První částí složení krmiva je samotné složení. Jedná se tedy o část, kde jsou uvedeny jednotlivé suroviny krmiva. Suroviny jsou v tomto seznamu seřazeny sestupně. To znamená, že surovina, která je uvedena na prvním místě seznamu je v krmivu zastoupena v největším množství. V zásadě to znamená to, že pouze prvních několik surovin je v krmivu zastoupeno v největším množství. Avšak mezi těmito surovinami nemusíme najít všechno, co krmivo obsahuje. Konzervační látky se ve složení například neuvádějí a jsou uvedeny většinou zvlášť jako technická aditiva.
Druhou částí jsou deklarované jakostní znaky, které vám v podstatě říkají, kolik čeho v krmivu v podstatě je. Deklarované jakostní znaky obsahují tyto důležité informace - množství bílkovin, tuků, popela, vlákniny, vlhkost, množství vápníku a fosforu. Bohužel není legislativně dáno, že se uvádějí i sacharidy, což je velmi podstatná část krmiva. Nicméně tuto hodnotu je možné dopočítat.
Občas obsahují ještě další informace, které ale nejsou legislativně vyžadovány a v deklarovaných jakostních znacích nemusejí být uváděny (například množství nenasycených mastných kyselin). Informace o deklarovaných jakostních znacích by vám ale byly bez znalostí složení v podstatě k ničemu.
Důvodem je to, že nejsou důležité pouze absolutní hodnoty jakostních znaků, ale daleko důležitější jsou jejich zdroje. Pokud vezmeme v zásadě tři nejdůležitější znaky - bílkoviny, tuky a sacharidy - jejich zdrojů existuje větší množství od vhodných až po velmi nevhodné. U bílkovin to jsou živočišné a rostlinné zdroje. U tuků platí to stejné. Vzhledem k tomu, že psi jsou masožravci, je vhodné, aby zdroje bílkovin a tuků byly hlavně z živočišných zdrojů, což vám prozradí právě surovinové složení. A na jednotlivé suroviny se podíváme v příští díle.