Kartáčování
Kartáčování je snad nejzákladnější procedura, jakou můžete svému hafanovi dopřát. A opravdu nezáleží, jakou srst má. Každý pejsek by se měl česat. A proč? Nejenže svého psa upravujete, aby hezky vypadal, ale jde také o to, že je nutné udržovat jeho kožíšek v dobré kondici. Vyčesávání staré srsti a chuchvalců je důležité ze zdravotního hlediska. Ve střapatém „chuchvalci čehosi“ snáze přehlédnete nějakého parazita či kožní problémy. Co taková sezóna línání? Přesrsťování po zimě a po létě se nevyhne skoro nikdo.
Důležité je vybrat si ten správný nástroj na boj s chlupy. Typ srsti a typ kartáče jdou ruku v ruce. Netrapte chudáčka hned řídkým hřebenem, když jste na jeho kožíšek nesáhli několik týdnů. Vždy je lepší postupné rozčesávání, až pak přijde čas na vytažení těžšího kalibru. Na začátek jsou vhodné štětinové nebo drátěné kartáče – finišáky. Následně hrabla jsou skvělá na vyčesávání podsady srsti, pokud ji má psík hustou a zrovna ji mění. Ale pozor – hrabla jako Furminator se nehodí pro všechny typy srsti. Proto se vždy ujistěte, jestli je vhodný právě pro vašeho pejska.
Koupání
Každý pejsek by měl jednou za čas přijít do kontaktu s vodou. Ať už při plavání nebo koupání. Koupat pejska naštěstí není třeba často. Ale tak dvakrát do roka by ho tato zábava neměla minout. Po zimě je to dobrý způsob k usnadnění přechodu na novou letní srst a po létě zase opačně. Na koupel pejska postupně zvykejte, pokud jste ho s ní ještě neseznámili. Nechcete mu způsobit žádný šok.
Vždy si zvolte vhodné pomůcky. Ano, mám na mysli vhodný šampon, opravdu by mazlíček neměl používat ten váš na udržení blond odstínu 😀 Dopřejte mu jeho vlastní na lesklý kožíšek – můžete si jej vybrat třeba tady. Například takový šampon Menforsan pro vás otestoval náš psí recenzent Max, tak se mrkněte na recenzi. A nezapomeňte, že při koupání se vždy vyhýbejte kontaktu vody a šampónu s očima chlupáče.
Stříhání
Stříhat, či nestříhat? To je otázka. Obecně by se dalo říct, že srst typu vlasy se stříhá strojky. Mají ji pejsci, jako je jorkširský teriér, pudl či portugalský vodní pes. Nikdy ale nestříhejte psy, kteří jsou přirozeně velmi huňatí a přizpůsobeni na náročné podmínky počasí. V tomto případě se jedná o plemena jako husky, dlouhosrstá kolie, akita inu či malamut. Rozhodil by se jim celý systém termoregulace, a to nechcete.
U psíků, kteří se můžou stříhat, je důležité mít správné nástroje. Mezi takové patří výkonný strojek. Bez něho to nepůjde 😊 Pejska můžete klidně stříhat v domácích podmínkách anebo, pokud si troufáte, ho můžete svěřit do salonu krásy pro psy.
Jednoduchá hygiena
Pod tímto názvem se dá představit cokoli. Jde spíše o tak běžnou úpravu, na jakou by měl být pejsek zvyklý. Jemné otírání okolí očí, stříhání drápků anebo kontrola zoubků... však to znáte 😊 Vždy je fajn mít po ruce vlhčené ubrousky. Takové ubrousky umí srst pěkně rozzářit a zároveň odstraňují jemné nečistoty.
Slovo na závěr
O psí srst je třeba pravidelně pečovat. Každé plemeno sice vyžaduje jiný typ zacházení s kožíškem, avšak nic by se nemělo podceňovat. Všímáním si stavu srsti a její kondice umíte odhalit dokonce zdravotní stav. Někdy se totiž zdravotní neduhy mohou projevit i na ní.
Na každou proceduru – kartáčování, česání, stříhání či koupání vašeho pejska postupně připravujte a učte. Ne každý hafan to miluje od první minuty. Uplácejte ho hračkou či pamlsky a bude z něj ve wellnessu spokojený pes. Tlapku na to!