Téměř v každé domácnosti s dětmi najdeme malého chlupáče - křečka, myšku, morče nebo králíka. Především díky jejich rozšířenosti je k dispozici opravdu velká škála různých krmných směsí, pelet, pamlsků a všelijakých dobrot. Je tedy z čeho vybírat. Vždy je ale dobré doplnit koupenou a trvanlivou stravu něčím čerstvým. A o tom bude řeč.
Čerstvé dobroty ze zahrady
Hlodavec rád hlodá. Překvapivě 🙂 Hlodání uspokojuje potřebu žvýkání a také pomáhá zkracovat rostoucí zuby. No, je to i skvěle strávený čas. Když najdete v kleci ohlodaný domeček nebo rozkousané hračky, příčinou není to, že máte chlupatého zlobivce. Zavinila to jeho potřeba hlodání, ke které nenašel lepší věc. Použil tedy, co měl.
K hlodání jsou ideální větvičky, tvrdá zelenina, minerální kameny, případně vhodné kořeny. Čerstvou potravu najdeme na každé zelené ploše. Chutné lupínky pampelišky, meduňky nebo třeba jahodníku si dá rád každý mrňous. Sáhnout můžeme i po menším množství ovoce. Zní to snadně, že?
Rozhodně nedávat!
Bohužel ne každá skvěle vypadající, čerstvá a skvěle vypadající rostlinka je vhodná. A ne každý hlodavec umí v misce poznat rizikové suroviny. Proto je odpovědnost na nás. Rozhodně se musíme vyhnout jedovatým rostlinám. Vedle těch více známých názvů, jako je třeba durman, zmíníme například vraní oko, tis či škumpa. Netrháme, a do klece ke kousání nedáváme ani větvičky břečťanu a jalovce. Stejně tak se vyhýbáme bramborám, pórku, česneku, cibuli, bambusu, fazolím a houbám, které mohou vést až k anafylaktické reakci. Méně je někdy více, pokud si nejste jisti, raději nepřidávejte nic. Pouze u morčat, která neumí syntetizovat vitamin C, dbejte na přísun zeleniny s obsahem tohoto vitaminu. Skvělou volbou je třeba červená paprika.
Co utrhnout nebo koupit?
Když opomeneme koupená krmiva, velmi vhodné je podávat čerstvou zeleninu, jako je mrkev, brokolice, listový salát, dýně, paprika, dále ovoce jako meloun, hruška, jablko nebo banán. Velice fajn jsou bylinky nebo právě utržená hluchavka. A na okus můžete trhat větvičky všech ovocných stromů. Podávat můžete s kůrou i bez ní. To každý hlodavec ocení.
Nebuďte příliš kreativní
Vše, co váš mazlík sní, ovlivňuje jeho zdraví a pohodu. Proto podávejte jen ty suroviny, o kterých jistě víte, že jsou pro něj vhodné. Není nic špatného na tom, pokud ho budete krmit jen koupenou směsí a občas přidáte kousek zeleniny. Určitě je to lepší varianta, než když budete každé ráno běhat na zahradu a hrstmi trhat vše, co najdete, a poté tím mazlíka krmit. Občas stačí málo a přijde velký průšvih.
Pár obecných pravidel
Hlodavci potřebují mít krmivo k dispozici neustále. Stejně tak vodu. Čistou, v dostatečném množství. Krmivo dáváme do mělké a těžké misky, dobře se z ní jí a nepřevrhne se. Vodu dáváme ideálně do pítka, musíme ale kontrolovat, zda není znečištěné nebo ucpané kousky krmiva. A hlavně, ovadlé a evidentně neatraktivní kousky původně čerstvého krmiva odstraňtě. Ať nedojde k jejich zahnívání. A pokud chcete přeci jen k peletám něco přidat ale nejste zrovna zásobeni čerstvou zeleninou, zkuste zeleninu sušenou. Obsahuje mimo vody vše, co zelenina čerstvá, je tvrdá, křupavá, voňavá a je snažší ji dávkovat i uchovávat. A pro hlodavce je to také příjemná změna.
Hlodání zdravé a vhodné? Jasně. Tlapku na to!