Sportovní kynologie
Pachové práce, poslušnost a obrana, to jsou základní disciplíny všestranné sportovní kynologie, v které můžete skládat zkoušky a účastnit se soutěží, nebo ji využít jako prostředek k vycvičení poslušného a ovladatelného psího společníka pro běžný život. Při stopě, nebo-li pachové práci, musí pes vystopovat konkrétní předmět umístěný v terénu. Pro nácvik se skvěle hodí stopovací vodítka a stopovací předměty. Mezi poslušnost se řadí základní cviky jako chůze u nohy, polohy sedni-lehni-vstaň, aport s dřevěnou činkou a odložení, případně i vysílání a další obtížnější cviky. Obrany jsou o obíhání maket (zástěn), vyhledání figuranta, označení zaštěkáním a následném zadržení, při kterých se využívá kořistnického pudu psa.
Více informací o sportovní kynologii naleznete v našem článku zde.
Fyzická náročnost psovoda: nízká
Vhodná plemena: střední až velká vyrovnaná plemena, nejčastěji němečtí a belgičtí ovčáci, knírači, dobrmani, border kolie a další pracovní plemena.
Canicross
Běh se psem, při kterém vám váš pes svým tahem pomáhá ke zvýšení rychlosti. Jedná se o aktivitu plnou adrenalinu, po které budete ufunění, ale šťastně unavení. Canicross se u náš těší velké oblibě, jelikož můžete trénovat prakticky kdekoliv. Stačí si pořídit základní vybavení – sedák pro odlehčení páteře, odpružené vodítko pro kontinuální tah a postroj pro psa uzpůsobený k tahu. Existují i společné tréninky a závody na různé vzdálenosti s odlišným terénem. Velice zábavná varianta závodu je běh se psem, při kterém překonáváte přírodní nebo uměle vytvořené překážky a pořádně se u toho namočíte – tzv. Hard dog race. A pokud nejste úplně fanda samotného běhu, nabízí se varianta s jízdou na koloběžce nebo na kole, pro které nepotřebujete sedák, ale anténu.
Více informací o canicrossu naleznete v našem článku zde
Fyzická náročnost psovoda: vysoká, ale záleží, jaké máte ambice 😊
Vhodná plemena: prakticky kterékoliv, s výjimkou těch obzvláště velkých a těžkých i psů se zkrácenou čenichovou partií (buldoci). Mezi největší tahouny patří evropský sáňový pes, většina ohařů, ovčáci (belgičtí, australští a border kolie) nebo stafbulové.
Agility
Běh se psem, při kterém chlupáč musí v určitém pořadí překonat sérii různých překážek, a to v co nejrychlejším čase. Agility se těší velké oblibě u nás i všude po světě. Psovod je na cvičící ploše, tzv. parkuru, společně se psem a slovními povely a řečí svého těla dává psovi informaci, jakou překážku má právě překonat. Jedná se o skokové překážky, slalom o 12 tyčkách, tunely, kladinu, áčko a třeba i kruh, dálkový skok nebo zeď. Agility je o skvělém vztahu se psem, vzájemné souhře a důvěře. Pro pravidelné tréninky je potřeba dojíždět do výcvikového areálu, kde mají překážky. Najdete je po celém Česku. Agility je vhodné pro všechny věkové kategorie a prakticky pro všechna plemena, ať už jsou motivovatelná na hračku nebo na pamlsky.
Více informací o agility naleznete v našich článcích zde.
Fyzická náročnost psovoda: vysoká
Vhodná plemena: téměř jakákoliv, ale nejvíce vynikají energická plemena s lehčí kostrou, která baví pracovat (border kolie, sheltie, belgický ovčák, parson russell teriér, australský ovčák, australské kelpie, apod). Agility se naopak nehodí pro příliš těžká a obří plemena a psy, kteří mají dlouhou páteř (jezevčíci, baseti).
Dogfrisbee
Psí sport, při kterém musí pes chytit ve vzduchu letící disk hozený psovodem. Stačí zakoupit speciální disky přímo pro psy a navštívit trenéra, abyste se naučili potřebné základy (jako například techniku hodu). Poté už můžete trénovat odkudkoliv, stačí větší travnatá plocha s rovným terénem. Závody v dogfrisbee nabízí několik disciplín, z kterých si vybere každý – jedná se o distanční disciplíny, kde jde buď o přesnost, rychlost nebo vzdálenost, a freestyle, při kterém máte k dispozici až deset disků a zcela volnou ruku při přípravě sestavy. Freestyle je velice atraktivní disciplína plná dlouhých hodů, obtížných skoků, výskoků i přeskoků a krásné souhry se psem.
Více informací o dogfrisbee naleznete v našem článku zde.
Fyzická náročnost psovoda: střední, ale záleží, jaká disciplína vás chytne za srdce 😊
Vhodná plemena: každý pes, který je v dobré kondici, rád aportuje a má chuť do práce. Nejčastěji se setkáme s ovčáckými a pasteveckými plemeny (border kolie, australský ovčák, australský honácký pes a belgický ovčák malinois).
Flyball
Flyball je takový typ sportu se psem, kterému se může věnovat i méně fyzicky zdatný majitel psa. Ve flyballu totiž veškerou pohybovou práci odmaká pes. Flyball se skládá z dráhy dlouhé přibližně 15 metrů, která obsahuje 4 překážky a kouzelný vrhací box s míčky na konci. Úkolem psa je se co nejrychleji dostat k boxu, který mu po dotknutí všema čtyřma vystřelí míček. Pes míček chytí a stejnou cestou zpět ho dopraví do cíle, kde ho vystřídá druhý pes. Jedná se o velice dynamický sport, při kterém spolu na dvou paralelních drahách měří síly dvě družstva s šesti psy. Nemusíte mít doma raketku, abyste v tomto sportu uspěli, závody jsou totiž rozděleny na divize podle času. Flyball si tak mohou užít i ti pomalejší milovníci tenisáků.
Více informací o flyballu naleznete v našem článku zde.
Fyzická náročnost psovoda: nízká
Vhodná plemena: temperamentní psi, kteří milují míčky a rádi aportují. Vhodné pro všechny velikosti psů.