Vždycky je nejlepší předcházet situacím, které by vás nebo vašeho psa nějak ohrožovaly. A přesto se tyto situace stále rok co rok opakují. Příkladem může být pes v autě, které se během chvilky změní ve smrtící zbraň. A tím, že si skáknete jen pro rohlíky, to neomluvíte. Jak už jistě víte, pes má pouze minimální množství potních žláz a chladí se pouze zrychleným dýcháním (otevřenou tlamou), a právě z tohoto důvodu dochází k velmi rychlému přehřátí organismu psa. Je to velmi závažný stav, který může v nejhorším případě skončit i smrtí, a proto není radno ho podceňovat.
Jak tomu předejít?
Rozhodně nikdy nenechávat psa v autě, a to ani na pár minut a ani s otevřenými okýnky. Nenechávejte psa na slunné terase nebo uvázaného na přímém slunci u obchodu. Vždy mu musíte najít stín a vodu. Ideální bude, když se vyhnete procházkám během dne, nejlepší je venčení v ranních a večerních hodinách. Naprosto omezte vaše sportovní výkony na přijatelnější počasí, a hlavně dbejte na to, aby měl pejsek vždy přístup k vodě. Můžete mu pořídit i chladící podložku nebo vestu, které ho během dne příjemně zchladí.
Pozor i na plavání
Přístup k vodě neznamená, že psa vezmete k řece nebo k rybníku a celé odpoledne mu budete házet aport do vody. I když se to na první pohled nezdá, tak je to ten nejhorší nápad (hned po autě), protože i ve vodě může dojít k přehřátí organismu psa. Chladnou vodou se totiž psovi stahují cévy na povrchu těla a tím se kumuluje teplo uvnitř psa. Navíc, když má v hubě balón, tak se nemůže ochlazovat zrychleným dýcháním, které je pro něj přirozené.
Příznaky přehřátí psa
Přehřátého psa poznáte podle toho, že značně zrychleně a velmi obtížně dýchá. Jeho čenich je horký a suchý, má zarudlé sliznice, vyvalené oči se skelným pohledem. Nadměrně sliní nebo má u huby pěnu, je nervózní a později i dezorientovaný. Má zvýšenou teplotu, tepovou frekvenci a třes celého těla.
V případě, že ke všem výše zmíněným příznakům pes navíc zvrací a je apatický, musíte neprodleně najít veterinární pomoc, sami už moc nezmůžete.
První pomoc při přehřátí
Hlavně nepanikařte, důležité je zachovat klid a psa rychle zchladit. To ale neznamená, že ho hodíte do kádě s ledovou vodou! V první řadě musíte najít chladné a stinné místo, kam mazlíčka schováte před sluníčkem. Následně psíka postupně ochlazujte – nejdříve packy, pak břicho a postupně celé tělo. Ideální bude mokrý ručník nebo triko nebo co zrovna budete mít po ruce. Pokud může pes pít, dávejte mu po troškách vodu (ne ledovou). A na závěr vyhledejte veterinární pomoc - věřte, že je to opravdu nutné.
Mějte na paměti, že pes snáší teplé letní dny daleko hůř než člověk, a přistupujte k tomu zodpovědně. Pokud je váš pes přehřátý, dejte mu první pomoc a opravdu nikdy ho nenechávejte v létě v autě. Možná si i sami zkuste, jaké to je být dvacet minut zavřený v té plechové kleci bez vody 😊