Divoká prasata můžete potkat v lese, čím je hustší, tím lepší, ale není to podmínkou. Vzhledem k jejich přemnožení vás mohou překvapit i ve městě. Většinou je spatříte v podvečerních a nočních hodinách, kdy je větší klid a jsou aktivní. Ale není neobvyklé na ně narazit i přes den, a to hlavně, když je něco vyruší nebo mají mladé.
Vidíte prase? Hlavně nepanikařte
Hlavně zachovejte klid a uvědomte si, že divoké prase není žádný vraždící maniak, který by na vás číhal při vstupu do lesa a chtěl vás zakousnout. Naopak je to divoké zvíře, které chce jen svůj klid a s největší pravděpodobností uteče, protože se vás bojí víc než vy jeho.
Prase útočí především ve chvíli, kdy se cítí ohrožené nebo je zraněné. Cítit ohroženě se může v případech, když ho váš pes zažene do místa, ze kterého nemůže uniknout, nebo na něj narazí v houštinách, kde odpočívá, anebo když pes překvapí skupinku prasat třeba u krmení. Výjimku tvoří zraněné zvíře, které je extrémně nebezpečné a pak bachyně (samice divokého prasete), která chrání svá mláďata. Selátka se díky teplým zimám rodí i několikrát do roka od jara do podzimu.
Důležitá je opatrnost a ostražitost
Na procházkách se psem buďte ostražití a koukejte kolem sebe. Spoustě incidentům s prasetem můžete zamezit jen tím, že odložíte mobilní telefon, nenecháte psa splašeně pobíhat po lese (hlavně v houštinách) a budete respektovat pravidlo, že příroda je domovem divoké zvěře.
Střet mezi psem a prasetem může v mnoha případech vypadat velmi ošklivě a často končí i smrtí psa. Divoká prasata mají kly, kterými psa snadno naberou a dokáží ho velmi vážně zranit. Takže pokud vidíte divoké prase, zachovejte klid, okamžitě odvolejte svého psa a běžte praseti z cesty. V případě, že vás prase zbystřilo a utíká směrem k vám, okamžitě běžte pryč. Na 99 % jste narazili právě na bachyni, která se vás snaží zastrašit a ochránit tím své mladé. Ale nebojte, bachyně se vzdaluje od mláďat jen několik desítek metrů, takže nemusíte sprintovat 10 km. Pokud se rozhodnete zůstat a nehybně stát, s největší pravděpodobností zaútočí, protože vás bude vnímat jako hrozbu.
Hodně nebezpečné je potkat prase, které je zraněné. Může být od myslivce postřelené nebo sražené autem, to je v podstatě jedno, ale když ho to bolí, tak se brání a takové prase vás dokáže přesvědčit o tom, že dokážete vylézt na strom i s 30 kg psem. Potkat zraněné prase je opravdová rarita, ale rozhodně se takovému zvířeti kliďte z cesty. Utíkejte, křičte a v případě nouze vylezte na vyvýšené místo nebo strom.
Co dělat v případě střetu a zranění?
Zažila jsem to před několika lety a ještě teď z toho mám husí kůži. Scéna jak z hororu – fenka mi zaběhla do houštin (ale nemyslete si, ona není žádný lovec, jen si kolem čuchala) a v mžiku se na ni vrhlo několik obrovských prasat. Tak strašně naříkala, že jsem chvíli myslela, že je to naše konečná, ale ona se nevzdala a dokázala se dostat ven. Byla špinavá, kňučela šíleným způsobem a hrozně se klepala, ale místo toho, abych ji mohla prohlédnout, jsem ji musela vzít do náruče (35 kg) a utíkat pryč, protože ta prasata vylezla z houštin a šla nás dobít obě. Stačilo utíkat jen pár desítek metrů a nechali nás být. Ale co teď? Zraněný 35 kilový pes, který nemohl chodit, navíc bylo riziko i vnitřního zranění, uprostřed lesa a asi 3 km od auta, a aby toho nebylo málo, tak na dně opravdu prudké rokle. Důležité bylo zachovat klid. Fena měla zraněnou nohu, takže jsem ji zafixovala vším, co jsem našla. Pak jsem zavolala kamarádce, aby pro nás přijela do lesa, ale bohužel se nedostala až dolů do rokle a fenku jsem tak musela vynést nahoru v náručí. Nejsem žádný Rambo, ale věřte, že adrenalin a strach mě donutili chvílemi i běžet. Z auta jsem volala na veterinu, aby věděli, že vezu vážně zraněného psa a okamžitě nás po příjezdu vzali. Všechno nakonec dobře dopadlo, ale měli jsme opravdu štěstí a fenka měla „jen“ díru z vnitřní strany stehna na zadní noze.
Většinou takový střet končí rozpáraným břichem. Ale u lesa žijeme dál a prasata potkáváme několikrát do roka. Začali jsme dodržovat jejich „pravidla“, která popisuju výše, a máme klid.
Rada na závěr: mějte své psy neustále pod dohledem a nepouštějte je do houštin ani do smrkových lesíků, jednoduše řečeno prostě tam, kam nevidíte. Přesně to jsou místa, kde prasata odpočívají a budou si to bránit podobně, jako byste si svůj domov bránili vy. Přes den jsou prasata málo aktivní, ale v podvečer, v noci a v brzkých ranních hodinách se lesu raději vyhýbejte. A pokud vidíte běžící prase, kliďte se mu z cesty. Je lepší jít jinou trasou než riskovat střet.