Tak to jen na úvod, abyste se nedivili, že je na odznaku rozhledna. Na druhou stranu, máte šanci si odlovit raritku, která se (snad) nebude zase pěkně dlouho opakovat! A na Smrk v Jizerkách se někdy také podíváme, abychom vás o něj nepřipravili. Ale dost kecání, jdem na další Psotoulky! Protáhněte si tlapky a hurá na Smrk do Beskyd!
Co to jsou #psotoulky?
„Všude dobře, doma nejlíp.“ Moře sice nemáme, ale za to nádhernou přírodu ano! Ve spolupráci s cestovatelem a fotografem Radkem Vandrou pro vás každých 14 dní připravujeme tip na výlet po ČR, který je vhodný i pro vaše chlupáče (naháče také :). A aby to bylo pořádné „dobrodrůžo“, na místě bude vždy ukrytý psoklad, tedy krabička s překvapením. Jste připraveni? Vyrážíme! :)
Smrk jako strážce beskydských tajemství
V srdci Moravskoslezských Beskyd se tyčí Smrk, druhá nejvyšší hora tohoto pohoří, dosahující výšky 1276 metrů. Jeho silueta je nezaměnitelná, ačkoliv mu chybí rozhledna nebo turistická chata, které by korunovaly jeho vrchol.
Smrk je součástí horského masivu, který zahrnuje i další vrcholy jako Malý Smrk, Malý Smrček, Smrček, Smrčina a Skalka. Geograficky je oddělen od okolních hornatin údolími řek Ostravice a Čeladenky, což jsou nejen přírodní hranice, ale i životodárné žíly pro místní ekosystémy.
Památníky na vrcholu
Na vrcholu Smrku stojí památníky, které připomínají významné historické události a osobnosti, jako jsou John Lennon nebo Jan Palach. Tyto památníky dodávají místu hlubší kulturní a historický rozměr a jsou místem zamyšlení pro mnohé turisty.
Turistické trasy
Turistické trasy na Smrk jsou dobře značené a vedou z různých směrů. Nejpopulárnější je červená trasa z Ostravice, kterou jsme šli i my a která nabízí nádherné výhledy.
Další trasa vede z Čeladné, rovněž po červené trase, z Podolánek po modré nebo od modré nádrže Šance po žluté, případně delší varianta po modré.
Méně lidí než na Lysé, ale…
Když jsme si plánovali výšlap na Smrk, odevšaď jsme četli/slýchávali, že na tuhle horu nikdo nechodí, protože na vrcholu není ani rozhledna, ani turistická chata, což by mělo odradit takové ty “sváteční výletníky”.
Čekali jsme tedy, že na trase budeme téměř sami, zvlášť na začátku listopadu. No, akorát že vůbec… Překvapilo nás, kolik turistů, ale i běžců stoupalo vzhůru, naštěstí se lidi na trase hezky rozprostřou a rozhodně to není taková tlačenka jako na nedaleké Lysé hoře. I tak ale platí, pokud chcete potkat co nejméně turistů, vyrazte ideálně v týdnu brzy ráno a když bude pršet, jedině dobře 😀
Přírodní zajímavosti
Cestou na Smrk se můžete osvěžit u studánky a minout památníky, které přidávají na významu a hloubce zážitku z výletu. Vrchol a okolní vrcholy poskytují nádherné výhledy a jsou domovem pro řadu chráněných druhů zvířat.
Na vrcholové části hory se nachází přírodní rezervace, která je domovem pro spoustu vzácných druhů zvířat a rostlin. Významnou perlou místní přírody jsou Bučací vodopády, které jsou velkým lákadlem pro turisty.
Naše putování
Motorového oře necháváme na lesním parkovišti pod Skalkou, odkud vyrážíme po červené turistické trase podél Bučacího potoka. Ten je po chvilce potřeba přehopsat po kamenech na druhou stranu, kočárek tak určitě nechte doma a prcka případně vemte do nosítka.
Na asfalt zapomeňte (naštěstí, Šumavo, uč se!), celou dobu půjdete po lesní pěšince, horní část pak vede po úzké cestě plné velkých kamenů, kořenů, atp. Rozhodně tedy doporučujeme minimálně kvalitní boty.
Na vrchol přicházíme po cca 5,5 km, bohužel díky své výšce Smrk zachytává oblačnost, a tak jsme přišli do krásné mlhy. Zároveň nahoře opravdu hodně fouká a je zima, i když vám to dole může připadat jinak. Nepodceňte tak ani kvalitní oblečení (a zásoby suchých vrstev).
Ani výhled už z vrcholku není tak otevřený, neboť okolní stromy rostou fakt rychle, ale mám pro vás tip. Stačí sejít o něco níže do sedla, které je kousek pod vrcholem Malého Smrku, a budete nadšení.
Nejen, že tam nechodí moc lidí, ale hlavně, i když byla nahoře mlha a viditelnost tak na 10 metrů, v sedle bylo zase krásně slunečno a parádní výhled do údolí!
Cestou zpět to bereme ještě kolem Bučacích vodopádů a k parkovišti přicházíme z druhé strany, díky čemuž se nám těsně před ním otevírají další nádherné výhledy.
Psoklad
Kde by jen mohl být? Že by to nejhezčí místo? S výhledem? Bez mlhy? Sedlo?
- Chcete zkusit dobrodružnější způsob? Zadejte vašemu čmuchacímu parťákovi následující souřadnice: 49°30’35"N 18°23'4"E
- Hafan dává přednost šišce a na souřadnice vám prdí? Rozklikněte si tuhle mapku: https://mapy.cz/s/bazovokuze
- Nedaří se vám jej najít? Když si přečtete následující větu pozpátku, vyluštíte si nápovědu: YNEMAK DOP UNITUD ETJEHCUMČORP
Tajenka 2023 a plno novinek k tomu!
V každé krabičce najdete kromě drobné odměny i jeden speciální symbol. Symbol, který vám pomůže postupně rozšifrovat velkou roční tajenku, která je zveřejněna na www.psotoulky.cz. A když ji rozluštíte jako první, vyhrajete roční zásobu Spokoboxů zcela zdarma! Znak najdete vždy na spodní straně víčka a v papírovém notýsku.
A je toho mnohem víc!
- Tematické okruhy - pro letošek máme kromě velké tajenky ještě jednu pořádně horkou novinku v podobě menších tématických okruhů. Je jich celkem šest:
Psí výškař (rozhledny)
Čtyřnohý husita (Husitská města)
Chlupatý rytíř (hrady)
Kulturní haf (UNESCO)
Čtyřťapkový šplouch (jezera)
Psí horal (hory)
Každý okruh je složen z celkem čtyřech Psotoulek a 10 nejrychlejších hledačů, kteří ho celý dokončí (najdou Psoklad a pošlou nám na e-mail fotky se zápisem v notýsku a krabičkou jako důkaz), získá speciální medaili!
- Multipsoklad - kromě klasických Psokladů budou v rámci Psotoulek i dva multipsoklady. Co to je? Souřadnice vás dovedou k první krabičce, která však není cílová, ale získáte v ní indicie k té další. A takto se postupně pročmucháte až k finálovému Psokladu, to bude dobrodrůůůžo!
- Master of Psotoulky - největší kápo, prostě ten, co najde všechny Psoklady. A pokud budete první, získáte přímo hafózní pohár a poukaz na 5 000 Kč k nákupu na e-shopu!
A všechny super výhody, na které jste byli zvyklí, samozřejmě zůstávají:
- Spokobox pro prvního nálezce - když jako první objevíte daný Psoklad a vyfotíte nám ho se svým chlupáčem na Instagram, kde nás označíte (#psotoulky, @spokojenypes), máte u nás Spokobox zdarma! Zakomponujte do fotky ideálně i okolní prostředí, ať společně namotivujeme i další výletníky. :)
- Fotosoutěž - nestihli jste to jako první? To vůbec nevadí! Foťte, označujte a my každý měsíc vybereme jednoho z vás, komu pošleme malý dárek!
- Top 3 hledači roku - jezdíte za Psoklady pravidelně? Na www.psotoulky.cz bude statistika top 3 čmuchacích týmů roku 2022, které následně odměníme. Tak nás nezapomeňte označovat na Instagramu (#psotoulky, @spokojenypes), podle kterého budeme statistiku aktualizovat.
- Tajenka 2023 - o té už jsem psal výše, ale pro jistotu, zapisujte si dané symboly! ;)
Máte Instagram? A mohli bychom ho vidět?
Vyfoťte na místě nějakou čupr fotku, přidejte k ní #psotoulky a klidně nás i označte (@spokojenypes, @greenmind.cz), uděláte nám tím velkou radost!