Jak trávíte dlouhé podzimní a zimní večery? Chce se vám chodit na dlouhé procházky, i když pomalu není vidět na krok a často je do toho nepříjemné počasí? Nebo byste raději zůstali zalezlí doma, jenže ten váš pejsek má příliš energie? Máme pro vás řešení!
Možná jste už na našem eshopu narazili na novinky, které jsme pro vás nechali dovézt z Ameriky. Jedná se o balanční pomůcky
FitPaws! Spoustu informací se o nich dozvíte z našeho
videa s Katkou Lerlovou, určitě stojí za shlédnutí.
My pro vás máme nachystaný seriál článků, které vám balanční pomůcky přiblíží ještě o kousek blíže. Pokusíme se vás nejen informovat, k čemu je použití vhodné, ale i dát konkrétní tipy, jak můžete s pejskem cvičit a na co si dát pozor.
Cvičení na balančních pomůckách je stejné, jako kterékoliv jiné a proto je potřeba před cvičením svaly trochu zahřát, rozhýbat a po cvičení zase “uklidnit”. Mezi sportovci, a to nejen těmi psími, jsou známy pojmy “warm up” před aktivitou a “cool down” po aktivitě. S Katkou Lerlovou jsme se na toto téma také bavily a níže přidávám její komentář na toto téma.
Příklad možné rozcvičky psa před cvičením na balančních pomůckách:
- 2 - 5 minut chůze až lehkého klusu
- podívání se za pamlskem nahoru, dolů, doprava, doleva 5x do každého směru
- 10 x sedni - vstaň
- 5 x zvednutí předních pacek
- opření se předními packami o schod / židli / psovoda - podle velikosti psa
Příklad vychození psa po cvičení na balančních pomůckách:
- pomalá osmička mezi nohama psovoda
- otočení se za pamlskem nahoru, dolů, k lopatce, posledním žebru, kyčelnímu kloubu, koleni a zadní pacce 5 x do každého směru
- pomalá chůze se psem 5 - 10 minut podle náročnosti cvičení”
Balanční pomůcky jsou nestabilní povrchy, na kterých psi stojí nebo provádí jednoduché cviky a díky nestabilitě jsou nuceni zapojovat různé svalové partie. Můžete pomocí těchto
čoček,
kostí apod. posilovat svaly nohou, zad i břicha. Záleží, jaké cviky pejsek na pomůckách dělá.
Důležité je při cvičení brát ohledy hlavně na bezpečí psa. Pokud je pejsek na balančních pomůckách nejistý, nemůžeme po něm chtít nějaké cviky, které mu to ještě ztíží, jako např. podávání packy. Nejprve musíme pejska naučit, jak na pomůckách v klidu stát a nebát se. Pak je teprve možné přejít k náročnějšímu cvičení.
Pejsek by se měl naučit, že na balanční pomůcky smí jít až po povelu, který zahajuje cvičení. Zejména u velkého míče (tzv.
buráku) je riziko, že by pes vyskočil na míč, který není nijak zafixovaný a ten mu pod packami ujede. Opravdu na to dbejte, předejdete tak možným zraněním.
Při odměňování bychom měli krmit psa v přirozené poloze. Ať už na podložce stojí, sedí nebo leží, podávejte odměnu do takové výšky, aby se pes nemusel nikam natahovat, natož pak vyskakovat. Stejně tak by měl pejsek stát všemi čtyřmi packami tak, aby žádné neulevoval. Měl by mít přední i zadní packy ve stejné rovině, jakmile přešlapuje, nezatěžuje všechny svaly stejně a některé posiluje více, než jiné. Což není dobré, protože by pak měl na jedné straně svaly silnější a toho dosáhnout nechceme. Při cvičení potřebujeme, aby pejsek posiloval celé tělo rovnoměrně. Proto i pokud zavádíme nějaké cviky na balančních pomůckách, musíme procvičovat obě strany (nebo např. obě packy) ve stejném počtu.
No a příště se už podíváme na konkrétní tipy, jak mohou pejsci cvičit na konkrétních balančních pomůckách.