Čich
Jak už bylo zmíněno v úvodu, čich je nejdůležitějším psím smyslem. Psí čumák dokáže lidským dvojnožcům pomáhat vyhledávat nejenom raněné v sutinách nebo ztracené lidi, ale dokáží vyčmuchat i na letišti ukryté bomby nebo drogy. A není se čemu divit, v psím čumáku se totiž nachází neuvěřitelných 220 miliónů čichových receptorů, a to je oproti těm lidským cca 5 miliónům opravdu hodně. Navíc psi svým čichem dokáží rozpoznat i naši náladu. Poznají, zda jsem šťastný, rozzlobení nebo máme úzkost.
Svým čichem poznávají psi své okolí, a i když se nám někdy nelíbí, co svým čenichem vyčmuchají, je dobré je v čichání podporovat a rozvíjet je. Skvěle se na to hodí třeba čmuchací koberečky. Čucháním psi navazují kontakty, socializují se a dokáži i vycítit nebezpečí.
Sluch
Dalším velmi důležitým smyslem u psů je sluch. Pes slyší zvuk až do frekvence 65 000 Hz, kdežto člověk pouze do frekvence 20 000 Hz. A tak není divu, že pes slyší vysokofrekvenční píšťalky na rozdíl od nás lidí. Navíc díky sedmnácti svalům v okolí ucha může hafan ušima hýbat a tím lépe lokalizovat zdroj zvuku. Dokáže tak svým sluchem rozpoznat neuvěřitelné věci, jako je například zvuk motoru určitého vozu, kroky osob nebo hlasy.
Zrak
Na rozdíl od lidí, kteří se orientují hlavně pomocí zraku, mají psi zrak jako druhořadý smysl. Pes nevidí moc dobře na dálku a ani není schopný zaostřit na předměty v blízkosti. Navíc má omezené spektrum barev, které vidí – více v článku Jak vidí pes na rozdíl od člověka. Na druhou stranu ale velmi dobře vidí v noci, a to až třikrát lépe než člověk. Nedostatečný zrak nahradí svým vynikajícím čichem a sluchem.
Chuť
Psi mají stejně jako lidé čtyři základní chutě, nicméně pes jí i čichem, a proto u psů nehraje chuť až takovou roli, jako je tomu u lidí. Tady platí základní pravidlo – pokud psovi žrádlo nevoní, nebude ho ani ochutnávat. Takže není důležité, jestli mu servírujete hovězí, jehněčí nebo hmyzí, důležité je, aby krmivo správně vonělo a pes si na něm mohl pochutnat.
Hmat
U psů je hmat stejně jako u lidí jednou z hlavních funkcí kůže. Dokáže přijímat tlakové, tepelné nebo chladové podněty, ale i pocity bolesti. Receptory hmatu jsou rozmístěné po celém těle pejska. Hlavně na bříšku, kolem pohlavních orgánů, na uších a čenichu. Smyslové chloupky neboli fousky na čenichu v žádném případě nestřihejte ani nevytrhávejte, hrají také důležitou roli ve smyslových vjemech.