Nejčastější otravy léky jsou u psů způsobeny analgetiky (léky na bolest) a antipyretiky (léky tlumící horečku). Bohužel jsou často tyto léky pro psy i kočky velmi toxické. Léky jsou ve většině případů ve formě “dražé”, tzn. oblá tabletka, která má na svém povrchu nasládlou vrstvu a zvířata jsou tak schopna spořádat mnohdy celé balení během chvilky.
Otrava paracetamolem
Paracetamol je běžně dostupný v lécích jako Paralen apod. Jedná se o účinnou látku tlumící jak bolest, tak horečky. U koček otrava často končí smrtí. Při pozření paracetamolu dochází velmi rychle ke vstřebávání účinných (v tomto případě toxických) látek do organismu. Často dochází k poškození či selhání jater. Poškození je výrazné i na červených krvinkách a dochází tak k anemickým stavům či nedostatečnému okysličování organismu. Projevy jsou hnědé sliznice, zvracení, hematurie (močení s krví), může dojít k rozvoji žloutenky, selhání jater a následné smrti.
K rozvoji otravy u koček dochází již po pozření cca 60 mg na kg živé váhy kočky (tzn ⅓ tablety). U psa je kritická dávka cca 800-900 mg na 1 kg hmotnosti. Tato dávka může způsobit akutní selhání ledvin. Při pozření nižší dávky se může otrava projevit zvracením nebo hypoxií.
Nesteroidní antiflogistika
(ibuprofen, diklofenak, indometacinum apod.)
Jedná se o nesteroidní látky, které působí proti bolesti, horečkám a zánětu. Tyto látky jsou obsaženy v běžně dostupných lécích, jako je např. Ibalgin, Voltaren nebo Indometacinové čípky. Bohužel se často stává, že tyto léky jsou doporučovány i některými veterinárními techniky či lékaři. U zvířat ale tyto látky způsobují zvýšenou produkci žaludečních šťáv. Dochází tak ke snížení obranyschopnosti žaludeční stěny a tvoří se vředy. Bohužel má účinek těchto látek i dopad na ledviny, kde dochází k odumírání ledvinných buněk. Příznaky otravy mohou být bolesti břicha, zvracení, poruchy močení, apatie. Může se objevit i zvracení či průjem s krví v důsledku prasknutí vředu. V tomto případě dochází k rozvinutí šoku, silným bolestem končících většinou smrtí způsobenou vykrvácením do břišní dutiny.
Toxické množství ibuprofenu, které vyvolá akutní selhání ledvin, je cca 250 mg/kg živé váhy psa. U kočky je smrtelná dávka 600 mg na 1 kg živé váhy kočky, tzn. cca 3 tablety 500 mg Ibalginu a dojde k celkovému selhání organismu.
První pomoc při pozření humánních léků
V první řadě bych zmínila prevenci. Nenechávejte pro psa či kočku volně dostupné léky. I léky zabalené v originálním obalu zvíře nezastaví. Léky ukládejte do horních polic nebo do šuplíků či skříní, které se dají zamknout. Když už k pozření dojde, do 45 minut vyvolejte zvracení za pomoci 3% peroxidu vodíku nebo jedlé sody a následně podejte rozdrcené černé uhlí. Nemáte-li možnost vyzvracet nebo se vyvolat zvracení nepodaří, okamžitě jeďte k veterinárnímu lékaři, kterého o vašem příjezdu předem informujte!
Semináře
www.prvnipomocpsa.cz vás na život ohrožující situace vašeho psa připraví. Jsou naplněné teorií i praxí, takže si vše vyzkoušíte na vlastních psech!