Nový člen přinese do domácnosti vždy řadu změn, ať už je přírůstek lidský nebo zvířecí. Je potřeba nových pravidel pro každého z nás a především je potřeba dát všem dostatek času na seznámení a zvyknutí si.
Zajistěte kočce bezpečné místo
Prvním krokem ke zvládnutí všech situací je bezpečné místo. Je jedno, jestli to místo je za gaučem, na skříni, v koupelně nebo v přepravce. Důležité je, že když se kočička bude něčeho bát, má možnost, kam se schová a nikdo za ní nemůže. Samozřejmě mějte na paměti, že čím klidnější to místo bude, tím lépe!
Jestliže žádné místo nenachystáte, kočka si jej najde sama. Pravděpodobně to bude hůře dostupné místo, jako třeba za nábytkem, pod postelí apod. Jen tak pro ní nedosáhnete a protože kolem bude zřejmě pořád ruch, tak ani kočka sama hned tak nebude chtít vylézt ven. Proto prvně přemýšlejte, kam všude se kočka může schovat a kde ji nechcete mít, tak ta místa znepřístupněte.
Dejte kočce vlastní pokojíček
Zdá se vám to jako bláznovství? Asi to tak vyznívá. Nemusíte samozřejmě přestavovat, aby měla kočka svůj pokoj, to zase ne. Ale pro první dny v novém domově plném dalších lidí a zvířat jí vyčleňte jednu z místností, kde bude jen ona sama a kam za ní občas můžete přijít i vy. Je jedno, jestli je to vaše ložnice, kde s kočkou budete trávit noc, nebo koupelna, kam poměrně často za den chodíte. Pořád je to jedna místnost, kde je kočička schovaná před světem a kde si může odpočinout, vše prozkoumat a zvyknout si tu.
Do této místnosti zpočátku vůbec nepouštějte žádná jiná zvířata! Už to, že tam chodí noví lidé, bude pro čičinu něco, na co si musí zvyknout. Ale když přijdete, přinesete něco dobrého k mlsání, podrbete kočku a zase půjdete, tak brzy vaši společnost uvítá. Bude dobré, když už tady bude mít kočičák nachystanou nějakou boudičku na odpočinek a samozřejmě misky na krmení a vodu, zapomenout nesmíte ani na toaletu. Přečtěte si článek s tipy před pořízením kočičího parťáka.
Kdy pustit kočku do ostatních místností a co s ostatními zvířaty?
Čas, kdy je vhodné pustit kočku po celém bytě, bude u každého chlupáče jiný. I my si zvykáme každý jinak rychle, tak dopřejte čas i té kočičce. A hlavně ji do ničeho nenuťte. Nejlepší způsob je jednoduše otevřít dveře a počkat, až kočičák vyleze sám a pustí se do průzkumu. V tuhle chvíli je vhodné, aby ostatní zvířata byla někde zavřená. Stačí, že jsou všude cítit, už to bude náročné.
Po kočičím průzkumu zase pusťte zbytek smečky, ať si i oni mohou prozkoumat místa, kde se kočička pohybovala a seznámit se s jejím pachem.
Když už bude kočička znát “celý” byt a bude vědět, kam se může běžet schovat, tak můžeme přistoupit na seznamování s dalšími členy smečky. Lidi jsou většinou netrpěliví, takže ti za ní určitě budou chodit už do její bezpečné místnosti a je to tak v pořádku. Naopak psy do této místnosti nepouštějte, dokud je nebude kočka brát jako naprostou samozřejmost.
Skvělým pomocníkem pro prvotní seznámení kočky a psa je zábrana do dveří. Cítí se, vidí na sebe, mohou si k sobě čuchnout, přesto mají mezi sebou fyzickou bariéru a nemohou si ublížit. Vždy sledujte reakce obou účastníků, jaké má pes záměry a jak moc se kočka bojí. Podle toho opakujte podobná setkání a až bude kočka opravdu připravená, můžete je pustit k sobě.
Když to tak čtete, máte pocit, že toho psa s kočkou snad budete držet odděleně celý život? Nebojte, tak horké to nebude. Samozřejmě se může stát, že budete mít kočičku, která psy nikdy nebude chtít a bude se před nimi schovávat. Určitě nebude první ani poslední. Když ale bude mít dobře prozkoumaný byt, kde žije, tak bude hned vědět, kam se schovat. A v takovém případě učte hlavně psa, že má kočku ignorovat a zbytečně nezlobit. Pošlete psa na své místo a když bude klid, kočička zase vyleze za vámi.
Seznamování s druhou kočkou je v principu stejné jako u psa. Jen musíte více sledovat projevy obou koček, aby nedošlo k šarvátce. Neodvoláte je tak snadno, jako psa. Na druhou stranu u pejska je větší riziko vážného zranění, pokud by se mu kočička nelíbila. Ale věřím, že víte, jakého parťáka doma máte a nebudete riskovat.
Kočka v domácnosti s dětmi
Pokud máte doma malé dítě, pak musíte i jeho učit, jak se chovat ke kočce. Jestli má doma zvířátka od narození, bude to jednodušší, v případě prvního zvířete budete muset hodně a hlavně trpělivě vysvětlovat. A pokud to neuděláte vy, zařídí to kočka sama, ale bohužel to možná zanechá nějaké šrámy na těle. Proto pozor na vážnější zranění a raději to na kočičce nenechávejte.
Dítě musí chápat, které místo je kočičí a kam nemá lézt. Například pelíšek, boudička, misky a toaleta. A také musí chápat, že ouška a ocásek jsou sice roztomilé, ale i když je to tak lákavé, není to dětská hračka.
U dětí, které už chodí a všechno chtějí nosit, zase musíte dát pozor, aby kočičku netahaly všude s sebou. Raději jim pořiďte plyšáky, ať mohou naplnit své potřeby a číča může v klidu spát.
Mějte na paměti, že zahlcení není nejlepší volba, raději vše krok po kroku a tak rychle, jak bude kočka sama chtít. A ukažte nám fotky vašeho kočičího přírůstku!