Velice často se setkávám s dotazy na výběr vhodného kloubního preparátu. Je těžké se zorientovat v široké nabídce, která je k dispozici. Některé preparáty mají různá složení, jiné mají rozlišný poměr shodných surovin nebo jsou určeny jen určitým plemenům psů. Jak tedy zjistit, který kloubní preparát je pro vašeho pejska nejvhodnější?
Co jsou chondroprotektiva?
Tento termín je starý asi 40 let. Jedná se o látky a doplňky krmiva, které tlumí bolest kloubů, mají protizánětlivý účinek a především kombinace glukosaminu a chondroitin sulfátu dokáže pomoci s poškozenou kloubní chrupavkou.
Proč preparát podávat?
Základní a velice důležitou otázkou je ,,Proč chci
kloubní výživu podávat?’’ Nejčastěji se chondroprotektiva podávají u starších psů, kteří mají poškozenou chrupavku, artrózu nebo je jejich kloubní systém poškozen např. úrazem. U těchto pejsků je především nutná aktivní výživa kloubní chrupavky a také potlačení případné bolesti. Dnes umí velká část produktů kloubní chrupavku částečně obnovit a výrazně tak zlepšit hybnost kloubu a tím pádem zvýšit aktivitu a životní komfort psa.
Druhým nejčastějším případem, kdy se chovatelé uchylují k podávání kloubní výživy, je ochrana a podpora vývoje kloubů štěněte velkého plemene. Rozlišujeme ale, jaké predispozice má samotné dané plemeno a poté jaké predispozice má jeden určitý pes vzhledem ke zdravotnímu stavu rodičů. Proto musíme svého pejska dobře znát. Vlivem chovů a šlechtění je u některých plemen již známa náchylnost např. k zánětům dlouhých kostí nebo dysplazii. Proto se při výběru řídíme především predispozicemi, kloubní výživu podáváme preventivně.
Třetí skupinou pejsků, kteří ocení podávání kloubních preparátů, jsou vysoce aktivní, lovečtí nebo záchranářští psi. Jejich organismus musí snášet vysoké výdeje energie, náročné a dlouhé aktivity, při kterých je kloubní systém extrémně namáhán. U těchto psů podáváme také chondroprotektiva spíše preventivně, ale pravidelně, výběr však bude trochu jiný, než například pro štěně leonbergera s dysplazií.
Prevence je lepší než léčba, ale..
Pokud máte pejska, u kterého jsou predispozice ke kloubním potížím, preventivní podávání
kloubní výživy s obsahem vitaminu C je jistě na místě. U psů s kloubními potížemi je podávání chondroprotektiv nevyhnutelné.
Ale co když váš pes problémy nemá, predispozice nejsou žádné, je vhodné kloubní výživu podávat? Většina dostupných produktů nemá charakter léčiva, ale pouze doplňku krmiva, neboť jde o látky tělu vlastní, které si organismus umí sám syntetizovat. Takže pokud pejsek dodávání chondroprotektiv nepotřebuje, nepodávejme je.
Jakou dávku a čeho?
Základními složkami kloubních preparátů je chondroitin sulfát, glukosamin, MSM, kyselina hyaluronová a kolagen. Tyto látky mohou být dále doplněny např. protizánětlivou složkou Boswellia serrata, diacereinem nebo želatinou.
Mezi stále prokazatelně nejúčinnějšími preparáty patří ty, které obsahují kombinaci chondroitin sulfátu a glukosaminu. Doporučená dávka těchto dvou látek je přibližně 80 mg glukosaminu a 20 mg chondroitin sulfátu na 1 kg hmotnosti psa.
Další látky, které doplňují složení se dodávají podle zaměření - zda jde o výživu pro zatěžované, poškozené nebo rostoucí klouby.
Na obale každého preparátu musí být jasně uvedeno, na co je daný přípravek vhodný, pro jaké druhy zvířat, jak se dávkuje a způsob podávání. Často se pejskům podávají přípravky určené pro koně, které jsou stejně účinné, složení mají také odpovídající, jen je třeba správně přizpůsobit dávkování.
V poslední době jsou velice oblíbena
chondroprotektiva v tekuté formě. Psi, kteří neradi polykají tabletky, dostanou svou dávku výživy např. v troše jogurtu nebo v pití a nic tak nepoznají. Většina chovatelů se ale stále přiklání k
sypké práškové formě, kterou zamíchají do krmiva. Volba je pouze na vás, většina preparátů se vyrábí ve více formách, takže je vždy možnost výběru.
Malý přehled osvědčených látek pro pohybový aparát:
Glukosamin sulfát - napomáhá regeneraci kloubních tkání, synergicky působí společně s chondroitin sulfátem, má protizánětlivé účinky a dokáže zpomalit vývoj osteoartrózy. Doporučuje se podávat dlouhodobě, nástup účinku přichází až několik týdnů po zahájení podávání, účinek ale přetrvává až 4 měsíce po ukončení léčby.
Chondroitin sulfát - má redukční vliv na kolagenolytické procesy a schopnost potencovat syntézu proteoglykanů, má protizánětlivý účinek. Dodává kloubním chrupavkám pružnost, působí pomalu ale dlouhodobě.
MSM - pomáhá při hojení kloubních zranění, zánětů, podporuje regeneraci svalů, uvolňuje křeče a změkčuje zjizvené tkáně.
Kolagen - prevence při zvýšeném riziku pohybových obtíží, základ pojivových tkání, příznivý vliv na pružnost a kvalitu kůže. Pro pohybový aparát je důležitý kolagen II.typu.
Aby byla chondroprotektiva skutečně přínosná, je nutné zvolit správný přípravek, dodržet dávkování, délku podávání a také zamezit podávání přípravků, jež by mohly omezit účinek či vstřebatelnost chondroprotektiv.
Pokud si nevíte rady, zda či jaký přípravek zvolit, napište nám na email Krmivo@spokojenypes.cz. Rádi Vám poradíme.
Spoustu skotačení bez bolestí přeje váš SpokojenyPes.cz