Služební pes v zásahové jednotce je člen jako kdokoli jiný - tvrdohlavý, oddaný a vyrovnaný.
Pes je nejstarším a zároveň největším domestikovaným zvířetem. Již od počátku byl pes člověku společníkem a přítelem. Dnes však víme, že pes je chytré zvíře a dá se využít i k mnoha specializovaným činnostem. Pes vás doprovodí na lov, kde bude cenným parťákem, bude s vámi sportovat, tahat v zimě saně, střežit majetek a pomůže vám, pokud jste nemohoucí. Psi a především vybraná plemena jsou perfektní k záchraně životů, ochraně, stopování a vyhledávání. Jsou to psi záchranných a ozbrojených složek. Obor, který se zabývá výcvikem způsobilosti k záchranné a zásahové činnosti je kynologie. Ta může mít vícero přesnějších zaměření. Již koncem 19. století byl pes společníkem pro policejní a četnické složky. Postupem času se psi začali učit nejen zastavení pachatele, ale také vyhledávání různých chemikálií, osob a předmětů. Dnes je pes jako člen ozbrojených či záchranných sborů opravdovým profesionálem. Česká republika má jedny z nejtěžších a nejnáročnějších výcviků psů vůbec a jejich úspěšnost je skutečně vysoká. A tito čtyřnozí hrdinové jsou předmětem tohoto článku. Detaily i obecným popisem výcviku a praxe práce se psy mi vás pomůže provést pan Martin Vlček, který je profesionálním „výcvikářem" u vojenské policie.
Martine, můžeš se nám pro začátek zběžně představit?
Ahoj, jsem Martin Vlček a u ozbrojených složek pracuji 15 let. Kynologií se zaobírám okolo dvaceti let. Pracuji jako hlavní výcvikový instruktor pro všestrannou vojenskou kynologii v našem útvaru.
Já o tobě vím, že se psy trávíš spoustu času i v soukromí...
To je pravda, kynologií a chovem psů se celkově zabývám již 20 let. Chovám belgické ovčáky, které cvičím právě pro TART.
Doplním jen, že TART znamená terénní a racionální trénink psů. (Poznámka redakce)
Martine, co vše musí pes zvládat, co ho učíš, aby byl spolehlivým parťákem pro policii a zásahové akce?
Snažíme se výcvik zaměřit co nejvíce do praxe, a přiblížit se tak k situacím, které nás mohou potkat a potkávají ve výkonu našeho povolání. Pes je využíván k zastrašení výtržníků, k zastavení pachatele, k vyhledávání např. drog či zbraní a k obraně. Doprovází nás i při tzv. čištění budov. To je zásah, kdy jednotka jde do budovy obsazené nebezpečnou skupinou lidí. Pes se musí dobře orientovat, musí vědět, jak daleko se má držet, co má dělat a přesto musí zůstat ve střehu a zároveň v klidu. K tomuto je potřeba důsledný výcvik, který nelze v rychlosti detailně popsat. Ale je to denní dřina s každým psem zvlášť.
Vyžaduješ po psech poslušnost za každou cenu?
Rozhodně ano. Pokud je pes dobře vycvičen, nemá tendenci k zahálení, výcvik a práce ho baví a naplňuje. Neuznávám ale fyzické tresty, pokud povel pes nezvládne beru to jako svůj nedostatek. Cvičím s ním povel či úkon znovu, dokud vše není sto procentní. Pro naše zaměření používáme převážně Německé a Belgické ovčáky. Tato plemena se nám zatím nejvíce osvědčila pro svoji vyrovnanou, tvrdou a oddanou povahu. Dnešní výcvik je stavěn na rychlém vzruchu a útlumu. Ovladatelnost je velice důležitá i při obranách. Je třeba si uvědomit, že pes který není zvládnutý při tréninku se bude těžko zvládat při ostré akci. Služební pes je při výkonu plně hodnotný člen našeho družstva a musí být na něho naprostý spoleh. On se zároveň musí spolehnout na svého psovoda, který je pro něho kamarád, ale hlavně vůdce smečky. Tak se vytvoří skvělý a fungující vztah a já mám ve svém psovi jistotu.
Ze zkušenosti vím, že pes při výcviku ocení odměnu, u mého psa je to míček. Jak je to u psů ve výkonu služby? Odměňuješ je?
Při tréninku používám jako odměnu za správné provedení cviku pamlsky, nebo míček. Raději mám ale míček, funguje na bázi hračky, kterou svému psovi půjčím za provedení povelu, který jsem mu dal. Manipulace s drobnými pamlsky může být při rychlém a náročném tréninku, který provádím já, trochu pomalá a nepraktická. Před půjčením míčku se dostáváme k označení cviku - pokud mu cvik správně označíme tak jej pes správně provede. Označením myslím např. vedení ruky místem, které má pes očichat a prohledat. Takto to v jednoduchosti funguje, ale při výcviku je velice důležitá trpělivost a přesnost. Odměna je ale pro psa radost a motivace. Je chytrý a i služební pes chce být odměněn či pochválen, zároveň má tak jistotu, že bylo vše správně.
Často se v profesionálních výcvikových centrech i v běžném zájmovém chovu využívá elektronický výcvikový obojek. Podle mého názoru je to skvělá věc, pokud není člověk schopen zvládnout výcvik běžným způsobem. Obojek neublíží, dá se jím na dálku pes upozornit a je to celkově jednoduché a nenáročné zařízení. Máš s ním zkušenost nebo ho dokonce využíváš?
Co se týče otázky na
elektronický obojek, já osobně jej používám. Přesněji řečeno, skoro ho nepoužívám, ale psovi jej nasazuji. Málo kdy se stane, že jej musím použít, ale přeci jen když mi při stíhání pachatele pes visí za ruku stíhaného, mám v obojku určitou jistotu. Jde stále o zdraví a bezpečí. Pes může ublížit, nikdy ale ne záměrně. Díky obojku ho mohu snadněji odvolat ze situace, kterou pes umí a chce řešit ale z mého pohledu je to již příliš riskantní. Pes má ale pro danou situaci zápal, je na ni cvičený a má snahu ji vyřešit. Z důvodu bezpečnosti jej musím někdy i tak odvolat a to je pro něj určitým zklamáním. Musíme si ale uvědomit, jak elektronický obojek používat. Funguje jako má prodloužená ruka. Před použitím by si ale každý měl promluvit se zkušeným psovodem, aby pochopil jeho použití a funkci. Spousta chovatelů používá obojek ve stresu či rozčilení jako trest za neprovedený povel a to je velká a zásadní chyba. Při nesprávném použití uděláte s elektronickým obojkem na psovi více škody, než užitku.
Jak jsi se vůbec ke kynologii dostal, co tě na ní baví?
Abych řekl pravdu, ani nevím kde a jak to začalo. Mezi psy se pohybuji skoro čtvrt století a nedokáži si bez nich práci ani soukromí představit. Je to již součást mého života. Kynologie, chov a výcvik TART mě naplňuje a baví. Svého psa beru jako parťáka a práce je mým koníčkem. Kdo to dnes může říct? Já rozhodně ano.
To je pravda, navíc práce se psy je skutečně závidění hodná. Můžeš mi prosím pro lepší představu samotné praxe popsat nějakou část ze zásahu? Např. co pes dělá v případě, že vás jako jednotku napadne pachatel či nějaká skupina?
Klasický příklad z obran jsi vybrala dobře, napadení hlídky při výkonu je celkem běžná situace. Hlídka provádí kontrolu a je napadena agresorem. Pes se musí okamžitě zorientovat a tvrdým a nekompromisním zákrokem musí ihned odrazit tento útok. Je důležitá sehranost psa a psovoda. Musíme mít vždy na paměti, že obrana musí být přiměřená útoku. Jako jednotka musíme zabránit zranění nás i ostatních osob. Pes je veden jako donucovací prostředek, ale dobře vycvičený pes dokáže při správném vedení zastavit celý dav osob. Pro nás je to velice platný a důležitý parťák, který nám nejednou velmi významně pomohl.
Martine, moc díky za spolupráci, myslím, že o tvé práci a praxi jsem si udělala dobrý obrázek. Tvá práce je dřina, ale děláš ji rád a především výsledky tvého úsilí mohou zachraňovat i životy. A to je skvělé.
Tento článek je prvním dílem seriálu o psech v záchranných složkách. Příští týden se můžete těšit na pokračování, tentokráte již z jiného oboru, než je vojenská policie.