Myxomatóza
Myxomatóza je virové onemocnění způsobené Myxovirem, neštovicovým virem, který napadá pouze králíky. Existuje více druhů tohoto viru, které se odlišují svou schopností samotnou nemoc vyvolat. Bohužel postihuje domácí i divoce žijící králíky. Onemocnění se přenáší ve většině případů hmyzem sajícím krev, nejčastěji králičí blechou. Myxomatóza se projevuje zarudnutím očí v důsledku zánětu spojivek, silným a hustým výtokem z nosu, zduřením sliznic, zvýšenou teplotou, letargií. Bohužel myxomatóza útočí rychle a silně a u většiny králíků dochází k velmi rychlému úhynu. Proto patří očkování proti myxomatóze mezi ta základní a neopomijitelná. Očkuje se většinou ve věku pěti týdnů a očkování se opakuje každý rok. Do doby, kdy není králík naočkovaný, zamezte pobytu venku a tam, kde je zvýšený pohyb hmyzu a také kontaktu s ostaními zvířaty. Parazité s virem myxomatózy mohou číhat kdekoli a nenaočkované mládě nemá téměř šanci přežít.
Existuje několik vakcín, které se očkují jako ochrana proti myxomatóze, patří mezi ně Nobivac Myxo-RHD, Myxoren nebo Pestorin Mormix.
Králičí mor
Králičí mor je virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé a ve většině případů končí rychlým úhynem. Virus, který onemocnění způsobuje, Caliciviridae, je bohužel celosvětově rozšířený a velmi dobře přežívá ve většině prostředí po několik měsíců. Nejčastěji se díky optimálním podmínkám a sezónním chovatelským akcím šíří od dubna do října.
Mláďata jsou naštěstí do věku dvou měsíců vůči tomuto viru imunní, mají totiž dostatek ochranných látek ještě z mateřského mléka. Po dvou měsících se ale může nakazit každý jedinec. Onemocnění se přenáší kontaktem ať už z ruky, od jiného zvířete, bodavým hmyzem. Z těla králíka je vylučován sekretem z nosu, trusem a močí.
Velké nebezpečí, vedle samotného úhynu, je v tom, že nemoc nemusí být na králíkovi vůbec viditelná. Virus postihuje vnitřní orgány, jako jsou plíce, játra nebo sliznice. Občas se může projevit viditelným zfialověním sliznice nebo otokem očí. Často lze zpozorovat malátnost, nechutenství a křeče. Bohužel králičí mor má velmi rychlý a neléčitelný vývoj a napadeného králíka není možné zachránit. A co hůř, v případě zjištění přítomnosti králičího moru je nevyhnutelná likvidace kompletního chovu. Rozhodně tedy očkovat!
Očkování se provádí cca od šestého týdne věku, kdy klesá ochranná schopnost mláďat. Po čtyřech týdnech se aplikace opakuje a následně už se přeočkovává pouze jednou za šest měsíců.
Králičí mor a myxomatóza jsou dvě závažná onemocnění, vůči kterým určitě nechte králíčka naočkovat. Jde o velmi rozšířená a téměř jistě smrtelná onemocnění. Vzhledem k tomu, že oba viry se šíří z velké části hmyzem, doporučuji podávat pravidelně antiparazitní přípravky, jako je například Advantage a pravidelně dezinfikovat klec, její vybavení i okolí. A pokud jste zvyklí pouštět králíčka proběhnout ven do trávy na volno, doporučuji ochranu posílit ještě imobilzačním sprejem Immo Shield. Ochráníte tak králíčka nejen před nemocí, ale také před svědivým bodnutím komárů a jiných zástupců hmyzu a roztočů.