Přebytek energie a zahánění nudy
Je pejsek hyperaktivista, má přebytek energie a zrovna nemá možnost, jak si ji vybít? V těchto případech přichází na řadu právě zábava v podobě točení se dokola s cílem chytit svůj ocásek. Tato forma sebepobavení je častá zejména u temperamentních plemen, která nevydrží dlouhou dobu jen tak ležet na místě.
Pokud nemají hafani dostatek podnětů, mohou si sami hledat způsoby, jak se zabavit. Ano, i pejsci se mohou jako my lidé občas někdy nudit. Pokud tedy chlupáč neví, co má zrovinka dělat, začne s honěním ocásku. Může si tím také říkat o pozornost vaši jako páníčka. Třeba když zrovna sedíte na gauči, pracujete, ale váš mazlík se nudí a chce si s vámi hrát. Nemáte na něj čas? On si najde svou zábavu v podobě honění ocásku. Takže až budete mít chvilku, vodítko do ruky a hurá ven se pořádně vyběhat a přečíst psí esemesky.
Vyjádření emocí
Psi používají ocas ke komunikaci a vyjádření svých emocí. Když jím mávají, znamená to radost. Třeba když přijdete domů, pejsek nadšeně mává ocáskem, vítá vás a pak chytne "raplík" a začne se radostně dokola otáčet za ocáskem.
A naopak, když mají pejsci ocásek stažený mezi nožičkami, může to signalizovat nejistotu anebo dokonce strach. Někteří psi reagují staženým ocáskem například na nové nebo nepříjemné situace, jako je nevyžádané setkání s jinými psy, kterých se bojí. Pokud tedy váš pes honí ocas v určitých momentech, sledujte souvislosti – může to být způsob, jak zvládá své emoce.
Nepohodlí nebo zdravotní problém
Honění ocasu ale nemusí vždy být jen hra, někdy za tím může stát zdravotní problém. Jednou z častých příčin bývají potíže s análními žlázkami, ty pokud jsou ucpané nebo zanícené, pes se může snažit zmírnit nepříjemné pocity právě tímto způsobem. Další možností mohou být parazité, například blechy, které způsobují svědění v oblasti zadečku. Pokud si psík okusuje ocas, kousá si zadní část těla nebo se často olizuje, je dobré navštívit veterináře.
Pokud váš čtyřnohý kámoš honí ocas jen občas a očividně to bere jako zaměstnání se, není důvod k obavám. Jestliže se ale toto chování opakuje příliš často, stává se nutkavým nebo je doprovázeno jinými příznaky jako okusování, kňučení, nervozita je dobré situaci konzultovat s odborníkem.
Jak tomu předejít?
- Dopřejte pejskovi dostatek pohybu a mentální stimulace
- Nabídněte mu vhodné hračky a aktivity, aby se nenudil
- Sledujte jeho zdravotní stav a pravidelně kontrolujte anální žlázky i kožíšek
- Pokud si váš čtyřnohý přítel honí ocásek příliš často, je dobré se poradit s veterinářem či psím odborníkem, který vám pomůže najít příčinu a navrhnout vhodné řešení