Majitelé koček často od veterinářů slýchají diagnózu selhávání ledvin. Je to postupné zhoršování funkce ledvin, které je součástí procesu stárnutí. Bohužel se jedná o trvalé poškození, ale i tak máme možnosti, jak kočičce život plnohodnotně prodloužit.
Funkce ledvin
U koček je to stejné jako u lidí, kde ledviny mají mnoho funkcí. Pomáhají regulovat krevní tlak a množství vody v organismu, aby nedošlo k dehydrataci. Produkují hormony a enzymy, které mají další důležité funkce, jako je např. podpora tvorby červených krvinek. Ledviny také působí jako filtr a odstraňují z krve odpadní látky.
Chronické selhání ledvin
Jak jsme již zmínili v úvodu, chronické selhání ledvin bývá často spojeno se stárnutím koček. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění ledvin, kdy se funkční tkáň ledvin postupně vyčerpává a po nějakém čase odumírá. Ledviny tedy postupně nemohou plnit svou funkci, nemohou vylučovat škodlivé látky, které se pak hromadí v organismu a poškozují další orgány.
Příčina
Pověděli jsme si, že selhání ledvin je onemocnění nejčastěji u starších koček, veterinář jej ale může diagnostikovat v jakémkoliv věku zvířete. Jednou z možných příčin je tedy naprosto běžný proces stárnutí, kdy postupně dochází k poškozování funkčních buněk. Může jich být ale znatelně více a ne vždy jsme schopni tu správnou příčinu objevit. Onemocnění ledvin mohou mít na svědomí i vrozené vady (nejčastěji se jedná o polycystickou nemoc ledvin), dlouhodobá přítomnost ledvinových kamenů, akutní onemocnění ledvin způsobené např. otravou či infekcí, ale i vysoký krevní tlak či onemocnění imunitního systému nebo srdce.
Příznaky
Vzhledem k povaze onemocnění ledvin je pravděpodobné, že se příznaky objeví až v pokročilé fázi nemoci. I díky tomu, že ledviny plní více funkcí, můžete příznaky připisovat jinému onemocnění. Proto je vždy na místě vyšetření veterinárním lékařem, který provede odběr krve i moči a následně jejich rozbor.
Co můžete na kočičce s onemocněním ledvin pozorovat?
• zvýšení příjem vody, ale i častější močení s následnou dehydratací
• zvracení, průjem, hubnutí a snížená chuť k jídlu
• zhoršení kvality srsti
• méně aktivity, spavost, sklíčenost, apatie
• zápach z tlamy a vředy v dutině ústní
• bledé dásně důsledkem malého množství červených krvinek
• krev v moči či zakalená moč
Léčba
Než přistoupíme k léčbě, je potřeba onemocnění správně diagnostikovat. Tuto práci udělá veterinární lékař pomocí vyšetření moči a krve nemocné kočky. Důležitá je hustota moči, její pH a případná přítomnost bílkovin, glukózy či krve v moči. Z odebrané krve je potřeba zjistit SDMA, což je parametr poškození ledvin a dále hodnoty kreatininu, dusíku, močoviny a fosforu. Tyto látky jsou běžně z těla vylučovány, ale při poškození ledvin tomu tak není a hromadí se v krvi. Zmíněná vyšetření krve obecně označujeme jako biochemická vyšetření.
Bohužel léčba na selhání ledvin u koček neexistuje. Přechází se tedy na tzv. podpůrnou terapii, díky které snížíte zátěž na ledviny a kočičce život prodloužíte a usnadníte.
Základem je
veterinární dieta pro kočky, kterou vám doporučí váš veterinární lékař. Vždy je ale nutné brát dietu zaměřenou na onemocnění ledvin, která obsahuje zejména nižší obsah bílkovin a fosforu, ale přísně dodržuje i hodnoty dalších látek, jako je například sůl, draslík, hořčík a vitamín B. Ledvinovou dietu seženete nejen v podobě granulí, ale i
vlhké stravy pro ty mlsnější jazýčky.
Velmi důležité je dodržovat pitný režim! Kočka musí mít neustále přístup k pitné vodě. Pokud dobrovolně vodu nepřijímá, volte raději vlhkou stravu či přidávejte vodu ke krmivu. V případě, že dojde u kočky k dehydrataci, bude nezbytná hospitalizace a zavodnění pomocí infuzí.
Co říci závěrem?
Onemocnění ledvin je velký strašák, ale zároveň to není úplně neřešitelný problém, pokud se na něj přijde včas. Jenže příznaky se projevují až v době, kdy už je větší část ledvin poškozena. Jak tedy na onemocnění přijít co nejdříve a jak to řešit preventivně?
Dodržujte i u zdravé kočičky
pitný režim a krmte
kvalitním krmivem. Dejte pozor zejména na venkovní kočky, kde je zvýšené riziko otrav, a u kočiček starších 7 let pravidelně kontrolujte krevní hodnoty.