Lowri Daviesová napsala skvělou knihu o tom, jak o psího sportovce pečovat, a to od A do Z. Najdete zde informace o správném krmení, o rozdílných nárocích mezi sporty, o tréninkovém plánu a důležitosti různých cvičení. To ale zdaleka není vše! Dočtete se i velice důležité informace, které kdekdo podceňuje, jako je například psychika psího sportovce, prevence zranění či fyzioterapie sportujících psů.
Kniha Péče o psího sportovce se velmi dobře čte, vše potřebné je doplněno obrázky či grafy pro lepší pochopení. Pokud vás tedy vzdělání v oblasti kynologie zajímá, budete každou stránku doslova hltat! Velmi podrobný obsah kapitol vám pak usnadní dohledání čehokoliv, o čem víte, že jste četli, ale říkáte si “Kde jen to bylo?”
Nejen pro psí sportovce
Péče o psího sportovce by měla být povinnou literaturou pro každého, kdo se chystá s pejskem sportovat. Ať už chcete jen občas vyrazit na kolo, na psí hřiště nebo třeba třeba plánujete závodit. Nepovinnou, ale z mého pohledu velmi doporučovanou literaturou, by měla být pro každého majitele psa! Ne proto, aby věděl, jak je důležité psa před výkonem rozcvičit a jaké cviky jsou vhodné pro nasvalení či lepší koordinaci pohybu. Ale proto, že mnoho informací v knížce je opravdu zajímavých a užitečných i pro běžné pejskaře, např. co je důležité při výběru krmiva, jak komunikujeme se psem, jak se štěně vyvíjí a jakou funkci má srst v termoregulaci psa, ale i mnoho dalšího.
Terapie
Jedna z kapitol této knihy je věnovaná terapeutickým technikám, jako je např. chiropraxe, hydroterapie či masáže. Opět se jedná o techniky, které velmi pomáhají psím sportovcům, ale i těm, kteří mají zdravotní problémy, ačkoli nikdy nesportovali. Je dobré mít přehled, jaké možnosti existují a jak dokáží psům ulevit od bolestí a často i postavit zpět na nohy.
Zejména pro majitele psích agiliťáků bude knížka velkým přínosem, protože je jim tam věnováno nejvíce řádků. Berte však v potaz, že ač jsou jiné sporty odlišné v mnoha směrech, tak v mnoha jiných jsou zase stejné. Stále je to sportující pes, který vyžaduje zvýšenou péči o pohybový aparát. Stále musíme vědět, na co se zaměřit před aktivitou a po ní, kdy a jak ho správně krmit a zavodňovat, čím mu ulevit od případné bolesti a jak ho správně zregenerovat. Když tu správnou péči dostane, bude určitě spokojenější a dost možná se dočkáte i zlepšení sportovního výkonu.