Vše pro vaše mazlíčky. Tlapku na to!

Domů

800 888 734 zdarma po-pá 9:00-16:30 Doprava nad 599 Kč ZDARMA Píšeme pro vás Tlapka TV

Blog obchodu pro chovatele SpokojenýPes.cz

UKECANÝ PES_

Říkáme vám pravdu. Zvlášť o krmivech.

DO OBCHODU

Prosím se nebo si vytvořte bezplatnou registraci.

Košík 0 0

Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0

Oblíbené produkty:

0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Menu

Vybíráme vhodné krmivo Díl čtvrtý: Složení - základní informace o složení

Vybíráme vhodné krmivo Díl čtvrtý: Složení - základní informace o složení

Datum: 9.3.2014 Pučálka Martin

Dnes bychom se konečně měli dostat k informacím o složení krmiv. Nedostaneme se ještě k jednotlivým surovinám ve složení. Předtím je nutné se dozvědět základní znalosti o složení. Na obale krmiv se můžeme setkat se dvěma částmi, mezi kterými lidé občas neumějí dělat rozdíly nebo nevědí, co znamenají. Obě části jsou stejně důležité a jen v případě, že máte tyto informace, můžete si udělat představu o kvalitě krmiva.

První částí složení krmiva je samotné složení. Jedná se tedy o část, kde jsou uvedeny jednotlivé suroviny krmiva. Suroviny jsou v tomto seznamu seřazeny sestupně. To znamená, že surovina, která je uvedena na prvním místě seznamu je v krmivu zastoupena v největším množství. V zásadě to znamená to, že pouze prvních několik surovin je v krmivu zastoupeno v největším množství. Avšak mezi těmito surovinami nemusíme najít všechno, co krmivo obsahuje. Konzervační látky se ve složení například neuvádějí a jsou uvedeny většinou zvlášť jako technická aditiva.

Druhou částí jsou deklarované jakostní znaky, které vám v podstatě říkají, kolik čeho v krmivu v podstatě je. Deklarované jakostní znaky obsahují tyto důležité informace - množství bílkovin, tuků, popela, vlákniny, vlhkost, množství vápníku a fosforu. Bohužel není legislativně dáno, že se uvádějí i sacharidy, což je velmi podstatná část krmiva. Nicméně tuto hodnotu je možné dopočítat.

Občas obsahují ještě další informace, které ale nejsou legislativně vyžadovány a deklarovaných jakostních znacích nemusejí být uváděny (například množství nenasycených mastných kyselin). Informace o deklarovaných jakostních znacích by vám ale byly bez znalostí složení v podstatě k ničemu. 

Důvodem je to, že nejsou důležité pouze absolutní hodnoty jakostních znaků, ale daleko důležitější jsou jejich zdroje. Pokud vezmeme v zásadě tři nejdůležitější znaky - bílkoviny, tuky a sacharidy - jejich zdrojů existuje větší množství od vhodných až po velmi nevhodné. U bílkovin to jsou žívočišné a rostlinné zdroje. U tuků platí to stejné. Vzhledem k tomu, že psi jsou masožravci, je vhodné, aby zdroje bílkovin a tuků byly hlavně z živočišných zdrojů, což vám prozradí právě surovinové složení. A na jednotlivé suroviny se podíváme v příští díle.

Floating Banner
Potřebujete poradit? Blogujeme... Raději videa? Znáte Tlapka TV?

Odběr novinekChcete pravidelné novinky mailem?

E-mailový zpravodaj posíláme zdarma.
Pokyny pro zrušení zasílání naleznete v každém číslu zpravodaje.

Spokojený pes na sociálních sítích

FacebookSledujte nás na Facebooku InstagramJsme i na Instagramu

Rychlý pesNOVINKA

Rychlý pes je naše vlastní rozvážková služba po Praze - DORUČENÍ ZAKÁZKY V DEN OBJEDNÁNÍ.

800 888 734 — volejte zdarmaPondělí až pátek 9:00 — 16:30