Vodní želvy jsou dravci. Základem je tedy živočišná potrava. Postupem, jak želva roste od mláděte, vzrůstá i podíl rostlinné složky. V dospělosti je to přibližně 60 % živočišné a 40 % rostlinné složky.
Želvy mohou být v potravě poměrně vybíravé. Snažte se vždy nabízet krmivo různorodé, pestrého složení. To, co vám dnes rezolutně odmítne, zkuste po čase znovu. Stává se, že na danou potravu změní názor.
Mláďata želviček jsou výhradně masožravá. Ze začátku jim tedy podáváme jen živočišnou potravu. A to zásadně do vody. Vodní želvy se přirozeně krmí ve vodě, proto i mláďata neučíme nic jiného. Podávat můžete rybí maso, moučné červy nebo kobylky a mouchy. Vždy ale musí být velikostně vhodné pro aktuální velikost želvičky. S postupem času, jak poroste, můžeme volit větší kusy, přidat plže nebo korýše a postupně v menším množství přidáváme i rostlinnou potravu. Výhodou je, že želvy přijímají rostliny vodní i suchozemské. Mezi oblíbené rostlinné krmivo z vody patří okřehek, růžkatec nebo kabomba, ze suchozemské nabídky je to pak ptačinec, pampeliška, listy jahodníku nebo třeba jetel. A pozor, i vodní želvy si rády kousnou do dobrého ovoce a zeleniny, takže můžete do jídelníčku přidat např. banán, jablko, třešni, čínské zelí nebo mrkev. Co se živočišné stravy týče, v dospělosti krmíme želvy i celými rybkami, plži s ulitou, většími kobylkami, cvrčky i pavouky.
Ke krmení jsou vhodné i některé druhy akvarijních ryb, vzhledem k ceně je ale spíš budete podávat výjimečně jako zpestření. Dobře se s nimi dají uživit především mláďata.
Krmení koupenou směsí
Ať už k tomu můžete mít jakýkoli důvod, krmit můžete místo čerstvým krmivem koupenou směsí. Většinou jde o granule obsahující namleté živočišné složky různého druhu s přídavkem sušených rostlinek. Lepší směsi obsahují právě i cvrčky nebo třeba krevetky. Koupit se dají i sušení červi nebo cvrčci. Krmit pouze kupovaným a sušeným krmivem příliš nedoporučuji, můžete se k němu uchýlit v době dovolené, kdy vám želvičku obstarává soused, který krmení příliš nerozumí, anebo jej mějte v poličce jako železnou zásobu pro strýčka příhodu. Pro všechna zvířata je samozřejmě mnohem hodnotnější a přínosnější dostávat krmivo čerstvé, plné života a vitaminů. Navíc tak podporujete jejich přirozené návyky a potřeby. A hlavně u želv je důležité, aby si pravidelně trénovaly chytání živé potravy.
Zásadní je podávat krmivo do vody
Ať krmíte listy, cvrčkem nebo kouskem ovoce, vše musí dopadat do vody. To je pro želvy přirozené a důležité. Navíc je i zajímavé pozorovat, jak si pod vodou pomocí drápků trhají maso, stahují pod hladinu cvrčka a plavou za listem jetele. Nevýhodou krmení ve vodě je samozřejmě větší znečištění, ale to k chovu zkrátka patří. Nikdy, pokud nejste opravdu zkušení a pohotoví, nekrmte želvu z ruky. Použijte klacík, krmící pinzetu anebo prostě potravu jen opatrně vhoďte do vody. Želva má silný skus, snadno prokousne kůži a samotné kousnutí je poměrně bolestivé.
Základy krmení už tedy známe. Teď nezbývá než pořídit obrovské akvárium a želvička může do nového domova. Krmení vodních želv? Bez starostí. Tlapku na to!