Proactivet přináší do lékáren certifikované veterinární doplňky a kosmetiku. Cílem společnosti je, aby i běžní chovatelé měli přístup k doplňkovému sortimentu, který zvýší kvalitu života jejich domácích mazlíčků.
Péče o psího seniora
U každého pejska je věková hranice, kdy už se považuje za seniora, individuální. Záleží na kondici, kvalitě života nebo i velikosti plemene. Obecně platí, že u obřích plemen (50 kg a více) je pes senior od 5-6 let výše, naopak u malých plemen (do 5 kg) se za seniora považuje pejsek starší 10 let. Znaků stárnutí je hned několik, mezi nejběžnější patří například šediny kolem čenichu, horší orientace, snížení aktivity nebo i zubní kámen a s ním spojený zápach z tlamy. Staršímu pejskovi je vhodné začít dávat granule pro seniory, obsahují menší procento bílkovin (které ve větším množství mohou zatěžovat ledviny) a vyšší obsah vlákniny (ta pomáhá lepšímu trávení). Pokud si nejste správnou stravou jisti, zařaďte do jídelníčku psa vitamíny, které mu dodají vše potřebné a navíc mohou celý proces stárnutí zpomalit. I psí senioři si mohou užívat života, pejskovi se věnujte, choďte s ním na pravidelné procházky, k veterináři a uvidíte, že bude spokojený i v pokročilejším věku.
Zdravá srst a kůže
Srst je ukazatelem zdraví zvířete. Pokud má váš pes matnou nebo řídkou srst, kožní onemocnění, neustále líná (a to i mimo jaro a podzim) není něco v pořádku. Vliv na srst a celkově kvalitu kůže může mít mnoho faktorů - například dědičnost, vnější a vnitřní parazité, strava a s ní spojená alergie na některou složku v potravě. Může se stát, že pejskovi chybí kvalitní bílkoviny nebo trpí nedostatkem vitamínů a minerálů, v tomto případě můžete začít přidávat přípravky k jejich doplnění. Dalším krokem je zvolit vhodné krmivo, nejpřirozenější pro pejska je krmením stravou BARF neboli syrovým masem. Avšak kvalitní granule bez obsahu obilovin a s vysokým obsahem masa jsou také vhodné. Může se jednat i o vnější parazity, v tomto případě pejska nejprve vykoupejte antiparazitním šamponem, díky kterému se zbaví blech, klíšťat i vší. Po tomto úkonu bude navíc repelentně chráněn na dalších procházkách. Pokud by nic z toho nepomohlo, vyhledejte veterinárního lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu léčby.
Koupání
Máme pro vás pár tipů, na které byste měli při koupání pejska myslet. Používejte vhodně zvolený psí šampon podle typu kůže a srsti pejska. Pokud si nejste jisti, určitě nic nezkazíte šamponem na citlivější kůži. Před koupáním pejska pořádně vyčešte, šampon se tak dostane pořádně do kožíšku a srst pak bude ještě více voňavá a načechraná. Nezapomínejte ani na oblast kolem očí a uší, tam se vyskytuje největší množství kvasinek a plísní. Po skončení koupání nechte pejska oklepat se, zabalte ho do ručníku a nechte oschnout. U koupání platí pravidlo "čím méně, tím lépe". Časté koupání může narušit přirozenou kožní bariéru a pejskovi byste tím spíše uškodily. Dále je potřeba myslet na to, že všechny tyto vnější úkony mají vliv na kvalitu kůže, ne však na kvalitu srsti, tu je potřeba vyživit vyváženou a kvalitní stravou.