Jedním z důvodů, proč mňouci tak milují krabice, je přirozený instinkt schovat se před predátory. Ano, kočka je sama predátor, ale v divočině byli i větší a silnější predátoři. Krabice umožňuje kočce se uklidnit a cítit se v bezpečí. Čím těsnější krabice je, tím bezpečněji se kočka cítí. Proto občas zůstává rozum stát nad tím, kam se kočky snaží dostat. Věřím, že každý z nás by také čas od času využil nějakou tu krabici a schoval se před nebezpečnou manželkou, šéfem nebo dětmi. Ale bohužel, u lidí by to nevypadalo tak roztomile. Na internetu by se neobjevovaly fotky s lidmi v malých krabicích. Spíš by kolemjdoucí tasili mobily ne kvůli fotce, ale kvůli číslu do Bohnic. Takže smůla, my si musíme poradit jinak.
Číhá na svou kořist
Ruku v ruce jde schovávaná před silnějšími predátory současně s lovem kořisti. Kočky mají tendenci ulovit vše, co se hne. Je to v nich hluboce zakořeněno a takový bezpečný úkryt, ze kterého může šelmička číhat na svou kořist, je k nezaplacení. Ostatně málokdy za krabici platíme, bývá zdarma ke všemu. Můžete se tedy setkat s tím, že kočka najednou vyskočí z úkrytu krabice a skočí vám po noze, nebo po čemkoliv, co se hne.
Potřeba většího tepla
Jdeme dále, pocit bezpečí a úkryt před lovem není vše, co kočky preferují. Další důležitou věcí, kterou si musíme uvědomit, je to, že kočičáci potřebují poněkud větší teplo než my lidé. Dle výzkumu od National Research Council z roku 2006 je kočkám nejpříjemnější teplota kolem 30 až 36 °C. A to už je pěkné horko. Tudíž je jasné, že my v bytě nikdo takové horko nechceme, takže chladíme v létě anebo v zimě málo topíme, protože šetříme. Tak a nyní přichází na řadu opět krabice. Pokud se kočka stočí do krabice, dokáže se lépe zahřívat o termo stěny a tím zmenší objem těla, který je vystaven chladnějšímu vzduchu. Krabice tedy funguje jako skvělá izolace.
Úbytek stresu
Jednou z posledních věcí, které dělají z krabic nejlepšího přítele pro kočky, je úbytek stresu. Krabice nějakým kouzelným způsobem odbourávají stres. Má s tím možná i trochu souvislost, že kočka se neobává predátorů, ale může toho být více. Například šelmička schovaná v krabici nemusí řešit konflikty kolem sebe, nemusí být vystavena jakémukoliv nekomfortu. Zajímavou informaci zjistila etoložka Claudia Vinke z univerzity v Utrechtu, která analyzovala kočky žijící v útulcích a došla k závěru, že miciny, které měly k dispozici svou krabici, v sobě měly doopravdy méně stresových hormonů.
Proto až příště pořídíte micině nějaký super dárek v podobě létajícího ptáčka, běhající myšky a sady osmibarevných peříček a ona si místo takové hračky lehne do odhozené krabice, podívá se na vás s kukučem "Díky paničko za tento super dárek" a vy začnete chytat amok, buďte v klidu. Právě jste jí totiž udělali tu největší radost, je v bezpečí, v teple a nemusí nic řešit. Máte 100 bodů.