Každý, kdo má pejska, musí počítat s tím, že bez ohledu na plemeno je nutné starat se o jeho srst. Některý typ srsti vyžaduje denní a náročnou péči, jiná stačí jednou za čas pročesat. Ideální je začít s česáním již od štěněcího věku a pravidelně jej opakovat, pejsek si tak na kartáč i celou proceduru snadno zvykne a bude ji milovat. Proč? Protože česání je pro pejska velmi příjemné, pročešete mu srst, podrbete ho a zároveň prokrvíte kůži, která je pak v lepší kondici. Navíc pomáháte odstranit svědění kůže a vyčešete drobné nečistoty, které mohou kůži dráždit.
Jak často česat?
Intervaly, v jakých pejska upravovat, volíme podle typu srsti. Dlouhá a hebká srst je velmi náročná na údržbu, ale pokud je péče pečlivá, pejsek vypadá krásně upraveně a elegantně. Dlouhá a jemná srst se snadno zacuchá, zachytí se do ní snad každé smítko a je nutné ji i česat aby držela správný tvar a nepadala do očí, více než je to nutné. Zde doporučuji česat min. jednou denně. Pokud necháte srst zacuchanou dva dny, je poté skoro nemožné vzniklé chuchvalce rozčesat, budete trápit pejska i sebe.
Kratší jemná, kratší hustá a krátká srst vyžaduje mnohem méně pozornosti. Chlup srsti je pevnější, hladký a krátký, díky tomu se sám dokáže snáze udržet čistý. Doporučuji česání 1-2 týdně, více pouze pokud to bude potřeba např. po honičce v roští nebo když pejsek přijde obalení sněhovými kuličkami.
Kožíšek s podsadou je nutné vyčesávat častěji především v období línání. Psovi vyčesáním uvolněné srsti velmi ulevíte a ušetříte si úklid chloupků roznesených naprosto ale naprosto všude. Ale pozor, češte opatrně, rozhodně se nesnažte na kartáč tlačit a drhnout ve snaze vyčesat vše.. Pejska to bude bolet a výsledek bude ten, že srsti více nevyčešete a pes se už česat nebude chtít nechat.
Ideální kartáč na každou srst
Tak ten bohužel neexistuje.. Jak jsem již výše popsala, každá srst má svá specifika, jsou s ní rozdílné potíže a některá vyžaduje více druhů hřebenů a kartáčů. Proto jich je na trhu tolik.
Rozdělme si tedy kartáče, hřebeny, hrabala a vše ostatní do kategorií dle použití.
Rozčesání
K rozčesání především dlouhé srsti jsou ideální obyčejné
jednořadé hřebeny. Snadno jimi jako u lidských vlasů rozčešete i větší chomáčky, vhodnější jsou hřebeny s hroty spíše dále od sebe. Dvouřadé hřebeny jsou vhodné pro minimálně zacuchanou a kratší srst. Pokud vám připadá, že srst jde rozčesat komplikovaně, použijte před rozčesáním
speciální sprej nebo kondicionér.
Učesání, úprava
K učesání, uhlazení a upravení srsti se velmi hodí drátkové kartáče. ,,Drátky’’ nemusí být vždy kovové, mohou být i dřevěné, plastové. Pro psa s citlivou kůží určitě doporučuji jen kartáče s
přírodními štětinami (např. štětiny z divočáka). Přírodní štětiny jsou jemné a velmi šetrné.
Kartáče s drátkovými hroty musí mít hroty zahnuté, případně opatřené malými kuličkami. Díky tomu pejska nepoškrábete.
Vyčesání podsady
Línající srst nejlépe vyčešou hustá kovová hrabla, případně u pejsků, kteří hrablo nesnesou, gumové kartáče a ovály. Kovová hrabla, jako např.
Furminator, dokáže perfektně vyčesat veškerou uvolněnou srst. Dají se koupit i modely s tlačítkem, po jehož stisknutí hrablo samo odstraní srst z česací hlavice. Pořizovací cena je vyšší než u obyčejných hrabel, ale určitě nebudete litovat.
Gumové hroty jsou měkké, ideální třeba pro pejsky s vyrážkou, citlivou nebo poškozenou kůží. Efekt není tak dokonalý jako při použití kovového hrabla, ale při troše více práce se dostaví stejný efekt. Navíc na gumové částice se přichytává i prach a drobné nečistoty ze srsti. Před vyčesáním vždy srst dobře rozčešte!
Pejsek se kartáče bojí
Není výjimkou, že pejsek se kartáče nebo samotného česání bojí. V takovém případě si pořiďte
česací rukavici, pro začátek gumovou. Poté přejděte na drátkovou případně
dlaňový kartáč. Pejsek bude spokojený, že ho hladíte a drbete a vy budete spokojeni, že češete.
Pejsek je učesaný, ale chlupy jsou všude?
Pokud nemáte možnost vyčesávat pejskovi srst někde venku na zahradě, určitě řešíte následný úklid místnosti, která je plná vyčesaných chloupků.
Kde nepomůže vysavač a koště, pomohou pomocníci v podobě speciální
elektrostatická rukavice. Ta je ideální na sběr především delších a jemných chloupků z tkanin, koberců, předložek ale i sedacího a hladkého nábytku. Druhou možností jsou
lepivé válečky. Ty se sice rychle spotřebují a výsledek není tak dobrý, ale pořizovací náklady jsou mnohem nižší.
Desatero, které neopomínejte:
- Nikdy nečešte proti růstu srsti
- Češte pod sklonem 45°, česání tak bude příjemné a účinné
- Pokud si nejste jisti, jaký kartáč vybrat, raději se předem poraďte s prodejcem chovatelských potřeb, případně s chovatelem
- Nikdy pejskovi kartáčem či hřebenem nehrozte, bude se ho poté bát a nebude jej možné běžně česat
- V letních měsících před česáním prohlédněte srst a kůži, zda v ní nejsou klíšťata. Ta vždy odstraňte před česáním
- Pokud má pejsek lehce zapáchající srst a nebo svědivou kůži, můžete ho po česání lehce vytřít octovou vodou. Kyselé prostředí hubí kvasinky, které způsobují mykózy, a ocet skvěle eliminuje pach. Nikdy však pejska v octové vodě nekoupejte. Stačí vytřít mokrým hadříkem.
- Pokud upravujete dlouhou srst, rozčešte ji nejprve řídkým hřebenem
- Pravidelně kontrolujte srst u zadečku, pod čelistí a u uší. Zbytky exkrementů či jídla mohou ulpít na srsti, která se následně slepí a tyto chomáčky pejska velmi tahají. Chomáčky u zadečku mohou mít vlivem bolesti za následek např. zácpu
- Pejsky s dlouhou srstí je v zimě dobré oblékat - na srst se nenalepí sníh, srst nenamrzne a nezacuchá se. Úprava je pak rychlejší a méně pracná
- Kartáče a hřebeny udržujte v čistotě - chomáč chlupů se může stát domovem různých parazitů