Protištěkací obojky
Určitě to všichni znáte, nebo si to dovedete živě představit. Odejdete ráno do práce a váš parťák celý den teskní, vyje nebo štěká za dveřmi. Rozhodně to není nic příjemného pro vás, ani pro sousedy, kteří bývají často pěkně nerudní. Vyzkoušeli jste už všechny možné rady a techniky, aby odchod zvládal v klidu, ale zatím nic nezabralo? Zkuste tento typ elektronického obojku.
Protištěkací obojky jsou trochu odlišné od těch výcvikových. Hlavní rozdíl je v tom, že nepotřebujete žádný vysílač. Obojek pouze připevníte na krk svého psa a ten sám rozezná, buď pomocí vibrací hlasivek nebo zvuku, kdy má pracovat. Zní to jednoduše, že? Nenechte se ale zmýlit, i s tímto obojkem je potřeba správně pracovat, abyste svému pejskovi neublížili. A stejně jako u výcvikových obojků, i zde je nutné dodržet pár důležitých pokynů:
- V první řadě byste měli vybrat správný typ obojku. A to nejenom podle velikosti psa, ale také například podle toho, kde budete obojek používat. Existují dva typy obojků – obojek s rozpoznáním štěkání pomocí mikrofonu, který je vhodný spíše pro domácí použití, nebo obojek s rozpoznáním štěkání pomocí vibrace hlasivek, který se hodí i ven.
- Psa na obojek postupně zvykejte. V žádném případě nedělejte to, že nasadíte funkční obojek a odejdete na 8,5 hodin do práce. Ideální by bylo, kdybyste psovi dávali obojek cca týden před jeho aktivováním, aby si na něj zvykl. A následně ho aktivní začali používat od pár minut až po hodiny.
- Velice důležité je správné umístění a nastavení obojku. Pokud máte obojek s vibračním rozpoznáním štěkání, je potřeba, aby byly elektrody umístěné na spodní straně krku = na hlasivkách. Samotný obojek pak musí být správně utažený, a to tak, aby se neposouval, ale zároveň aby psa neškrtil.
- Než začnete obojek aktivně používat, nezapomeňte nastavit správnou výši impulsů. Samotný impuls by psa nikdy neměl zabolet, pouze by mu měl být nepříjemný natolik, že zanechá nežádoucího chování. Doporučujeme impulsy nejprve vyzkoušet na sobě, ať víte, a nastavovat je od těch nejnižších hodnot.
- Obojek je dobré používat pouze, když pes štěká rušivě. V ostatních případech ho sundejte.
Protištěkací obojek slouží pouze jako výchovná pomůcka, která neumí zázraky. Nečekejte proto, že psovi dáte obojek, nedej bože ho nastavíte na maximum a budete doufat, že pes po pořádné ráně přestane navždy štěkat. Tak to bohužel nefunguje, a i zde to chce trpělivost, socializaci a řádnou výchovu.
Neviditelné ploty
Máte pejska útěkáře? Nebo potřebujete na zahradě vymezit prostor, kam pes nemůže? V tom případě je pro vás neviditelný plot ideální volbou. Tento typ by se dal přirovnat k ohradníkům pro hospodářská zvířata jen s tím rozdílem, že u neviditelného plotu máte schovaný drát cca 2 cm pod zemí a psovi nasazujete speciální obojek. Cílem těchto plotů je zajistit bezpečí vašeho psa před útěkem, podhrabáváním nebo třeba skokem do bazénu.
Princip fungování je naprosto jednoduchý – natáhnete drát kolem pozemku, nasadíte psovi obojek a máte hotovo. Ale právě proto, že psovi nasazujete elektronický obojek, je potřeba i zde dodržet pár základních bodů:
- Natáhnout správně drát. Určitě vám pomůže vytvořit si nejprve náčrtek, podle kterého pak drát natáhnete na pozemku.
- Nechte psa zvyknout si na obojek – zhruba týden by měl pes nosit obojek bez jakékoliv akce, to proto, aby si na něj zvykl a věděl, že obojek mu nijak neubližuje.
- Mechanika aktivního obojku je jednoduchá, když se pes přiblíží k neviditelnému plotu, ozve se zvukový signál. Pokud se dostane moc blízko, dostane impuls. Důležité je, i u tohoto typu obojku, správné nastavení impulsů. Ty by psa neměly bolet, pouze by mu měly být natolik nepříjemné, že se k plotu raději nebude přibližovat.
- Neviditelný plot je možné označit vlaječkami, aby pes vizuálně rozpoznal ohraničení pozemku.
- Pokud psa provádíte přes neviditelný plot, třeba na procházku, tak mu nezapomínejte sundat oboje. Pokud plot nevypnete, tak bude obojek fungovat i ve vaší přítomnosti 😊
Myslete na to, že natažením drátu neviditelného plotu jste nepostavili betonovou zeď, a i přesto, že většina psů ohradník respektuje, se může stát, že odvážlivější jedinec ohradníkem bezhlavě proběhne.
Závěr
Teď už znáte všechny typy elektronických obojků. Víte, jak s nimi pracovat, a také víte, že by nikdy neměly psovi způsobovat bolest. Při jejich používání myslete na to, že jsou to pouze pomůcky a vždy je důležité se psem pracovat. To vám žádná pomůcka nenahradí. Pokud si stále nejste jistí, jak obojky správně používat, vyhledejte pomoc odborníků (kynologů), v dnešní době už vám pomohou na téměř každém kvalitním cvičáku.