Co budeme potřebovat?
V první řadě samotné akvárium. Mnozí akvaristé začínají s malými nádržemi okolo 60 l, ovšem postupem času dojde každý akvarista k tomu, že větší akvárium má mnohem více výhod. Opravdu zde toto pravidlo platí dvojnásob, že čím větší nádrž, tím méně práce. Nemusíte se hned pouštět do zakládání nádrží o objemu 500 l, ale taková střední cesta o objemu kolem 120 l je ideálním začátkem. Je velice důležité si předem rozmyslet, kam nádrž umístit. Akvárium neumisťujte nikdy tam, kde je příliš rušno. Rybičky by to jen zbytečně stresovalo. Nádrž nepatří ani do blízkosti denního světla. Neumisťujte tak nádrž k oknu, jinak se vám budou dělat po stěnách řasy. Stejně byste si měli promyslet, zda zvolená polička nebo stolek dlouhodobě unesou zátěž naplněného akvária. Ideální je pořizovat akvárium kompletně se skříni pod něj určenou.
Nové akvárium nejprve dobře vymyjte. Při čištění nikdy nepoužívejte saponáty ani jiné čistící prostředky! Po vyčištění akvária nalepte na zadní stěnu tapetu a akvárium dejte na zvolené místo. Nezapomeňte použít akvarijní pěnovou podložku, kterou umístíte pod nádrž. Podložka vyrovnává drobné nerovnosti a zároveň tvoří tepelnou izolaci dna akvária.
Čím vybavit akvárium?
- Kvalitní filtrací a topným tělískem s termostatem – většina běžně chovaných rybiček totiž pochází z tropů a potřebuje mít vodu o teplotě 24 až 27 °C. Filtr běží nepřetržitě a nikdy se nevypíná.
- Vzduchovací pumpy – zajistí dostatečné množství kyslíku. Okysličování akvária je velmi důležité. Rybky jsou díky němu vitálnější a zdravější. Kromě toho je důležité pro správné fungování nitrifikačních bakterií, které jsou nezbytné pro zachování biologické rovnováhy v akváriu. Vzduchovácí motorky také musí být puštěné non-stop.
- Odkalovací zvon – používá se k odstranění nečistot ze dna při čištění akvária.
- Síťku pro snadnou manipulaci s rybičkami
- Osvětlení – je důležité především pro správný růst rostlin v akváriu (akvarijní rostliny vyžadují cca 10 – 12 hodin světla), ale je důležité i pro rybičky a také pro nás, abychom do akvária viděli. Pokud si pořídíte akvarijní set, bývá osvětlení umístěno již v krytu akvária.
- Kvalitní substrát – čím tmavší, tím lepší. Nejen, že se rybičky barevně přizpůsobují prostředí a na bílém písku by jejich krásné barvy byly spíše vybledlé, ale také zabráníte rychlé tvorbě řas. Na bílém podkladu se totiž odráží světlo a řasám se na něm bohužel daří. Příliš jemný písek není vhodný, pokud budete chtít mít v akváriu živé rostliny – hůře v něm zakoření.
- Rostliny, kořeny a dekorace – jsou nedílnou součástí každého akvária.
Po umístění substrátu a napuštění akvária vodou je nutné zprovoznit filtraci, topné těleso, případně vzduchovací motorek a osvětlení akvária. Ideálně osvětlení napojte na spínací hodiny, ať se vám nemůže stát, že ho ve spěchu zapomenete zapnout/vypnout.
Nyní nastal čas vysázet akvarijní rostliny. Před zasazením rostlin do akvária byste měli mít přibližnou představu, kam kterou rostlinku umístit. Odstraňte všechny nahnilé a odumřelé listy a u rostlinek, které mají kořeny, zastřihněte kořen tak, aby zůstal v délce 2-3 cm. Zastřižením stimulujete jejich růst. Takto upravené rostlinky sázíme vtlačením do dna s akvarijním substrátem. Po výsadbě rostlinek přidáme hnojivo, abychom nastartovali jejich růst.
Po zasázení rostlinek musí akvárium dozrát, což trvá zhruba dva týdny, v jeho průběhu se akvarijní voda mění do mléčného zbarvení. Je to proto, že se v ní tvoří užitečné bakterie, které pomáhají udržet biologickou rovnováhu v akváriu. V tomto období dělá většina začínajících akvaristů chybu a při zbarvení vodu okamžitě mění. Není potřeba panikařit. Jedná se o přirozený proces a pokud do něj zasáhnete, dobu „zrání“ v akváriu akorát prodloužíte. Tento proces lze urychlit tak, že do vody přidáte násadu těchto bakterií.
Rybičky pořizujte do nového akvária až po několika dnech od založení.