Vánoce jsou za námi a zima je v plném proudu. I přes velkou osvětu, co se oblékání psů na zimu týká, stále ve městech potkáváme klepající se, zubama cvakající psy. Psi zavření v autech čekající na svého páníčka, až si vyřeší pár věcí, před obchodem uvázaní, až si páníček nakoupí, a to vše v mrazu a bez oblečku.
Proč je oblékání psů tak důležité?
Jeden by si řekl, že je to jen módní doplněk a lidé v dnešní době přehánějí, protože je to přeci jen pes a ten má chlupy, a tak mu zima být nemůže. Vysoké procento psů dnes žije s námi v domácnostech a tím pádem ve vytápěných prostorách. Teplotní rozdíl doma x venek tedy často bývá 20 – 30 °C, psi žijící v domácím prostředí nemají uzpůsobenou podsadu na takovéto teplotní rozdíly. Hrozí tak nastydnutí nebo při omezení pohybu (např. čekání v mrazu v nevytápěném autě) podchlazení. K mírnému stupni podchlazení může také nastat při promoknutí psa a následném dlouhodobém pobytu v mrazivém počasí.
Jak poznat podchlazení a co dělat?
Fyziologická teplota psa je 38 – 39 °C. Při podchlazení teplota klesá pod 35 °C. Pes je malátný, periferní části jsou studené, protože se tělo snaží krví zásobovat životně důležité orgány. Ze začátku dochází ke svalovému třesu. Je to stav, při kterém tělo spotřebovává hodně energie a snaží se zahřát. Při středním stupni podchlazení (nedojde-li k zahřátí psa) svalový třes odeznívá, pes je zmatený, má pomalejší reakce. V případě, že neposkytneme včas první pomoc, dochází ke kritickému podchlazení, při kterém se zpomaluje srdeční akce, dochází k povrchovému dýchání a pes upadá do bezvědomí. Při kritickém podchlazení tělesná teplota klesá pod 33 °C a pes je ohrožen na životě.
První pomoc při podchlazení psa spočívá v POSTUPNÉM zahřátí. Psa přeneseme do vytápěných prostor, můžeme ho zabalit do termofolie nebo deky. Můžeme k němu přiložit ohřevné lahve nebo gely. Nikdy psa nezahříváme sprchováním teplou vodou nebo fénováním, mohlo by dojít k celkovému šoku organismu. Zahřívání by mělo probíhat vždy pomocní suchého tepla. Pravidelně kontrolujeme základní životní funkce (dýchání, tlukot srdce, tep). Po stabilizaci psa převezeme po předchozí domluvě na veterinární prohlídku. V případě rozvoje bezvědomí zahájíme resuscitaci.
Na procházkách si dávejte také velký pozor na zamrzlé rybníky. Pes se stejně jako člověk může probořit, čímž hrozí silné podchlazení nebo utonutí. V této situaci musíte v první řadě myslet na své bezpečí! Jestli se pes probořil na námi nedosažitelném místě, nechodíme za ním – hrozí proboření ledu i pod námi. V této situaci voláme hasiče, kteří nám pomohou a psa vyprostí. V případě, že se povede psa vytáhnout, jednáme velmi rychle. Psa zabalíme do termofólie, nemáme-li ji, tak do bundy či deky, a převezeme ho do tepla. Po celou dobu sledujeme základní životní funkce. Psa vysušíme ručníkem a zajistíme suché teplo. Po stabilizaci můžeme psa vyfénovat. Když pes padne do bezvědomí, přistoupíme k resuscitaci.
Nejlepší první pomoc je ale prevence. Oblečky pro psa jsou dnes již na trhu běžně dostupné. Velikost volte tak, aby obleček kryl celá záda a alespoň část stehen. V případě deštivého, chladného počasí, kdy se chystáme na delší túru, bychom měli zvolit nepromokavý obleček, aby nedošlo k nastydnutí psa. Obleček bychom měli vždy při převozu autem sundat, aby naopak nedošlo k přehřátí psa ve vytopeném autě, nebo v případě mokrého oblečku k zapaření psa. Na procházkách máme psa pod dohledem a nepouštíme ho na zamrzlé vodní plochy.