Ne, pejsek nedostává elektrické šoky!
Největší fáma, která přetrvává z dob prvopočátků výroby elektronických obojků a ohradníků je ta, že do psa proudí elektřina. To v žádném případě!
Obojek je napájen pouze baterií, která má 3V. Tudíž vyslaný elektrostatický impuls nemá ani v nejmenším nic společného s ohradníky pro dobytek, které jsou napájeny ze sítě a mají napětí nad 10 000V.
Co je elektrostatický výboj?
Elektrostatický výboj je právě ten impuls, který pejsek dostane, pokud bude chtít překročit hranici plotu. Jedná se o bezbolestné ale velmi nepříjemné a štiplavé mravenčení. Pokud je obojek nastaven na nižší intenzitu, mravenčení je pouze v místě kontaktu kůže a elektrod obojku. Čím vyšší intenzitu výboje nastavíte, tím větší část těla bude mravenčením zasažena.
A teď k jádru pudla
Elektronický plot je jednoduché a vysoce funkční zařízení určené pro psy. Skládá se z několika málo součástek a instalaci zvládne každý průměrný kutil.
Elektronický plot je ideální, pokud:
- pejsek je nenapravitelný útěkář
- potřebujete uchránit před kálením či pošlapáním záhonky nebo obytné místnosti
- nechcete, aby pes vstupoval do dětského pískoviště či bazénu
- nemáte plot nebo ten současný není dostačující
Elektronický plot má dvě hlavní části. Obojek s přijímačem a generátor. Tato dvě zařízení mezi sebou komunikují a udržují psa v určeném prostoru. Generátor je nepřetržitě zapojen do sítě a zajišťuje tak stálou funkci plotu. Obojek během pohybu psa neustále reaguje na nastavené zóny a pejska tak udržuje uvnitř stanoveného prostoru. Pomocí ovládacích tlačítek na panelu generátoru nastavíte oboustrannou šířku výstražné a korekční zóny. Výstražná zóna (0,4 - 5 m) upozorní psa, že se blíží k hranici plotu, korekční zóna (0,3 - 1,5 m) je užší prostor přímo u kabelu plotu. Pokud pes ignoruje zvukový signál při překročení výstražné zóny, vkročí do korekční zóny, kde již dostane výboj. Ten je psovi velice nepříjemný. Pes se vrátí a pamatuje si nehezký zážitek, který již nebude chtít opakovat. Pokud snad ale pes ignoruje první výboj, tak čím více se bude k drátu plotu přibližovat, tím více výbojů bude dostávat. Takže se vždy vrátí a plot nikdy nepřekročí.
Aby byl plot kompletní a funkční, musíte na stanovené hranici vést anténní drát, který začíná i končí v konektoru generátoru. Drát musí vždy tvořit uzavřenou smyčku. Velkou výhodou je možnost určení průchodů nebo vložení menších ohraničených zón do té hlavní. Takže si například můžete ohraničit celý pozemek a zároveň umožnit bezpečný průchod brankou, ohraničit bazén a pískoviště ale prostor kolem nechat volně přístupný. Možností je opravdu mnoho, záleží jen na vaší šikovnosti a představě. Okruh plotu může být od cca 100 m až do 2,2 km (dle zvoleného modelu).
Na co si dát pozor
Občasným problémem, kvůli kterému nemusí být plot funkční, jsou telefonní dráty vedené přímo nad pozemkem. Proto je vhodné před samotnou instalací provést kontrolu. K tomu použijete funkci obojku s názvem ISIT. Ta umožňuje detekovat výskyt a intenzitu rušivých signálů v místech, kde plánujete instalovat anténní drát a zamezit tak již dopředu možným problémům se správnou funkcí zařízení. Jelikož anténní drát plotu můžete vést po plotě, po zemi i přímo zemí či dlažbou, dejte si pozor na hloubku, do které drát pokládáte. Maximální hloubka uložení je 10 cm, max. výška v případě instalace nad zem je pak 30 cm.
Nikdy nepokládejte drát na zem, pokud jde o místo v průjezdu či na trávě. Drát můžete snadno poškodit přejetím, zlomením či přerušit sekačkou na trávu.
Generátor, celé srdce plotu, umístíte na stěnu do suchého a co nejlépe chráněného prostředí. Vhodná je tak veranda, garáž či krytá pergola. Po instalaci zapojíte generátor do sítě, nastavíte si dle povahy vašeho pozemku šíři zón a více se nemusíte o nic starat.
Časté dotazy k funkci a instalaci elektronického plotu:
Může plot pejskovi ublížit?
Ne, nemůže. Pouze u pejsků s onemocněním srdce se doporučuje konzultace s veterinářem.
Dá se plot použít i v případě více psů?
Ano, to není žádný problém. Stačí si dokoupit potřebný počet
obojků (D-fence). Všechny obojky budou fungovat dle nastavení na generátoru.
Co se stane, když vypadne proud?
Tady záleží, jaký model plotu máte. Pokud máte D-fence
101 nebo
1001, tak plot zkrátka přestane fungovat a jeho funkce se obnoví až se spuštěním elektřiny. Pokud máte
2002, můžete být v klidu. Tyto modely obsahují záložní zdroj (9,6V), který zabezpečí několik hodin funkce bez dodání jakéhokoli množství energie.
V zemi zahrady mi vede drát vysokého napětí. Není to problém?
Problém to určitě nebude, pokud povedete drát plotu napříč drátu s napětím. Tyto dva dráty nesmějí ležet souběžně a na sobě. Veďte je křížem, tak se budou krýt pouze minimálně a funkce plotu nebude ovlivněna.
Chci, aby pes mohl kamkoli, když budu chtít. Jak to udělat?
Jednoduše, stačí pejskovi sundat obojek a nebo generátor vypnout. Osobně doporučuji sundat obojek, pes může snáze pochopit souvislost mezi funkcí plotu a přítomností obojku.
Jak ohraničit místo, kam pes nesmí?
Ohraničení např. záhonku je jednoduché. Drát vedete okolo a v místě, kde se bude zpět napojovat na hlavní okruh, dráty zdvojíte. Zdvojením se signál vyruší a obojek v tomto místě nebude nijak reagovat.
Dá se obojek k plotu využít i k výcviku?
Obojek určený k výcviku má zcela jinou funkci, reaguje na jiné podněty a spárovat s elektronickým plotem nelze. Pokud tedy chcete plot i výcvikový obojek, pejsek musí mít dva odlišné obojky.
Mohu současný plot rozšířit a zvětšit?
Ano, to je určitě možné. Je ale nutné dodržet správnou sílu anténního drátu. Pro instalaci plotu se dají použít průměry 0,75 - 2,5 mm². Každý průměr je vhodný na jinou délku okruhu.
Moje vlastní zkušenost
Osobně jsem měla možnost elektronický plot D-fence instalovat i vyzkoušet. Ačkoli nejsem muž a s elektřinou jsem nikdy nepracovala, instalaci jsem celkem hravě zvládla. Oplocovala jsem menší pozemek kolem domu, obvod o délce cca 110 m. Obvod byl jednoduchý bez ohraničení jiných ploch. Díky dobrému návodu od výrobce jsem si poradila i s napojením dvou drátů i s nastavením obojku a zón. A myslím, že pokud jsem to zvládla já, zvládne to každý :)
Prvotně určitě doporučuji každému, aby si impulsy vyzkoušel nejprve na sobě. Jen tak budete mít o intenzitě výbojů skutečnou představu a snáze zvolíte vhodné nastavení pro svého psa. A nebojte se, jak je již výše popsáno, je to nepříjemné, ale ne bolestivé. Dobře tak dokážete posoudit situaci, kdy pejsek při prvním kontaktu s elektronickým plotem ,,dělá herečku’’ a kdy reaguje adekvátně. Mnoho psů při první zkušenosti s výbojem neúměrně vyje, skáče a chová se bázlivě. Pokud si impuls vyzkoušíte, poznáte, zda jde jen o stav, kdy pejsek spontánně reaguje na neznámý podnět a nebo zda jde skutečně o reakci na příliš vysoký výboj.
Pro přesný postup při instalaci elektronického plotu se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám poradíme s výběrem vhodného typu plotu, s jeho instalací i nastavením obojku a generátoru. Je to ale snazší, než si myslíte.
Pro ilustraci doporučujeme shlédnout krátké
video s ilustrací instalace, chybných postupů i správnou volbou délky elektrod.
Tímto vám přejeme šťastného pejska, který bude doma ale bude mít svobodný rozběh :)