů
Na převoz se hodí např. Trixie box pico, který přikryjeme ručníkem. Když je zvíře ve tmě, není tolik stresováno převozem. Aby agama neprochladla, je nejlepším řešením umístit do přepravky výhřevný sáček, který zabalte do ručníku. Topné sáčky totiž nesmí přijít do přímého kontaktu s pokožkou zvířat.
Potrava
Malé agamy se od vylíhnutí z vajec krmí denně, a to klidně i několikrát během dne. Limit v množství potravy u mláďat prakticky žádný neexistuje. Čím více potravy agama přijme, tím rychleji roste. Denní krmení je vhodné do velikosti agamy zhruba 40-42 cm. Od této velikosti se růst zpomaluje a agama spíše mohutní. V tomto období je vhodné podávat větší množství rostlinné potravy a hmyz dávat již jen obden či dva. Je velice žádoucí dopřát agamě krátkou hladovku nebo několik dní krmit pouze rostlinnou potravou. Překrmování a následná obezita v kombinaci s omezeným pohybem v teráriu způsobuje ukládání tuku na orgánech.
Rostlinná potrava
Nejvhodnější poměr rostlinné potravy tvoří ze 75 % byliny (např. hluchavka bílá, jitrocel, ibišek, kalisie plazivá, smetánka lékařská a další), 15-20 % zelenina (podává se občas jako doplněk, např. čínské zelí, čekanka, polníček, rukola a další) a ovoce, které tvoří pouze 5-10 % krmné dávky. Ovoce má totiž nevhodný poměr vápníku ku fosforu a může tak zvíře odvápňovat. Nikdy nekrmte agamu citrusy či avokádem! Vhodné bylinky si můžete vypěstovat i doma v truhlíku. Chutná a hlavně 100% pro agamy vhodná je směs semen Lucky Reptile, díky které můžete mít bylinky k dispozici celoročně.
Živočišná potrava
Agamy dle velikosti krmíme cvrčky, šváby a sarančaty. Červy podávejte výjimečně jen na zpestření. Jejich negativem je totiž velmi špatná výživová hodnota a vysoká tučnost. Pokud budete chtít agamám dopřát myší holátko, mějte na paměti, že se opět jedná o kalorickou bombu, kterou agamy nepotřebují. Holátko je proto vhodné podávat jen samicím po snůškách.
Vitamíny a minerály
Vápník podáváme 2x týdně, ale prakticky můžete i denně, zejména pak u mláďat v růstu a u samic v období rozmnožování. Vitamíny stačí podávat jednou za 7-14 dní. Přes léto, kdy máme možnost krmit hmyzem a rostlinami ze zahrady, jich můžeme podávat ještě méně, a to díky tomu, že venkovní potrava je bohatá na vitamíny.